czy-mozna-uniknac-mastopatii

Mastopatia nie stanowi złośliwego schorzenia. Nie powoduje również (bezpośrednio) zwiększenia ryzyka zachorowań na nowotwór piersi. Jednakże wraz z zachorowaniem pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów.

Należą do nich : bolesność piersi i ich wzmożona wrażliwość (zwłaszcza przed miesiączką) oraz pojawianie się licznych zgrubień i zmian torbielowatych w piersiach. Mogą one znacząco utrudniać samobadanie piersi, będące istotną częścią profilaktyki przeciwnowotworowej. Czy jest zatem możliwe uniknięcie mastopatii?

Przede wszystkim należy podkreślić, że geneza występowania mastopatii nie jest do końca znana. Mogą to być zarówno zaburzenia natury hormonalnej, jak i czynniki związane z prowadzonym stylem życia. Zapobieżenie mastopatii może być zatem niemożliwe – jednak mimo to warto jest wprowadzić pewne zmiany do codziennego sposobu odżywiania. Taka profilaktyka może bowiem sprawić, że ewentualne dolegliwości będą słabiej odczuwalne.

Odpowiednia dieta powinna polegać na ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych, napojów gazowanych ,pieczywa żytniego oraz warzyw strączkowych. Dodatkowo można stosować profilaktycznie mieszanki ziół na obrzęki. Pomocna może być także rezygnacja z używek – zwłaszcza nadmiaru kofeiny oraz nikotyny, a także zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu.

Niestety żadne z tych działań nie gwarantuje, że mastopatia – czyli zwyrodnienie włókniasto–torbielowate się nie pojawi. Niemniej należy podkreślić, iż zmiany zachodzące podczas tej choroby zazwyczaj nie mają charakteru złośliwych a do tego ustępują po nadejściu menopauzy. Wskazana jest jednak wzmożona czujność oraz prowadzenie jeszcze uważniejszej profilaktyki nowotworu piersi.

Redakcja