Męska Strefa Męskie dolegliwości

Czy po przeszczepie penisa można zostać ojcem?

czy po przeszczepie penisa można zostać ojcem

Penis to skomplikowany narząd, który odpowiada u mężczyzn za kopulację oraz wydalanie moczu z organizmu. Zbudowany jest z ciała gąbczastego oraz dwóch ciał jamistych, które wypełniają się krwią w czasie wzwodu. Sprawność i zdrowie członka są niezbędne, aby mężczyzna mógł wieść satysfakcjonujące życie seksualne. Niestety, niewłaściwe obrzezanie czy choroba nowotworowa może spowodować konieczność amputacji penisa. Medycyna okaleczonym mężczyznom proponuje przeszczep prącia. Panowie mają jednak wątpliwości, czy taki członek będzie równie sprawny jak naturalny. Czy po przeszczepie penisa można zostać ojcem?

Dla wielu panów dobry stan prącia i jego wymiary są wyjątkowo istotne, przez co w dużym stopniu uzależniają swoje poczucie wartości od tej drażliwej kwestii. Utrata członka jest dla nich wyjątkowo bolesna. Mężczyzna z tym problemem może popaść w kompleksy bądź czuć się niepełnowartościowym partnerem, co prowadzić może do depresji. Przeszczep penisa może przywrócić panom pewność siebie, a nawet dać im szansę na zostanie ojcem.

Pierwszy udany przeszczep penisa na świecie

Pionierski zabieg przeszczepu penisa wykonano w Tygerberg w Republice Południowej Afryki 11 grudnia 2014 roku. Sama operacja trwała 9 godzin i polegała na transplantacji członka pobranego od zmarłego mężczyzny 21-letniemu pacjentowi. Chirurdzy skorzystali podczas zabiegu z metody wykorzystywanej podczas przeszczepu twarzy, za pomocą której mikrochirurgicznie łączy się naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Dzięki temu w organie przywrócono funkcje układu moczowego i rozrodczego. Mężczyzna odzyskał w nim czucie już po dwóch latach, a co więcej, w 2015 roku został ojcem. W 2016 roku przeprowadzono także udany przeszczep penisa w stanie Massachusetts w USA.

Wskazania do transplantacji penisa

Do transplantacji penisa kwalifikują się panowie, którzy mimo utraty prącia, mają zachowane nerwy, naczynia krwionośne oraz cewkę moczową w obrębie miednicy. Do amputacji członka może dojść w wyniku powikłań po nieprawidłowym obrzezaniu, co jest typowe dla wielu krajów Afryki. Niekiedy jest ona jedynym sposobem leczenia choroby nowotworowej. Mężczyźni mogą stracić członka także w wypadku lub na wojnie lub nawet urodzić się z nierozwiniętymi w pełni genitaliami. Ponieważ urazy penisa, a szczególnie jego całkowita utrata, skutkują znacznym pogorszeniem ich jakości życia, przeszczep narządu jest dla nich szansą na normalne funkcjonowanie.

Jak pozyskać prącie do przeszczepu?przeszczep penisa

Penis do przeszczepu może pochodzić od zmarłego lub zostać wyhodowany nowatorską metodą w laboratorium. W pierwszym przypadku dużą trudnością jest znalezienie dawcy, na co utyskiwali chirurdzy przeprowadzający w RPA operację transplantacji. Poza tym organizm biorcy może odrzucić przeszczep, jako że rozpoznaje obce tkanki za wrogie. Badacze z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (USA) spróbowali innej metody – pobierają organ od dawcy, ale zostawiają jedynie jego kolagenowe rusztowanie. Na nim umieszcza się komórki pobrane od biorcy, co pozwala na zmniejszenie ryzyka odrzucenia takiego prącia. Metodą tą przeszczepiono penisy królikom, z których część nie tylko osiągała wytrysk, ale nawet płodziła potomstwo. Zrekonstruowanych tą metodą penisów nie przeszczepiano jeszcze ludziom, ale naukowcy przekonują o skuteczności swojej metody.

Przebieg transplantacji penisa

Aby przeszczep penisa był udany, chirurdzy łączą nie tylko skórę narządu, ale i włókna nerwowe i naczynia krwionośne. Po operacji muszą one odbudować się i przyrosnąć do siebie. Z tego względu czucie w prąciu wraca dopiero po pewnym czasie. Także funkcje rozrodcze i związane z oddawaniem moczu są na początku ograniczone. Lekarzy z Republiki Południowej Afryki zaskoczył fakt, że ich pacjent w znacznym stopniu odzyskał sprawność już po 3 miesiącach. Uważali wcześniej, że zajmie mu to co najmniej 2 lata. Dzięki przeszczepionemu członkowi mężczyzna może osiągać erekcję i odczuwać orgazm. Następuje u niego także wytrysk nasienia, co pozwala na posiadanie własnych dzieci. Jak przy każdym przeszczepie, pacjent do końca życia musi przyjmować leki immunopresyjne, aby organizm nie odrzucił obcego narządu. Przeszczep jest jednak dla okaleczonych mężczyzn szansą na normalne życie. Ma to wielkie znaczenie szczególnie w krajach Afryki, gdzie w wyniku nieudolnego obrzezania najczęściej przeprowadzana jest amputacja prącia.

Karolina Solga

Komentarze (5)

dulcynea

4 lata temu

To bardzo pozytywne informacje dla mężczyzn i nie tylko dla nich .
Postępy medycyny są kolosalne , że można już przeszczepiać penisy. Bo to bardzo ważne dla pełni życia mężczyzny, który może być nie tylko aktywny seksualnie ale również możeon zostać ojcem.

pati25

5 lat temu

Utrata penisa dla mężczyzny to katastrofa.Ale medycyna tak „poszła do przodu”,że daje mężczyznom ogromną szansę.Szansę na możliwość bycia w pełni sprawnym mężczyzną i możliwość posiadania dziecka

Emilly27k

5 lat temu

Mindi miło ,że takie tematy są poruszane ciężkie, ale dające nadzieję. Każdy mężczyzna dla mnie bez względu na wszystko traktowany jest równo. Szansa na życie się zwiększa, ale mężczyzna staje się szczęśliwy. Wzrasta mu hormon szczęścia.

Mindi

5 lat temu

Bardzo ważny temat. Przyznam, że optymistyczne jest to, że po przeszczepie mężczyzna może normalnie współżyć jak zdrowy mężczyzna. A już to, że może zostać ojcem jest fascynujące i jest wielką szansą dla okaleczonych mężczyzn.

Emilly27k

5 lat temu

Medycyna cały czas idzie z postępami więc nie ma co się dziwić,że to nie możliwe jest możliwe. Przypuszczenia zawsze są około na przestrzeni 3 lat, a w rezultacie okazuje się wcześniej są rezultaty tego co się spodziewaliśmy. Dobrze ,że od strony medycznej szanse są uratować nie jednego mężczyznę, który może dać życie i szanse sobie na szczęście jakim jest dziecko.

Zostaw komentarz