Męska Strefa Problemy z prostatą

Czemu mężczyźni nie chcą badać prostaty?

czemu-mezczyzni-nie-chca-badac-prostaty

Mężczyźni nie lubią być chorzy – chcą być przecież oparciem dla swojej rodziny. Często lekceważą pierwsze objawy choroby i zaniedbują profilaktyczne badania. To duży błąd! Andropauza to najwyższy czas, by poważnie pomyśleć o swoim zdrowiu.

Socjologowie uważają, że mężczyźni będący w związku partnerskim żyją przeciętnie dłużej, niż samotnicy, gdyż partnerki tych pierwszych szybciej zauważają pierwsze objawy choroby u swoich mężów. Menopauza u kobiet wymusza większą dbałość o zdrowie, panie chętniej się angażują w procesy diagnozy, mają też zazwyczaj dużo większą wiedzę na temat chorób od swoich partnerów.

Konieczność badań prostaty

Jednak o ile panie łatwo zauważą problemy związane ze zdrowiem ogólnym, tak nie mają za bardzo wglądu w typowo męskie kłopoty. Choroby układu moczowo-płciowego rzadko są poruszane między małżonkami. Dla mężczyzny przyznanie się do kłopotów w tym rejonie jest równoznaczne z uderzeniem w najczulszy punkt poczucia męskości. Często partnerki nie mają pojęcia o tym, że mężczyzna ma problemy z oddawaniem moczu, odczuwa ból czy pieczenie.

Przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty, dotyka ponad połowy mężczyzn po 60 r.ż., ale problemy mogą pojawić się już wcześniej, szczególnie, jeśli mężczyzna prowadził siedzący tryb życia, połączony z nieprawidłową dietą.

Jeśli problem zostanie zlekceważony, problemy z oddawaniem moczu będą się pogarszać, negatywnie wpływając na jakość życia mężczyzny.

Aby uchronić się przed niepotrzebnym bólem, rozwojem choroby całego układu płciowego i moczowego, należy regularnie podejmować badania profilaktyczne prostaty raz do roku przez wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 45 r.ż.

Joanna Pastuszka-Roczek

Mężczyźni nie lubią być chorzy – chcą być przecież oparciem dla swojej rodziny. Często lekceważą pierwsze objawy choroby i zaniedbują profilaktyczne badania. To duży błąd! Andropauza to najwyższy czas, by poważnie pomyśleć o swoim zdrowiu.

Badanie przezodbytnicze

Najprostszym badaniem, jakie przeprowadza lekarz, to badanie per rectum, czyli przezodbytnicze. Polega na wsunięciu palca i sprawdzeniu stanu i wielkości prostaty. Dla wielu panów jest to silna bariera przed badaniem. Wiąże się z głęboko ukrytą awersją o podłożu seksualnym. Męskie rozumowanie często przebiega w taki sposób, że lekarz, który wybrał taką brudną specjalizację, nie jest godny zaufania.

Jeszcze gorzej, jeśli lekarzem jest kobieta. O ile panie nie mają problemów przed pójściem do ginekologa-mężczyzny, tak panowie niechętnie okazują swoje słabości kobietom. Dlatego w większości przypadków lekarz może ograniczyć się do przeprowadzenia testu I-PSS oraz oceny jakości życia QOL czy badanie moczu.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Podstawowe badania przy diagnozowaniu rozrostu prostaty.

Dieta przy rozroście gruczołu krokowego

Badania jednoznacznie wskazują, że osoby z niskim poziomem cholesterolu w mniejszym stopniu cierpią na problemy związane z rozrostem prostaty. Dla panów oznacza to rezygnację z wielu ulubionych potraw, a także piwa.

Joanna Pastuszka-Roczek

Mężczyźni nie lubią być chorzy – chcą być przecież oparciem dla swojej rodziny. Często lekceważą pierwsze objawy choroby i zaniedbują profilaktyczne badania. To duży błąd! Andropauza to najwyższy czas, by poważnie pomyśleć o swoim zdrowiu.

Niestety, andropauza powoduje, że procesy przemiany materii są coraz wolniejsze i to, co nie szkodziło w młodości, teraz odkłada się zdradziecko w męskim ciele. Szczególnie, że w większości przypadków panowie coraz częściej prowadzą siedzący tryb życia, ulegając złudzeniu, że nadal są tak samo sprawni, jak trzydzieści lat temu.

Próby zmiany diety, narzucone przez troskliwą małżonkę mogą odebrać jako zamach na swoją męskość, nagabywanie, wtrącanie się. Zwłaszcza, że nie widać efektów tych działań, bo choroba przestaje się rozwijać. Mężczyzna zaczyna myśleć, że dieta mu niepotrzebna, a potem niestety jest często za późno.

Sprawny gruczoł krokowy to nie tylko łatwiejsza codzienność, ale również udane życie seksualne!

Panowie, zaufajcie swoim małżonkom – Wasza sprawność jest ważna także dla nich. Drogie panie, zadbajcie o to, by mąż miał dostęp do informacji na temat przerostu prostaty i sam zainteresował się swoim zdrowiem.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Dla mężczyzn problem z prostatą to wstydliwa sprawa.Uważają,że ich to nie dotknie,nie zachorują.Dlatego też nie chcą chodzić na badania.Ale przecież jeśli chodzi o własne zdrowie to wstyd trzeba odrzucić na bok,trzeba pokonać wstyd

drobina

10 lat temu

Większość mężczyzn unika wszelkich badań, a do głównych z nich należy badanie prostaty. Wstydzą się, czy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji? Dentysty boją się jak ognia, a już tego, że istnieje andropauza, w ogóle nie chcą przyjąć do wiadomości;)

dulcynea

10 lat temu

Tak zgadzam się z Mindi , jeśli mężczyzna wie ,że jest genetycznie zagrożony idzie na badanie „chętniej”.
Mój mąż bada się systematycznie ,wykonuje badanie PSA bo widzi dziadka ,wujka którzy męczą się z prostata już wiele lat.
A dlaczego nie wszyscy panowie się badają ?
Tak, jak panie mimo ,że zapraszane na cytologię też jej nie robią !

Mindi

10 lat temu

Trudny temat, w mojej rodzinie panowie badają się ze względu na skłonności genetyczne raka prostaty i w takim przypadku na pewno łatwiej przekonać mężczyznę. Wydaje mi się, że w tej sferze mamy postęp i więcej mężczyzn się bada niż kilka lat wcześniej. Potrzebna jest taka akcja, artykuły i większa świadomość o zagrożeniu życia.

Zostaw komentarz