Uroda

Czego się wystrzegać w składzie toniku do twarzy?

tonik do twarzy

Może się wydawać, że tonik do twarzy to niepozorny kosmetyk, który nie odgrywa większej roli w codziennej pielęgnacji, przez co niektóre osoby całkowicie z niego rezygnują. Niestety jest to bardzo duży błąd, który z czasem może mieć wpływ na kondycję naszej skóry. Tonik do twarzy to kosmetyk o ukierunkowanym działaniu, który zaraz po żelu do mycia twarzy powinien stanowić podstawę pielęgnacji każdego z nas. Sprawdź, jakich składników należy unikać w przypadku toniku do twarzy, aby nie zaszkodzić naszej skórze.

Tonik do twarzy – dlaczego jest istotny?

Tonizacja to istotny element naszej pielęgnacji. Dlaczego? Kiedy wykonujemy demakijaż, a następnie przechodzimy do oczyszczania, pH naszej skóry w kontakcie z wodą i niektórymi substancjami zawartymi w produktach myjących ulega zmianie z kwaśnego na zasadowe. Jeśli nie zostanie ono przywrócone, równowaga skóry twarzy będzie zaburzona, a efektem tego może być jej nadmierna suchość, problemy z wydzielaniem odpowiedniej ilości sebum, czy nawet powstawanie niedoskonałości.

Niestety swego czasu tonik do twarzy został wyparty przez płyn micelarny, który obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie należy jednak zapominać, że płyn micelarny służy do demakijażu twarzy i nie posiada właściwości, jakimi charakteryzuje się tonik, dlatego nie może być stosowany jako jego zamiennik.

Oprócz przywracania odpowiedniego pH tonik do twarzy dobrze oczyszcza skórę z pozostałości po makijażu lub zanieczyszczeń, które mogą się na niej znajdować. Ponadto, w zależności od tego, do jakiego typu cery jest przeznaczony, może wykazywać działanie kojące, złuszczające, przeciwstarzeniowe lub rozświetlające.

Tonik do twarzy – jakich składników unikać?

Tonik do twarzy to bardzo przydatny produkt, który może mieć zbawienny wpływ na naszą cerę, pod warunkiem, że będzie zawierał w sobie odpowiednie składniki. Niestety na rynku, oprócz kosmetyków, które rzeczywiście poprawiają stan naszej skóry, możemy znaleźć i takie, które mogą go znacznie pogorszyć. Jak tego uniknąć? Podstawą jest sprawdzanie listy składników. Substancje, które dla naszej skóry mogą okazać się szkodliwe to:

  • alkohole, szczególnie alkohol denat.;
  • niektóre konserwanty, np. donory formaldehydu;
  • substancje, które mogą naruszyć barierę hydrolipidową skóry – PEG-i, sole EDTA;
  • substancje myjące – silne detergenty jak SLS.

Stosując tonik do twarzy – Loreal lub dowolnie wybrany – dużą uwagę należy przywiązywać do zawartych w nim substancji złuszczających. Choć kwasy mogą bardzo dobrze działać na naszą skórę, ich nadmiar może ją znacznie podrażnić. Pamiętaj, że stosując kwasy, musisz zapewnić swojej skórze odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Jak poprawnie aplikować tonik do twarzy?

Jak aplikować tonik, aby jego działanie było jak najkorzystniejsze dla naszej skóry? W zależności od naszych preferencji do tego celu możemy użyć wacika i delikatnie przetrzeć nim twarz (należy unikać mocnego pocierania) lub nałożyć odrobinę na dłonie i łagodnie wklepać. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór produktu z atomizerem, którym możemy wygodnie spryskać twarz.

Dodaj komentarz