Alternatywna medycyna Natura i eko

Czy piwo jest dobre na nerki?

czy-piwo-jest-dobre-na-nerki

Bardzo często słychać opinie, że piwo pozytywnie wpływa na pracę nerek. Ale czy faktycznie tak jest? Czy to może tylko tak często powtarzany mit, że traktowany jest jak prawda oczywista?

Piwo i jego znaczenie

Piwo jest najstarszym i najczęściej spożywanym napojem alkoholowym, a także i jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Pierwsze wzmianki na temat piwa pochodzą z roku 4000 p.n.e. Od najdawniejszych czasów piwo miało ogromne znaczenie. Dziś również tak jest, szczególnie w Polsce, gdyż Polacy uwielbiają ten trunek.

Wady i zalety piwa

Piwo, jak każdy alkohol, ma swoje wady i zalety. Jako produkt naturalny zawiera m.in. krzem hamujący osteoporozę, błonnik poprawiający pracę przewodu pokarmowego, witaminy z grupy B pobudzające trawienie oraz aminokwasy i antyutleniacze. Picie dużych ilości piwa powoduje jednak i pewne konsekwencje, bowiem alkohol ten jest dość kaloryczny, a także może się przyczynić do zachorowania na raka (m.in. raka piersi czy przełyku). Przypominam, że kobiety w ciąży nie mogą pić piwa, wbrew powtarzanym opiniom.

Jak piwo działa na nerki?

Panuje powszechne przekonanie, że piwo pozytywnie wpływa na nerki, gdyż je oczyszcza. Jaka jest prawda? Piwo jest uznawane przez niektórych lekarzy za dobry środek leczniczy w przypadku kamicy nerkowej, a wynika to z faktu, iż ma ono działanie moczopędne.

Sabina Sosnowska

Bardzo często słychać opinie, że piwo pozytywnie wpływa na pracę nerek. Ale czy faktycznie tak jest? Czy to może tylko tak często powtarzany mit, że traktowany jest jak prawda oczywista?

W przypadku takich chorób, jak kamica nerkowa, pacjent musi wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie po to, aby była prawidłowa dobowa diureza (diureza – ogół zjawisk związanych z całym procesem wydalania moczu). I tu pierwszy haczyk – o wiele chętniej wypijemy piwo niż taką ilość wody, więc wolimy sięgnąć po napój, który nie tylko ma smak, ale i spowoduje przyjemne szumienie w głowie. Przecież robimy to dla zdrowia, prawda?

Wypicie dużej ilości piwa spowoduje zwiększoną produkcję moczu, co w teorii zmniejszy ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej lub spowoduje wydalenie małych kamieni. Samo piwo jednak nie rozpuści złogu, a więc i nie spowoduje poprawy zdrowia chorego. Piwo nie ma więc żadnych właściwości leczących, a przy leczeniu chorób nerek ważna jest właściwa dieta i picie dużej ilości innych płynów. Piwo, pite bez umiaru, może przynieść więcej skutków negatywnych, niż pozytywnych.

Należy pamiętać o tym, że nadmierne picie piwa powoduje uszkodzenie wątroby i bardzo obciąża nerki, a więc działa odwrotnie, niż mogłoby się wydawać. Piwo zawiera alkohol, który z natury nie jest zbyt dobry dla naszego organizmu, jeśli wypijamy go dużo i pod byle pretekstem.

Piwo działa pozytywnie, moczopędnie na nerki, jednak nie może być traktowane jak lekarstwo, co najwyżej – jako środek profilaktyczny, od czasu do czasu. Codzienne picie nie tylko nie pomoże, ale i na pewno zaszkodzi. Nie mówiąc o tym, że jest przyczyną apetytu na niezdrowe, tłuste i słone jedzenie…

Sabina Sosnowska

Komentarze (8)

pati25

10 lat temu

MMuszę przyznać,że ucieszył mnie ten artykuł i to,że piwo nie ma większego wpływu na nerki.Poza jednym,że ma właściwości moczopędne.Wolę wypijać duże ilości płynów niż piwo.Nie luubie tego smaku.I już sam zapach mnie odpycha

Tess

10 lat temu

Nie lubię ogólnie alkoholi ale odrobina piwa w letnie dni mi smakuje. Zawsze mówiono, że piwo jest dobre na nerki. dobrze, że tę sprawę wyjaśniono, bo niektórzy mieli wymówkę do nadużywania tego trunku.

mejgosia

10 lat temu

właściwie to się cieszę,że piwka nie lubię i nie piję, ominą mnie niektóre choroby, ale z drugiej strony patrząc…..mogłabym się pozbyć innych dolegliwości (np. trawiennych) 😛 I bądź tu mądry! Może lepiej polubić ten złoty napój?

sirena46

10 lat temu

Myślę, że wypicie piwa raz kiedyś szczególnie latem nie zaszkodzi.Teraz jak jest coraz cieplej to do grilla piwo jak najbardziej pasuje i na dodatek może pomóc nerkom. 🙂

Mindi

10 lat temu

Wszystko jest zdrowe jeśli jest spożywane z umiarem. Ale tekst o zdrowotnym wpływie piwa przekonuje mężczyzn do trafnej diagnozy lekarza 🙂
Mnie piwo z miodem stosowane na ciepło wieczorem pomaga przy pierwszych objawach przeziębienia.

Zostaw komentarz