Styl życia

Czego nie wypada kobiecie?

Czego nie wypada kobiecie

Zdjęcie autorstwa Moose Photos z Pexels

Choć żyjemy w XXI wieku, wciąż możemy usłyszeć, że czegoś nam nie wypada. Za tymi zakazami stoją różne osoby – inne kobiety, mężczyźni, a także nasi najbliżsi. Czego nie wypada kobiecie? Jakie stereotypy pokutują w codziennym życiu? Jak przejść nad nimi do porządku dziennego?

Czego nie wypada kobiecie? Mieć długich włosów po czterdziestce

To chyba najczęściej powtarzany stereotyp. Naprawdę wiele osób wierzy, że wraz z nadejściem 40. urodzin, należy ściąć włosy na krótko. Długie bowiem przystoją tylko młodym kobietom. Co ciekawe, ten stereotyp jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Trudno stwierdzić, skąd się bierze. Jedno jest pewne, każda z nas, jeśli tylko lubi długie włosy, powinna takie nosić. Wiek nie ma tu nic do rzeczy. Włosy zawsze można wzmocnić wcierką, zafarbować siwe odrosty etc. Dziś mamy do dyspozycji tyle środków i kosmetyków, że włosy mogą prezentować się dobrze, niezależnie od naszego wieku.

Czego nie wypada kobiecie? Mieć długich włosów po czterdziestce
Zdjęcie autorstwa Spencer Selover z Pexels

Noszenie rozpuszczonych włosów przystoi tylko młodym kobietom

Nasze społeczeństwo szczególnie upodobało sobie włosy i nogi. To te kwestie często budzą największe emocje. Choć nie żyjemy w Arabii Saudyjskiej, to traktujemy noszenie rozpuszczonych włosów jako sygnał seksualny, który wysyłać mogą tylko młode kobiety. Starsze powinny spinać pukle w kok i nie przykuwać uwagi. To oczywiście  kolejny absurd. Czy masz 15, 25 czy 55 lat, możesz nosić rozpuszczone włosy, jeśli tylko masz na to ochotę.

Noszenie rozpuszczonych włosów przystoi tylko młodym kobietom
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Krągłe kobiety nie powinny nosić krótkich sukienek

W przypadku krągłych kobiet najwięcej obostrzeń dostało się nogom. Wiele osób twierdzi, że przy pełniejszych kształtach noszenie krótkich sukienek i spódniczek jest nie na miejscu. Tymczasem każda z nas powinna ubierać się tak, jak lubi. Jeśli czujemy się dobrze w krótkiej spódniczce, to nośmy ją niezależnie od wieku i rozmiaru. To problem innych osób, że coś im się nie podoba lub czegoś nie akceptują. Na szczęście w Polsce nie mamy policji obyczajowej i możemy korzystać z osobistej wolności.

Krągłe kobiety nie powinny nosić krótkich sukienek
Zdjęcie autorstwa Godisable Jacob z Pexels

Krągłe kobiety powinny unikać sukienek bodycon

Krąglejsze kobiece kształty też mogą dobrze prezentować się w sukience bodycon. Jeśli ktoś lubi taką nosić, to nie powinien patrzeć się na opinię osób trzecich. Prawda jest taka, że część osób kieruje się stereotypami, część czegoś zazdrości, a jeszcze inni mają problem ze wszystkim, ponieważ sami prowadzą mało satysfakcjonujące życie. Rób to, na co masz ochotę.

Dojrzałe kobiety nie powinny malować ust na czerwono

Lidia Popiel w jednym z wywiadów udzielonych magazynowi Zwierciardło powiedziała, iż ludzie mieli problem z tym, że maluje usta na czerwono. Niewątpliwie coś jest na rzeczy. Od kobiet dojrzałych często wymaga się, by stały się przeźroczyste, zamroziły swoją kobiecość i seksualność. Broń Boże nie eksponowały swoich atutów, w tym kształtnych ust za pomocą czerwonej szminki. Tutaj także każda z nas może pozwolić sobie na pełną dowolność.  Niezależnie od wieku możemy świetnie wyglądać w czerwonej pomadce.

Kobiecie nie wolno się złościć

Żyjemy w społeczeństwie patriarchalnym, co doskonale widać także na przykładzie emocji, które są akceptowalne w przypadku kobiet. Paniom wolno się smucić i płakać, ale nie powinny okazywać złości. Tymczasem mamy prawo do całej palety uczuć. Jeśli coś nas irytuje, nie obawiajmy się dawać temu wyrazu. Nie musimy być grzeczne i spolegliwe, gdy dzieje się coś, czego nie akceptujemy. Jeśli złoszczą nas seksistowskie teksty, wyrażajmy jawny sprzeciw. Musimy nauczyć się ignorować uwagi w stylu – kobiecie nie wypada się złościć, złość piękności szkodzi etc. Prawda jest taka, że najbardziej szkodzi tłumienie emocji. Jeśli damy im wyraz, to te przestaną nas  niszczyć od środka.

Kobiety nie powinny podkreślać piersi swoim ubiorem

Wciąż pokutuje stereotyp kobiety skromnej, która chodzi w koszuli zapiętej pod samą szyję. Pamiętajmy o tym, że pomiędzy workiem pokutnym a erotyczną kreacją mamy całe spektrum możliwości. Jeśli idziemy na spacer, zakupy czy spotkanie z przyjaciółką, dekolt, nawet nieco głębszy, nie stanowi problemu. Do pracy czy pogrzeb takich ubrań nie zakładajmy, aby nie ściągać na siebie problemów i zachowywać się adekwatnie do sytuacji. Jednak sam fakt, że mamy estetycznie wycięty dekolt, z którego nic się nie wylewa i który za wiele nie pokazuje, nie oznacza, że faceci mogą nas zaczepiać i rzucać nieprzyzwoite komentarze. Zamiast nawoływać kobiety do noszenia zabudowanych, bezkształtnych koszul, nauczmy mężczyzn kulturalnego zachowania. Na szczęście nie wszyscy mają z tym problem i część potrafi zachować się z klasą.

Krągłej kobiecie nie wypada nosić bluzek o kroju crop

Także lekko wystający brzuszek stanowi źródło wielu zakazów. Niektórzy twierdzą, że nie wypada go eksponować, nosząc bluzki o kroju crop. Prawda jest jednak taka, że w połączeniu ze spódnicą czy spodniami z wysokim stanem, niewiele skóry wystaje, a nawet gdyby wystawało, to nikomu nie dzieje się żadna krzywda.

Dodaj komentarz