jak często prać pościel

Czy zastanawiałaś się, że twoja pościel, w której co noc kładziesz się spać, stanowi prawdziwą bombę biologiczną? Na poszewkach poduszek znajduje się mnóstwo bakterii i grzybów, które mogą wywoływać infekcje, zwłaszcza gdy nasz organizm jest osłabiony. Jak często prać pościel?

Pościel, czyli bomba biologiczna

Zakładając, że śpimy 8 godzin dziennie, to z prostego rachunku wynika, że na tę czynność przeznaczamy 56 godzin w tygodniu. W czasie, gdy oddajemy się marzeniom sennym, na naszej pościeli osadza się martwy naskórek, który przyciąga roztocza. Ponadto z naszego ciała na poszewki przenoszą się różnego rodzaju bakterie i grzyby. Pościel pochłania także nasz pot, tłuszcz, ślinę i ziemię naniesioną na stopach.  Niektórzy mikrobiolodzy uważają nawet, że w sytuacji, gdy dochodzi do obniżenia odporności organizmu, uszkodzenia ciągłości skóry, bakterie zgromadzone na poszewkach poduszek mogą wywoływać poważne infekcje.

Alergia na roztocza a pranie pościeli

W związku z tym, iż roztocza, czyli małe pajęczaki, odżywiają się martwym naskórkiem, pościel stanowi ich rezerwuar. Jeśli cierpisz na alergię lub astmę, powinnaś jak najczęściej prać pościel w wysokiej temperaturze. W przeciwnym wypadku bowiem namnażające się roztocza spotęgują dolegliwości towarzyszące schorzeniu o podłożu alergicznym.

Trądzik a rzadka zmiana pościeli

Rzadkie pranie pościeli to także kiepski pomysł, gdy borykasz się z trądzikiem. Zmianom skórnym bowiem bardzo często towarzyszą infekcje bakteryjne.  W nocy przykładasz twarz do poduszki i nawet nie wiesz, ile naskórków i bakterii pozostawiasz na poszewce.  Następnie ponownie kładziesz się na brudnej poduszce i rozsiewasz bakterie na całą twarz. Trądzik stanowi twoją zmorę?  Zmieniaj poszewkę poduszki co 2-3 dni.

Jak często prać pościel?

Mikrobiolodzy zalecają, aby ze względów higienicznych prać pościel raz  w tygodniu w temperaturze 60 stopni Celsjusza. W związku z tym, iż jest to całkiem sporo, warto zawczasu pomyśleć o zakupie kompletu z takiego materiału, który wytrzyma pranie w tak wysokiej temperaturze. Pościel warto wysuszyć na słońcu – w ogrodzie lub na balkonie. Wykazano bowiem, że promienie UV mają działanie przeciwbakteryjne.  Jeśli mieszkasz w bloku, w którym nie ma balkonu, wyprasuj pościel żelazkiem ustawionym na temperaturę 200 stopni Celsjusza.

W czym prać pościel?

Warto pamiętać, że pościel to nie ubranie, dlatego też nie wymaga prania w silnych detergentach. Do tego celu możesz wykorzystać delikatny proszek dla dzieci.  Czasem pościel należy prać częściej niż raz na tydzień. Do szczególnych sytuacji zaliczamy chorobę któregoś z członków rodziny, upały, czyli czas, kiedy pocimy się szczególnie intensywnie. O częstszym praniu pościeli powinniśmy pomyśleć również wówczas, gdy sypiamy nago lub borykamy się z poważną chorobą o podłożu alergicznym.

Irmina Cieślik