HTZ Wady hormonalnej terapii zastępczej

Czy HTZ powoduje tycie?

czy-htz-powoduje-tycie

Wiele kobiet w czasie menopauzy zaczyna przybierać na wadze. Jedną z przyczyn zmian masy ciała jest rozregulowana gospodarka hormonalna. Jak na wagę wpływa przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej?

Jak menopauza wpływa na zmiany wagi?

W czasie starzenia się dochodzi do szeregu zmian w organizmie. Metabolizm ulega spowolnieniu, zwiększa się apetyt, w organizmie zaczyna przybywać tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w okolicy pasa. Jest to spowodowane spadkiem poziomu żeńskich hormonów, które są odpowiedzialne za bardzo wiele czynności w organizmie kobiety. Przybieranie na wadze w okresie menopauzy dotyka większości kobiet. Niestety, ten rodzaj tycia, uwarunkowany hormonalnie, nie da się ograniczyć jedynie za pomocą diety.

Czy przyjmowanie hormonów powoduje tycie?

Wiele kobiet boi się, że przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej spowoduje jeszcze większy przyrost masy. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – rozpoczęcie terapii hormonalnej może korzystnie wpłynąć na zahamowanie dalszego tycia, a nawet na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Badania pokazują, że uzupełnienie brakujących hormonów pozytywnie wpływa na gospodarkę tłuszczową organizmu. Większość kobiet stosujących HTZ przestaje tyć lub zaczyna tracić nadprogramowe kilogramy.

M. Witczak

Wiele kobiet w czasie menopauzy zaczyna przybierać na wadze. Jedną z przyczyn zmian masy ciała jest rozregulowana gospodarka hormonalna. Jak na wagę wpływa przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej?

Jak nie przytyć w czasie menopauzy?

Podstawą do zatrzymania tycia spowodowanego burzą hormonów jest przyjmowanie HTZ, dostosowanie diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Dieta w czasie menopauzy powinna być zbilansowana. Nie można sobie pozwolić na głodówki czy inne dety-cud, które tylko rozregulują metabolizm. Produkty powinny być bogate w wapń, magnez, witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3. Należy się wystrzegać tłustych dań, fast foodów, słodyczy i używek (kawy, alkoholu). Jeśli chodzi o aktywność fizyczną – nie wystarczy krótki spacer. Warto poświęcić więcej czasu na ćwiczenia albo zaangażować się w systematyczne zajęcia sportowe, np. pływanie na basenie, pilates albo nordic walking.

Hormonalna terapia zastępcza może przynieść wiele dobrego dla organizmu. Niestety, wciąż wiele kobiet boi się przyjmować HTZ, a powodem tego jest nie troska o własne zdrowie, lecz brak wiedzy na temat terapii.

M. Witczak

Komentarze (8)

elle@elle

10 lat temu

To wszystko jeszcze przede mna ale juz wkrotce ,ylse ze od 50 lat sie zacznie ,sa jednak fitoestrogeny,rewelacyjne tabletki z lnu wiec naturalne i tyc sie nie powinno

pati25

10 lat temu

W okresie menopauzy nasz metabolizm zwalnia.To jest jedną z przyczyn,że tyjemy.A także mała ilość ruchu,zła dieta.Kiedyś brałam tabletki hormonalne.Było to związane z moją chorobą a nie z menopauzą.Lekarka wwytłumaczyła mi,że hormony nie powodują tycia tylko to,że mamy wtedy większy apetyt i tyjemy.
Teraz muszę potwierdzić to,że HTZ
nie powoduje tycia.Stosuję HTZ i nie tyję :-):-X

stazyz

10 lat temu

Zgadzam się, z wiekiem oprócz zwalniającego metabolizmu stajemy się również bardziej wygodne… może troszeczkę leniwe:) a to już tylko krok do zaokrąglania się. Jedyną i wspaniałą dietą jest MŻ, jeść zdrowo, regularnie, i pamiętać że więcej, to możemy… ale się ruszać:) Na to, nie ma ograniczeń:)

Tess

10 lat temu

Z moich obserwacji wynika, że tycie spowodowane jest brakiem ruchu a nie hormonami. Mam koleżanki, które stosują HTZ i takie, które tego nie potrzebowały a wszystkie przytyły.

Mindi

10 lat temu

Brałam przez jakiś czas hormony i miałam wielki apetyt na wszystko, przytyłam. Ale ogólnie to wydaje mi się, że tyjemy w czasie menopauzy bo zwalniamy tempo życia. Jak teraz jestem zabiegana to jem bardzo dużo a wagę mam w normie.

filodendron

10 lat temu

mnie również dotknęło przybranie na wadze w okresie menopauzy.Mój organizm lubi pewną stałą określoną wagę. Co schudnę to jak bumerang wraca ta ulubiona przez organizm waga (LOL). Chyba przestanę się odchudzac bo to denerwujace,nieprzyjemne i bezowocne. Trzeba się pogodzic z tym ,że organizm ma swoje prawa . i już nigdy nie wrócę do swojej starej wagi 56 kg . Podobno kobieta musi wybierac miedzy zmarszczkami a kilogramami jak mawiają Francuzki.
Drobinka ma rację zdrowe jedzenie i ruch to jest to bez monodiet.

drobina

10 lat temu

Nie przypuszczałam, że HTZ pomaga zatrzymać tycie. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo nie muszę brać HTZ, ale nigdy nie wiadomo co będzie za rok, czy dwa…
Patrzę na to zdjęcie obok artykułu i co sobie myślę?. Wypisz, wymaluj, to ja sprzed dwóch lat:\ Taraz na walkę z menopauzalną wagą mam inny sposób – zbilansowana dieta i aktywność fizyczna:-):-X

sirena46

10 lat temu

Tak wiem coś na ten temat. Zawsze byłam szczupłą osobą, no cóż menopauza zrobiła swoje i przytyłam. Nie przeszkadza mi to, ale nie jestem tym zachwycona. Szkoda mi ubrań, które już na mnie pasują.

Zostaw komentarz