ABC menopauzy Menopauza

Czy fitoestrogeny mogą zaszkodzić?

czy-fitoestrogeny-moga-zaszkodzic

Fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, cieszą się dużym zainteresowaniem przemysłu farmaceutycznego. Przeprowadzone badania pozwalają wnioskować, iż wyżej wspomniane substancje łagodzą przebieg menopauzy. Czy hormony roślinne są bezpieczne dla zdrowia?

Fitoestrogenami nazywamy substancje organiczne wytwarzane przez rośliny, które w organizmie ludzkim działają podobnie jak estrogeny.

Zastosowanie fitoestrogenów

W pewnym wieku jajniki zmniejszają produkcję hormonów. Najpierw spada synteza progesteronu, później estrogenów. Zmiany hormonalne przekładają się na zaburzenia miesiączkowania. Krwawienia stają się nieregularne, skąpe lub obfite. Początkom klimakterium towarzyszą takie dolegliwości jak ogólne rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy. Współczesna medycyna nie potrafi wydłużyć pracy jajników. Lekarze znają metody, które pozwalają podwyższyć poziom hormonów. Jedną z nich jest systematyczne zażywanie preparatów bogatych w fitoestrogeny.

Działanie fitoestrogenów

Ginekolodzy polecają swoim pacjentkom hormonalną terapię zastępczą. Nie wszystkie kobiety decydują się na rozpoczęcie kuracji. Część z nich obawia się, że syntetyczne hormony obciążą wątrobę i zwiększą ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Fitoestrogeny stanowią alternatywę dla estrogenów zawartych w tabletkach, żelach czy plastrach. W organizmie człowieka hormony roślinne wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza i w ten sposób oddziałują na jajniki. Jednocześnie fitoestrogeny poprawiają jakość życia. Za ich sprawą znikają uciążliwe dolegliwości w postaci uderzeń gorąca, bólu głowy, ogólnego rozdrażnienie czy spadku libido.

Milena L.

Fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, cieszą się dużym zainteresowaniem przemysłu farmaceutycznego. Przeprowadzone badania pozwalają wnioskować, iż wyżej wspomniane substancje łagodzą przebieg menopauzy. Czy hormony roślinne są bezpieczne dla zdrowia?

Czy warto sięgać po preparaty bogate w fitoestrogeny?

Dieta bogata w fitoestrogeny nie jest w stanie zastąpić skoncentrowanych preparatów. Szacuje się, iż optymalna dawka izoflawonów wynosi 60 mg, przeciętna Polka dostarcza swojemu organizmowi ok. 3 mg hormonów roślinnych. Przed rozpoczęciem kuracji należy skorzystać z porady ginekologa. Lekarz ustali optymalną dawkę fitoestrogenów, którą powinnyśmy codziennie przyjmować. Nadmiar hormonów roślinnych niesie ze sobą skutki uboczne w postaci nudności, bólów głowy czy plamień z dróg rodnych.

Fitoestrogeny a ryzyko zdrowotne

Ginekolodzy odradzają Polkom preparaty sojowe, ponieważ te często wywołują reakcje alergiczne. Mieszkanki naszej strefy klimatycznej dobrze przyswajają fitohormony zawarte w siemieniu lnianym. Znajdziemy je w suplemencie diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu standaryzowany na 20% lignanów. W związku z tym, iż preparat posiada właściwości antyoksydacyjne, stanowi doskonałe uzupełnienie diety osób dbających o dobry stan serca.

Milena L.

Komentarze (4)

pati25

7 lat temu

Fitoestrogeny łagodzą przykre objawy menopauzy,Ale nie powinnyśmy z ilością ich przesadzać.Najlepiej zgłosć się
do ginekologa,który ustali odpowiednią dla nas dawkę

stazyz

7 lat temu

Artykuł bardzo ciekawy, dobrze że pojawiają się coraz częściej opinie ostrzegające przed nadmiarem stosowania suplementów! Wszak obecnie Polacy słyną w świecie z nadmiaru stosowanie suplementów i leków przeciwbólowych!;)

drobina

7 lat temu

Wszystko co w nadmiarze, może zaszkodzić, więc przyjmując preparaty zawierające fitoestrogeny także trzeba zachować ostrożność. Nawet gdybyśmy mieli mnóstwo kasy, nie powinniśmy jej wydawać na zakup wszystkich suplementów w aptece:-X (devil)

Mindi

7 lat temu

Od pewnego czasu zażywa suplement z fitoestrogenami, dlatego od razu artykuł zwrócił moją uwagę. Teraz czuję się bardzo dobrze, ale będę się obserwowała i jeśli zauważę jakiś skutek uboczny to zwrócę się do lekarza po poradę 🙂

Zostaw komentarz