Kobieta i mężczyzna Miłość i związki Psychologia

Czego nie zmienisz w partnerze? Kiedy należy rozejrzeć się za innym mężczyzną?

czego nie zmienisz w partnerze

O miłości zwykło się mówić, że potrafi przenosić góry i zmienia nasze życie o 180 stopni. Jest w tym sporo prawdy, to wyjątkowe uczucie może naprawdę zrewolucjonizować naszą codzienność. Są jednak pewne rzeczy, których nie przeskoczymy. Czego nie zmienisz w partnerze? Kiedy należy rozejrzeć się za innym mężczyzną?

Czy miłość zmienia ludzi?

Kobiety bardzo często zakładają, że ich miłość i oddanie zmienią partnera. To bardzo ryzykowna teoria, która może zakończyć się ogromnym rozczarowaniem.  Mężczyźni bowiem nie zawsze zamierzają rezygnować z siebie i istotnych dla siebie kwestii. Gdy natrafiają na kobietę, która postanawia ich zmienić i ulepić na własną modłę, ratują się ucieczką. Musisz zatem pogodzić się z jego wadami albo rozejrzeć za kimś innym. W przeciwnym wypadku czeka cię bowiem jedynie rozczarowanie.

Są rzeczy, które choć bardzo różnią nas z partnerem, nie stanowią zagrożenia dla związku. Aczkolwiek istnieją kobiety, dla których nawet takie drobiazgi mogą mieć kluczowe znaczenie.  To ważne, aby umieć przyjrzeć się swoim oczekiwaniom. Jeśli uświadomisz sobie, czego chcesz, istnieje większa szansa, że twój kolejny związek okaże się udany.

Różnica zainteresowań – może, ale nie musi być źródłem problemów

Teoretycznie fakt, że on lubi sporty ekstremalne, ty zaś preferujesz podróże, nie musi mieć większego wpływu na waszą relację. Każde z was może pozostać przy swoim hobby, pozostawiając jednak miejsce w codziennym życiu dla drugiej osoby. Pytanie jednak, na ile jesteście w stanie zaakceptować swoje odmienne preferencje? Ty możesz na weekend wyjechać z przyjaciółką do Krakowa, żeby pozwiedzać Sukiennice, a on wyskoczyć w tym czasie na tor wyścigowy. Nie ma w tym nic złego, odmienne pasje naprawdę da się pogodzić. Ba, z czasem można spróbować znaleźć sposób, aby te się przenikały. Możecie np. pojechać do Krakowa, pierwszego dnia pozwiedzać, a drugiego udać się na wyścigi samochodowe. Tylko od dojrzałości obojga partnerów zależy, czy wypracują kompromis.

On jest uzależniony od narkotyków

Są jednak rzeczy dużo poważniejsze niż odmienne pasje. Nigdy nie wiąż się z mężczyzną, który jest uzależniony od alkoholu lub narkotyków. Możesz sobie powtarzać, że pod wpływem twojej miłości, która może góry przenosić, on przestanie pić lub brać. Pamiętaj, że to są li tylko pobożne życzenia. Uzależnienie rządzi się swoimi prawami. Jeśli on lubi wypić 5 piw po powrocie z pracy, to nie zrezygnuje z tej „przyjemności”. Początkowo może się ograniczać lub ukrywać, że wciąż pije/bierze. Prawda jednak w końcu wyjdzie na wierzch, a ty staniesz się współuzależniona. Albo co gorsza popadniesz w poważną depresję lub zostaniesz przez niego pobita. Tak, niestety, alkohol i narkotyki bardzo często idą w parze z niekontrolowaną agresją, której ofiarą możesz paść właśnie ty.

On nie szanuje kobiet

Jeśli o swojej byłej wyraża się, że była łatwa i puszczalska, a o koleżance z pracy, że ta cytata dziunia jest cwana, uciekaj jak najdalej. To przykład faceta, którym w ogóle nie warto zaprzątać sobie uwagi. Mężczyzna, który nie szanuje kobiet i wyraża się o nich w ten, a nie inny sposób, powinien zostać posłany do diabła. Nie rokuje on bowiem dobrze. Prędzej czy później sama doświadczysz braku szacunku z jego strony. Nie chcesz przecież, aby ktoś podkopał w tobie pewność siebie i poczucie własnej wartości, wylewając na ciebie wiadro swoich frustracji. Nie tłumacz go,  pogardliwy język świadczy o chamstwie, nawet mężczyzna obracający się w świecie samych facetów wie, kiedy ugryźć się w język i jakich określeń lepiej nie rzucać pod adresem kobiet.

 

Kiedy należy rozejrzeć się za innym mężczyzną? On ma szowinistyczne poglądy

Mężczyzna uważa, że rolą kobiety jest utrzymywanie ciepła domowego ogniska i wychowywanie dzieci. Jego partnerka nie powinna zajmować się własną karierą zawodową, mieć pasji innych aniżeli gotowanie i pieczenie, nie powinna też utrzymywać rozległych kontaktów towarzyskich. Stop, on w ogóle nie liczy się z twoim  zdaniem. Możesz zgodzić się na wychowywanie dzieci kosztem kariery, jeśli taki układ ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że on nie powinien ograniczać twoich pasji i relacji towarzyskich. Jest to bowiem najkrótsza droga do unieszczęśliwienia. Jeśli on ma szowinistyczne poglądy, to na pewno ich nie zmienisz.  Musisz się z tym pogodzić i rozejrzeć za innym mężczyzną.

Chwali się łamaniem prawa

Jeśli on chwali się, że łamie prawo, kradnie w pracy, sprzedaje lewy alkohol lub zajmuje się dilerką, jak najszybciej zakończ wasze spotkanie. To najgorszy kandydat na męża, jakiego mogłaś sobie wyobrazić. Nie chcesz przecież być u boku przestępcy, którego w każdej chwili może zwinąć policja. Nawet ty nie bierzesz udziału w kradzieży cudzego mienia, to stróże prawa z pewnością postanowią cię przesłuchać i przetrzepią ci mieszkanie, gdy jego grzeszki wyjdą na jaw.

On bardziej kocha samochód niż ciebie

No cóż, w tym, że on pasjonuje się motoryzacją, nie ma nic złego. Gorzej, gdy to właśnie dla samochodu jest w stanie poświęcić więcej niż dla ciebie. Jeśli to auto stanowi dla niego centrum wszechświata, rozejrzyj się za mężczyzną, który doceni twoją urodę, inteligencję i osobowość. Uwierz nam, tacy panowie na pewno istnieją. Nie musisz być uwiązana do faceta, który nie dorósł jeszcze do poważnego związku. Cóż, kiedyś zauważy, że samochód nie zaspokaja wszystkich jego potrzeb. Pamiętajmy jednak, że sama miłość do samochodu nie jest niczym złym. Każdy ma swoje hobby, które nie wszystkim wydaje się zrozumiałe. Gorzej, gdy owa pasja zajmuje niewspółmiernie wysokie miejsce w naszym życiu i wypiera ciebie z obszaru jego zainteresowań.

On naraża ciebie na niebezpieczeństwo

Jeśli on naraża ciebie na niebezpieczeństwo, np. zabierając cię w wątpliwe miejsca lub prosząc o pomoc w ryzykownych sprawach, daj sobie spokój. Facet, któremu zależy na kobiecie, będzie ją chronił, a nie zmuszał do tego, aby pędziła na złamanie karku, 150 km/h w terenie zabudowanym, tylko po to, aby przywieźć mu dokumenty, których zapomniał z domu.

On jest egocentrykiem

Zawsze, gdy się widzicie, masz wrażenie, że on w ogóle nie liczy się z twoimi uczuciami. Nigdy nie pyta o to, jak poszło ci w pracy. Nie interesuje go, jaki film chcesz obejrzeć. Nawet nie wie, co lubisz jeść. Na dodatek ciągle popełnia gafy, zabiera cię na szlak górski z drabinkami i łańcuchami, chociaż wie, że masz lęk wysokości. Liczy się dla niego tylko jedno – własna przyjemność. Nie zamierza dbać o twoje uczucia ani zabiegać o twoje zainteresowanie. Egocentryk to kiepski materiał na partnera, więc uciekaj przed nim, gdzie pieprz rośnie.

Gdy dzieli was odległość

Niektóre męskie przyzwyczajenia mogą, ale nie muszą stanowić przeszkody dla waszego związku. W wielu sprawach można wypracować kompromis, jeśli pragną tego obie strony. Możecie np. mieszkać osobno, jeśli  dzieli was odległość, a nie chcecie zmieniać pracy. Spotykanie się w weekendy i dni wolne ma swój urok. Pamiętaj jednak, żeby pozostać konsekwentną. Jeśli mu na coś pozwalasz, ustalacie wspólne zasady, to potem mu tego nie wypominaj. Sama przecież nie lubisz, gdy nagle zmienia się zasady gry.

Nie zmienisz nikogo na siłę

Pamiętaj też, że każdy jest indywidualnością. To, co lubi, czym się zajmuje itp., definiuje go i stanowi o jego unikalności. Nie możesz nikogo zmuszać, ani od nikogo oczekiwać, że zrezygnuje dla ciebie z ważnych elementów swojego życia. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia u boku mężczyzny, który bierze udział w wyścigach samochodowych, rozejrzyj się za innym facetem.

Wiele kobiet boi się odejść od mężczyzny, który nie do końca odpowiada ich oczekiwaniom. Panie zakładają bowiem, że nie spotka ich już nic dobrego. Lepszy partner, który lubi sobie wypić, niż żaden. To właśnie desperacja popycha je w ramiona damskich bokserów, egocentryków i Piotrusiów Panów.  Pamiętaj, że każda z nas może w każdym momencie swojego życia spotkać kogoś atrakcyjniejszego – zarówno fizycznie, jak i duchowo od mężczyzny, z którym tkwimy w toksycznej relacji. Wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte i wyjść do ludzi. Życie lubi miło zaskakiwać.  Poza tym zapamiętaj raz na zawsze. To, że on bardziej kocha swój samochód niż ciebie, nie oznacza jeszcze, że nie zasługujesz na miłość albo jesteś beznadziejna. Po prostu to niektórzy mężczyźni nie zasługują na naszą uwagę, bo nie robią nic, aby nas uszczęśliwić. Prawdopodobnie trafiłaś na niedojrzałego faceta, który na danym etapie życia z nim nie stworzy satysfakcjonującego, zdrowego związku. Ktoś, kto jest egocentrykiem lub narkomanem, nie potrafi bowiem dostrzec wagi uczucia, jakim go darzysz. Po co tracić swój cenny czas na kogoś takiego?

Kiedy warto dać mu ostatnią szansę?

Jeśli on mimo wszystko postanowił o ciebie powalczyć, możesz dać mu szansę. Sprawdź, jak rozwinie się sytuacja, ale nie popadaj w hurraoptymizm. On próbuje wyjść z inicjatywą, stara się lepiej poznać twoje potrzeby, chwilowo kumple i mocno zakrapiane imprezy zeszli na dalszy plan. To dobry początek, pytanie, jak długo on wytrwa w swoim postanowieniu? Jeśli jednak tobie na nim zależy, możesz dać mu szansę, ale inicjatywa musi wyjść od niego. To nie może być efekt kolejnego suszenia głowy. Prawdziwe zmiany rozpoczynają się bowiem w głowie samego zainteresowanego.

Irmina Cieślik

Komentarze (4)

pati25

4 lata temu

Kobiety poznają mężczyznę.Z czasem poznają jego wady np te opisane w artykule.Wierzą w to,że mężczyzna się zmieni.Są naiwne.Czasem może być jeszcze gorzej

dulcynea

4 lata temu

Kobiety chcą wierzyć , że zmienią swoich partnerów .
A to, niestety, niezmiernie rzadko się zdarza .
Pół godzinna ceremonia jeszcze nikogo zmieniła, chyba że na gorsze bo do tej pory udawali i trochę ukrywsli swoje wady .

Danusiate

4 lata temu

Bardzo potrzebny artykuł! Podobnie jak Aneta ze zdumieniem słucham, jak kobiety mówią, że ich mężczyzna zmieni się po ślubie i mam ochotę wtedy wykrzyczeć, że osoba uzależniona będzie taka zawsze zawsze, a ktoś agresywny nie uspokoi się pod wpływem przysięgi małżeńskiej… Często bywa też tak, że kobieta wychodzi za spokojnego domatora, a później ma pretensje, że on nie ma ochoty na żadne ekstremalne przygody albo mężczyzna wiąże się z seksowną, niezależną kobietą, a po ślubie oczekuje, że ona zmieni się w uległą i słodką perfekcyjną panią domu, która będzie czekała na niego z obiadem… Dziwi mnie to, że tak często chcemy zmieniać innych – lepiej jest spróbować pięknie się różnić 🙂 – albo nie zawracać głowy sobie i komuś, kto do nas po prostu nie pasuje.

Aneta

4 lata temu

Mnie czasem dziwi to jak kobiety naiwnie mówią, ze ON po ślubie się na pewno zmieni… Ta, jeśli już to na pewno nie na lepsze… Ważny artykuł, zwłaszcza dla kobiet, które tkwią w toksycznych nierokujących związkach i czekają na cudowną przemiane partnera…

Zostaw komentarz