Objawy osteoporozy Osteoporoza

Czy osteoporoza boli?

czy osteoporoza boli

Osteoporoza jest chorobą atakującą układ kostny. Jego prawidłowa praca jest gwarancją naszej pełnej sprawności. Każda choroba przywołuje na myśl dolegliwości bólowe. Czy osteoporoza boli?

Osteoporoza

Ludzki szkielet jest narażony na wszelkiego rodzaju urazy czy złamania. Wraz z wiekiem spada gęstość kości, przez co wzrasta ryzyko choroby. Osteoporoza najczęściej atakuje kręgosłup, kości przedramienia czy kości udowe. Te części szkieletu stanowią ważne elementy całego układu kostnego. Pozwalają na prawidłowe poruszanie się. W przypadku uszkodzeń i zmian zachodzących w kościach, nawet proste czynności takie jak wstanie z łóżka czy przejście kilku kroków, stają się poważnym problemem. Osteoporoza jest często diagnozowana u kobiet po menopauzie, co jest związane z naturalnym procesem zmniejszenia gęstości kości, po 40. roku życia.

Czy osteoporoza boli?

Z pewnością wiele osób, szczególnie narażonych na rozwój choroby kości, zadaje sobie to pytanie. Osteoporoza boli. Właśnie ból pleców czy kręgosłupa jest jednym z pierwszych oznak schorzenia, które rozwija się przez lata. Wcześnie można rozpoznać chorobę, zachowując sprawność na długi czas. Ból przyjmować może dość silne natężenie. Jego nagła postać zwykle jest efektem złamania kości czy osłabionego kręgu. U chorego możemy zaobserwować także ból brzucha, który występuje, gdy żebra naciskają na narządy wewnętrzne. Ból przy osteoporozie jest skutkiem zaburzeń układu nerwowo-mięśniowego. Narastające wady postawy także przyczyniają się do dolegliwości.

W przebiegu całej choroby, za wywołanie bólu, odpowiedzialne są receptory bólowe, zlokalizowane w okostnej, przerwach naczyń krwionośnych czy w stawach oraz mięśniach. Przewlekły ból określa się jako przeciążeniowe zespoły bólowe. Źródło bólu jest często trudne do zlokalizowania. Zwykle uciążliwe dolegliwości pojawiają się w obrębie klatki piersiowej i odcinku lędźwiowym oraz szyjnym kręgosłupa. Tego typu ból jest głęboki i narastający. Ostry ból może zaś świadczyć o złamaniach obwodowych.

osteoporoza boliOsteoporoza jest bolesnym schorzeniem. Ból towarzyszący każdego dnia, stanowi problem przy wykonywaniu codziennych czynności, obniżając komfort życia. Dlatego lekarze przestrzegają, by nie bagatelizować pojawiających się objawów, wykonując badania kontrolne i odwiedzając lekarzy. Tylko dzięki profilaktyce i zdrowemu stylu życia jesteśmy w stanie uchronić się przed rozwojem osteoporozy i bólu.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Aleksandra

6 lat temu

Dlatego podstawa przy prawdopodobnej osteoporozie to badania. Można też zrobić dokładniejsze niż w statystycznej przychodni. Np. genetyczne DFMedica. Po 7 dniach przychodzi info i wiemy co jesć itp. a czego unikać bo zdrowie zamiast się polepszyć to podupadnie. Na razie piję tonik Floridax i to mi wystarcza. Ma magnez wapń i witaminę D. Jest przy tym nawet smaczny.

Mindi

7 lat temu

Dla swojego bezpieczeństwa lepiej zrobić sobie badania bo to poważna choroba. Niestety potwierdzam, że lekarze nie chcę wypisywać badań, ostatnio sama się o tym przekonałam. Dlatego ten cały szum oskarżający ludzi, że zaniedbują zdrowie i nie chodzą do lekarzy to kłamstwo.

Tess

7 lat temu

Nie zawsze pomyśli się, że to może być osteoporoza gdy coś boli. Teraz wszyscy narzekają na bóle kręgosłupa czy kości. A lekarze nie chcą zlecać badań. Trzeba samemu zrobić badania żeby się upewnić czy nie ma problemów z kośćmi.

pati25

7 lat temu

Osteoporoza to poważna choroba i bolesna.Ból,który odczuwamy najlepiej skonsultować z lekarzem.To pozwoli na szybkie rozpoznanie osteoporozy i leczenie

dulcynea

7 lat temu

Zawsze słyszałam , że osteoporoza bardzo boli, to chyba dobrze bo pacjenci szukają pomocy u lekarzy.
Dlatego warto się badać nawet przy najmniejszych dolegliwościach ażeby nie przegapić poważnych schorzeń.

Zostaw komentarz