Kultura Styl życia

Czego nauczyły mnie psy – Cesar Millan

czego nauczyły mnie psy

Jak wyglądałoby nasze życie gdybyśmy swoje postępowanie wzorowali na sposobie życia czworonogów? Cesar Millan autor książki Czego nauczyły mnie psy pokazuje, że wiele możemy nauczyć się od naszych pupili, począwszy od nastawienia do codziennych zajęć i trudów po interakcje ze społeczeństwem.

Nasze psy towarzyszą nam co dzień i swoim zachowaniem pokazują, jak lepiej żyć. Rzadko, zbyt rzadko zwracamy na to uwagę. Lekceważymy je, przekonani, że wiemy o życiu więcej niż one, że to my musimy nauczyć je dużo więcej niż one nas. W istocie poświęcamy wiele energii, próbując upodobnić psy do siebie! Uczymy je zrozumienia mowy, którą się posługujemy, na ogół nie zawracając sobie głowy przyswojeniem ich własnej. Uczymy siadania na komendę, zatrzymywania się, przychodzenia czy spacerowania przy nodze. Dla własnej wygody, a nie czworonogów. Rozpieszczamy je jak dzieci (mimo że psy nie dbają o to, który ma fajniejszy gryzak), stroimy w wyszukane ubranka (choć przecież nie interesują się modą). Wszystko to nie ma  sensu. Uczymy psy zachowywania się jak my, mimo że wielu z nas zmaga się z ułożeniem  sobie relacji z przedstawicielami własnego gatunku. Psy z natury potrafią docenić honor, szacunek, rytuały, uczciwość, lojalność, rozpoznają smutek, wiedzą, kiedy okazać zaufanie. Instynktownie rozumieją hierarchię w stadzie i korzystne wzajemnie związki. Co by się więc stało, gdybyśmy się od nich uczyli, zamiast wpajać im to, co naszym zdaniem powinny od nas przejąć? Właśnie o tym traktuje najnowsza książka znanego, psiego behawiorysty Cesara.

Autor pokazuje, jak możemy uprościć swoje życie obserwując zachowania psów w różnych sytuacjach. Książka pełna jest anegdot i historii, jakich Cesar doświadczył na przestrzeni kilku lat swojej pracy. Ta zgrabna lektura, nie jest podręcznikiem tresury, czy psich zachowań. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla właścicieli psów, ale i dla ludzi, którzy szukają sposobów na poprawienie swoich relacji z bliskimi i nastawienia do codziennych wyzwań.

O AUTORZE:
Cesar Millan – gwiazda emitowanych przez kanał Nat Geo Wild cyklicznych programów Dog Whisperer With Cesar Millan (wersja polska Zaklinacz psów), Cesar 911 (wersja polska Cesar Millan na ratunek) i Dog Nation, jest najbardziej rozchwytywanym psim behawiorystą na świecie, autorem bestsellerowych książek. Jak zostać przywódcą stada i Jak uszczęśliwić psa, założycielem Cesar Millan PACK Project.

Komentarze (3)

dulcynea

3 lata temu

To może być ciekawa lektura . Bardzo lubię zwierzęta , psy szczególnie.
Nigdy nie miałam psa w domu , dlatego chętnie przeczytałabym tę książkę.
Z pewnością znajdę w niej wiele interesujących wiadomości.

Irena

3 lata temu

Psy to bardzo mądre stworzenia. Uwielbiam czworonogi. Nawet jak narozrabiają to nie potrafię się na nie gniewać. Uwielbiam spacery i zabawy z nimi. Zawsze są przy mnie, wyczuwają gdy mam gorszy dzień. Nie wyobrażam sobie braku tak cudownych przyjaciół.

Zostaw komentarz