Apetyt na wegetarianizm Natura i eko

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

czy-dieta-wegetarianska-jest-zdrowa

W ostatnich latach wegetarianizm stał się modny. Potrawy mięsne mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czy można z nich korzystać, nie narażając przy tym zdrowia na szwank?

Osoby, które nie jedzą mięsa, podają różne powody swojej decyzji. Niektórzy przechodzą na wegetarianizm, kierując się względami etycznymi. Skoro z ukochanej papugi nie przygotowujemy rosołu, to dlaczego mielibyśmy pozbawiać życia kury? Wegetarianie nierzadko aktywnie działają w organizacjach, które walczą o praw zwierząt, ale nie jest to regułą. Gdy w Polsce dyskutowano o uboju rytualnym, pojawiły się głosy, iż tego typu działania stanowią przejaw okrucieństwa. Ustawa poprawiająca los zwierząt hodowlanych ostatecznie przeszła przez Sejm. Oprócz idealistów wśród wegetarian można znaleźć osoby, które po prostu nie lubią mięsa. Nie każdy docenia walory schabowego czy udek kurczaka w sosie curry.

Dieta wegetariańska w profilaktyce nowotworów

Nie brakuje również osób, które rezygnują z mięsa w trosce o swoje zdrowie. Coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy i pseudospecjalistów, którzy w schabowym czy golonce upatrują przyczyny nowotworów. Czy te sensacyjne teorie mają podłoże naukowe? To zagadnienie wciąż budzi ogromne kontrowersje na konferencjach poświęconych zdrowiu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że człowiek został stworzony do jedzenia mięsa, wskazuje na to jego uzębienie. Inni z kolei uważają, iż nasz przewód pokarmowy jest za długi, by bezkarnie konsumować kotlety. Mięso, które zbyt długo pozostaje w jelitach, staje się źródłem toksyn. Jak jest w rzeczywistości? Zapewne prawda znajduje się gdzieś pośrodku.

Mięso stanowiło istotny element diety naszych przodków. Warto jednak pamiętać, iż mężczyzna, który wyruszał na polowanie, żył w czystym, nieskażonym środowisku. Zwierzęta odżywiały się roślinami wolnymi od pestycydów, wody gruntowe również nie zawierały szkodliwych związków. W związku z tym mięso, które konsumowali nasi przodkowie, znacznie odbiegało składem od tego z hipermarketów. Odkąd produkcję żywności powierzyliśmy specjalistom, jakość wyrobów uległa znacznemu pogorszeniu. Każde przedsiębiorstwo dąży do maksymalizacji zysków. Gdy dostarcza na rynek więcej produktów, cel zostaje osiągnięty. Nic dziwnego, że hodowla kurczaków, świń czy bydła coraz częściej przypomina pracę przy taśmie. Drób przetrzymuje się w klatkach, zwierzętom dostarcza się specjalnie przygotowaną paszę. Choć prawo wyraźnie zakazuje podawania zdrowym kurczakom, świniom i krowom antybiotyków oraz hormonów, wiele osób nie zważa na obowiązujące regulacje. Wspomniane substancje przyspieszają wzrost zwierząt. Czy zauważyłaś, że kurczaki pochodzące z hodowli ekologicznej są mniejsze o tych z hipermarketów? Warto podawać, iż substancje podawane zwierzętom nie są obojętne dla naszego organizmu.

Dieta bezmięsna – nowy styl życia

Czy w przypadku wegetarianizmu mamy do czynienia ze ślepą pogonią za modą? Niewątpliwie część osób rezygnuje z mięsa, chcąc upodobnić się do znanych osób. W tej materii przodują nastolatki, które odczuwają silną potrzebę identyfikacji. Zmiana nawyków żywieniowych ma im zapewnić akceptację grupy, do której chcą należeć. Niestety, młodzi ludzie często podejmują decyzje pod wpływem chwili, nie biorąc pod uwagę negatywnych skutków. Dieta wegetariańska jest bezpieczna pod warunkiem, że potrafimy ją zbilansować. Nastolatki rzadko studiują książki napisane przez dietetyków, a tymczasem ułożenie odpowiedniego menu wymaga znajomości wielu tabel. Wbrew pozorom kaloryczność posiłków nie jest najważniejszym aspektem przy układaniu diety wegetariańskiej. Nie wystarczy dostarczać organizmowi tyle samo energii. To, jak funkcjonuje nasze ciało, zależy od wielu substancji odżywczych. Niedobór jednego niepozornego składnika może mieć katastrofalne skutki.

Irmina

W ostatnich latach wegetarianizm stał się modny. Potrawy mięsne mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czy można z nich korzystać, nie narażając przy tym zdrowia na szwank?

Źródło pełnowartościowego białka

Dlaczego lekarze odradzają dietę wegetariańską dzieciom i nastolatkom? Młody organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje białka. Wprawdzie nasz ustrój potrafi syntetyzować niektóre aminokwasy, ale większość z nich musi zostać dostarczona wraz z pokarmem. Białko zwierzęce uchodzi za pełnowartościowe, oznacza to, iż dostarcza wszystkich spośród 20 aminokwasów wchodzących w skład białek wytwarzanych przez organizm człowieka. Choć rośliny strączkowe takie jak soja, soczewica i ciecierzyca stanowią bogate źródło protein, nie zaspokajają one naszego zapotrzebowania. Gdy sięgasz po parówkę sojową, musisz liczyć się z tym, iż zawiera ona mniej aminokwasów egzogennych (lizyny, treoniny i tryptofanu) niż tradycyjne wędliny. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które pragną przejść na wegetarianizm. Jaja i wyroby mleczne również zawierają białko pełnowartościowe, a podczas ich uzyskiwania nie ucierpiało żadne zwierzę!

Przyswajalność żelaza niehemowego

Żelazo odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Nic dziwnego, że gdy nie zaspokajasz dziennego zapotrzebowania na ten mikroelement, zaczynasz podupadać na zdrowiu. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi, który odpowiada za przenoszenie cząsteczek tlenu. Gdy jego stężenie spada poniżej pewnego poziomu, pojawia się anemia, a wraz z nią chroniczne zmęczenie. Odkąd przeszłaś na wegetarianizm, nie potrafisz skoncentrować się na pracy? Zapisz się na wizytę do lekarza i poproś go o skierowanie na morfologię. Jako osoba, która nie je mięsa, powinnaś systematycznie kontrolować zawartość żelaza. Wydawać by się mogło, że wystarczy zastąpić kotlet warzywem, które zawiera ten mikroelement. Niestety, to nie takie proste. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż żelazo występuje w dwóch formach: hemowej i niehemowej. Pierwsza z nich jest łatwo przyswajalna przez organizm człowieka i znajduje się w mięsie. Na szczęście żelazo niehemowe nie jest całkowicie bezużyteczne. Jego przyswajalność można zwiększyć, dostarczając organizmowi witaminę C. Co to oznacza w praktyce?

Do produktów roślinnych, które charakteryzują się wysoką zawartością żelaza, zaliczamy nasiona słonecznika, dyni, sezamu, kminku oraz szpinak. Z kolei witaminę C znajdziemy w cytrynie, pomarańczy, grejpfrucie, borówkach i malinach. Chcąc zwiększyć przyswajalność żelaza niehemowego, warto przygotować sałatkę. Świeżą sałatę, pomidory i rzodkiewkę posypujemy ziarnami słonecznika, a następnie skrapiamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i mieszamy z oliwą z oliwek. Tak przygotowaną sałatkę można jeść wraz z kotletem sojowym i brązowym ryżem.

Warto również pamiętać, iż nie każdy może przejść na dietę wegetariańską. Owoce i warzywa zawierają wiele substancji balastowych, których nasz organizm nie trawi. Osoby, które zmagają się z chorobami trzewnymi, powinny ograniczyć spożycie błonnika i celulozy. Zanim zmienisz nawyki żywieniowe, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista pomoże ci ułożyć zbilansowaną dietę i tym samym zredukować ryzyko wystąpienia anemii do minimum.

Irmina

Komentarze (8)

elle@elle

5 lat temu

przerabialm to bo mialam faceta wegana i moze oczyscilam troche organizm ale z radoscia powitalam kotleta schabowego!:)))

pati25

5 lat temu

Nigdy nie byłam i nie jestem wegetarianką.Mięso jem bardzo rzadko,bo nie przepadam za nim.Myślę,że o diecie wegetariańskiej trzeba dużo wiedzieć.Przygotowanie posiłków też wymaga czasu,wiedzy

drobina

5 lat temu

Wegetarianką to ja byłam mniej więcej do dziesiątego roku życia bo…nie znosiłam mięsa:P Potem polubiłam je zbyt mocno:-X Na szczęście w ostatnich latach urozmaiciłam swoją dietę i jem zdecydowanie mniej mięsa, ale zrezygnować z niego nie zamierzam:-X

Emilly27k

5 lat temu

Nie jestem tak zwolenniczką mięsa, ale należy zjeść troszeczkę. Gdy jemy mięso to musimy zdawać sobie sprawę co jemy i w jakich ilościach.

pati25

5 lat temu

Na pewno dieta wegetariańska jest zdrowa.Ale nieodpowiednio skomponowana może przynieść nam wiele problemów zdrowotnych.Ta dieta nie uchroni nas też przed nowotworem

filodendron

5 lat temu

Nie mam pojęcia. ja mysle ,ze trzeba jeść wszystko co zdrowe i miec urozmaicony jadłospis. Nie wyobrażam sobie życia jako wegetarianka,traci sie wiele smaków, a na raka i tak można zachorować.

Magalena

5 lat temu

A jakos nie jestem w stanie całkowicie zrezygnować z mięsa.Próbowałam kilkakrotnie,aż w końcu dałam sobie spokój.

Mindi

6 lat temu

Dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa tylko trzeba dużo na jej temat wiedzieć i mieć bardzo zróżnicowane menu. Gdybym żywiła tylko siebie to chętnie przeszłabym na tę dietę, myślę, że miałabym więcej energii.

Zostaw komentarz