Cukrzyca

Czy cukrzyca zwiększa ryzyko otyłości?

czy-cukrzyca-zwieksza-ryzyko-otylosci

Gdy organizm człowieka nie wydziela niezbędnej ilości insuliny, często rozwija się cukrzyca typu 2. Wiele osób obawia się, że przyjmowanie insuliny przyczyni się do wzrostu masy ciała.

Ryzyko powikłań

Pacjenci, którzy przyjmują insulinę, mogą normalnie funkcjonować. Warto pamiętać, że wysoka glikemia zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W związku z tym, iż nieleczona cukrzyca stanowi zagrożenie dla zdrowia, nie należy rezygnować z insuliny w obawie przed zbędnymi kilogramami. Wbrew obiegowej opinii, hormon wydzielany przez trzustkę nie przyczynia się do wzrostu masy ciała. Zazwyczaj przyrost wagi jest znikomy, a zastosowanie analogów insuliny skutecznie zapobiega nadwadze.

Zmiana diety

W celu utrzymania prawidłowej masy ciała należy zweryfikować swoją dietę. W związku z tym, iż diabetyk nie powinien wprowadzać tego typu zmian na własną rękę, należy skonsultować je z lekarzem. Aktywność fizyczna pozwala zachować szczupłą sylwetkę. W diecie nie powinno zabraknąć niskokalorycznych owoców i warzyw. Stanowią one bogate źródło błonnika oraz witamin.

Stężenie glukozy we krwi, a ryzyko powikłań

Istnieje ścisła korelacja między stężeniem glukozy we krwi a ryzykiem powikłań. Z przeprowadzonych badań wynika, iż redukując wartość hemoglobiny glikowanej o 1%, zmniejszamy ryzyko powikłań o 21%. W związku z tym insulinę należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Analogi insuliny – zalety

Wykazano, iż analogi insuliny zmniejszają częstotliwość hipoglikemii. Za ich sprawą posiłki można spożywać o różnych porach. Przyjmując analogi, nie trzeba spożywać przekąsek między posiłkami, które chronią przed hipoglikemią. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko niedocukrzenia.
Niedocukrzenie wiąże się z napadami wilczego głodu. Chory pochłania ogromne ilości kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Niekontrolowane podjadanie zazwyczaj kończy się otyłością. Nadwaga dotyczy co najmniej 80% pacjentów z cukrzycą typu 2. Nadprogramowe kilogramy prowadzą z kolei do innych powikłań.

Arek

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Ciekawe informacje dla diabetyków.W czasie tej choroby nie musimy obawiać się nadwagi.Dbajmy o prawidłową dietę
i aktywność fizyczną

filodendron

10 lat temu

Cukrzyca jest ciężka i męczącą chorobą. To wcale nieprawda – jak myslą ludzie-że cukrzyk musi unikać słodyczy. Czasem nawet jest wskazane zjęść coś słodkiego, zwłaszcza trzeba np. wypić szklankę soku owocowego przed snem , żeby zapobiec hipo – to jest takiemu spadkowi cukru we krwi ,który może doprowadzic to ciężkiego ataku. Osoby chore często borykaja sie z otyłością.

drobina

10 lat temu

Podoba mi się ten artykuł. Muszę przyznać, że niektóre informacje na temat cukrzycy trochę mnie zaskoczyły.

Tess

10 lat temu

Myślałam, że to otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy. Ale widocznie to działa w dwie strony. Dla oby przypadłości ważna jest dieta, która potrafi bardzo poprawić stan zdrowia. Moja sąsiadka miała początki cukrzycy i dietą spowodowała, że cukier utrzymuje się prawie w normie.

Zostaw komentarz