czy-htz-powoduje-tycie

Wiele kobiet w czasie menopauzy zaczyna przybierać na wadze. Jedną z przyczyn zmian masy ciała jest rozregulowana gospodarka hormonalna. Jak na wagę wpływa przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej?

Jak menopauza wpływa na zmiany wagi?

W czasie starzenia się dochodzi do szeregu zmian w organizmie. Metabolizm ulega spowolnieniu, zwiększa się apetyt, w organizmie zaczyna przybywać tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w okolicy pasa. Jest to spowodowane spadkiem poziomu żeńskich hormonów, które są odpowiedzialne za bardzo wiele czynności w organizmie kobiety. Przybieranie na wadze w okresie menopauzy dotyka większości kobiet. Niestety, ten rodzaj tycia, uwarunkowany hormonalnie, nie da się ograniczyć jedynie za pomocą diety.

REKLAMA

Czy przyjmowanie hormonów powoduje tycie?

Wiele kobiet boi się, że przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej spowoduje jeszcze większy przyrost masy. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – rozpoczęcie terapii hormonalnej może korzystnie wpłynąć na zahamowanie dalszego tycia, a nawet na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Badania pokazują, że uzupełnienie brakujących hormonów pozytywnie wpływa na gospodarkę tłuszczową organizmu. Większość kobiet stosujących HTZ przestaje tyć lub zaczyna tracić nadprogramowe kilogramy.

M. Witczak

8 KOMENTARZE

 1. Nie przypuszczałam, że HTZ pomaga zatrzymać tycie. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo nie muszę brać HTZ, ale nigdy nie wiadomo co będzie za rok, czy dwa…
  Patrzę na to zdjęcie obok artykułu i co sobie myślę?. Wypisz, wymaluj, to ja sprzed dwóch lat:\ Taraz na walkę z menopauzalną wagą mam inny sposób – zbilansowana dieta i aktywność fizyczna:-):-X

 2. mnie również dotknęło przybranie na wadze w okresie menopauzy.Mój organizm lubi pewną stałą określoną wagę. Co schudnę to jak bumerang wraca ta ulubiona przez organizm waga (LOL). Chyba przestanę się odchudzac bo to denerwujace,nieprzyjemne i bezowocne. Trzeba się pogodzic z tym ,że organizm ma swoje prawa . i już nigdy nie wrócę do swojej starej wagi 56 kg . Podobno kobieta musi wybierac miedzy zmarszczkami a kilogramami jak mawiają Francuzki.
  Drobinka ma rację zdrowe jedzenie i ruch to jest to bez monodiet.

 3. Zgadzam się, z wiekiem oprócz zwalniającego metabolizmu stajemy się również bardziej wygodne… może troszeczkę leniwe:) a to już tylko krok do zaokrąglania się. Jedyną i wspaniałą dietą jest MŻ, jeść zdrowo, regularnie, i pamiętać że więcej, to możemy… ale się ruszać:) Na to, nie ma ograniczeń:)

 4. W okresie menopauzy nasz metabolizm zwalnia.To jest jedną z przyczyn,że tyjemy.A także mała ilość ruchu,zła dieta.Kiedyś brałam tabletki hormonalne.Było to związane z moją chorobą a nie z menopauzą.Lekarka wwytłumaczyła mi,że hormony nie powodują tycia tylko to,że mamy wtedy większy apetyt i tyjemy.
  Teraz muszę potwierdzić to,że HTZ
  nie powoduje tycia.Stosuję HTZ i nie tyję :-):-X

ZOSTAW ODPOWIEDŹ