czy ja mam nerwicę

Ciągły stres, zabieganie, walka z czasem mogą powodować uczucie lęku i niezadowolenia z rzeczywistości, czyli nerwicę. Czy często doświadczasz uczucia, że bardzo się starasz, a wszystko i tak się nie udaje? Od poczucia frustracji tylko krok do nerwicy. Nie pozwól, aby rozkołatane nerwy przejęły kontrolę nad Twoim życiem.

Skąd te nerwy?

Źródłem zaburzeń nerwicowych są pewnego rodzaju konflikty wewnętrzne (często nieuświadomione), których pacjent nie może rozwiązać. Często są to sprzeczności między potrzebami a obowiązkami, pragnieniami a normami, jakimi kieruje się otaczający świat. Najczęściej takie konflikty pojawiają się w sytuacjach, gdy wrażliwa i nieodporna na stres osoba (posiadająca predysponujący typ osobowości, niestety kobiety mają większe predyspozycje niż mężczyźni) poddawana jest presji sytuacji, która wymaga od niej, by wykonywała coś sprzecznego ze swoimi własnymi dążeniami i pragnieniami (często nie będąc ich świadomą). Innymi częstymi przyczynami nerwic są brak należytej opieki rodziców nad pacjentem jego latach dzieciństwa albo nie odreagowany uraz z przeszłości.

Profilaktyka nerwicy

Współczesny świat wymaga od nas bardzo dużo. Często my same też stawiamy sobie zbyt duże wymagania. Aby chronić swoje nerwy musimy o siebie zadbać.

  • Wysypiaj się
    Badania wykazały, że u osób śpiących mniej niż 8 godzin na dobę już po kilku dniach spada stężenie serotoniny. Staraj się kłaść spać i wstawać codziennie o tej samej porze — także w dni wolne.

  • Wyłącz telewizor
    Badania dowodzą, że im dłużej oglądamy telewizję, tym gorszy mamy nastrój. Okazuje się, że osoby spędzające dużo czasu przed telewizorem często doświadczają poczucia wyobcowania.
  • Naucz się ograniczać stresy
    1. Uświadom sobie oraz ludziom z Twego otoczenia, że istnieją granice tego, co możesz zrobić, kiedy nie czujesz się dobrze.
    2. Jeśli możesz, przekaż innym te zadania, które uważasz za zbyt trudne.
    3. Podziel duże zadania na małe, łatwiejsze do wykonania etapy. Przygotuj ich listę i zaznaczaj te, które zostały już zrealizowane.
    4. Zastanów się nad swoimi problemami i spróbuj zastosować metody ułatwiające ich rozwiązywanie, takie jak joga, medytacja czy modlitwa.

Zuzanna Górka