Czas nadziei – Joanna Kruszewska

Joanna Kruszewska ma na swoim koncie wzruszające powieści obyczajowe, które skłaniają do refleksji nad ludzkimi postawami. Czas nadziei to jej najnowsza książka, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Ucieczka w pracę przed problemami

Joanna to kobieta dojrzała, która na co dzień ucieka w pracę, aby nie myśleć o rozstaniu z mężem. To nie było łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że ten zdradził ją tuż po ślubie, a następnie ukrywał prawdę o swojej nieślubnej córce. Joanna wciąż nie może pogodzić się z tym, jak została oszukana przez bliską sobie osobie. Chciałaby móc wykreślić wszystkie wspólne wspomnienia. Tymczasem pewne nawyki tak mocno weszły jej w krew, że nie może się ich pozbyć. Mimo iż nie mieszka już z mężem, w supermarkecie zawsze kupuje jego ulubione nerkowce, pierze jego ubrania i ścieli jego połowę łóżka.

Odrodzenie relacji matki i córki

Helena była córeczką tatusia. To właśnie on zdawał się znajdować w centrum jej wszechświata. Ze zdaniem matki nie liczyła się tak bardzo jak z opinią ojca. Tymczasem to właśnie Helena zjawia się w domu Joanny, aby porozmawiać z nią o tym, przez co przechodzi. Dokonuje też symbolicznego gestu. Specjalnie dla matki gotuje pomidorową z ryżem, zamiast ze znienawidzonym przez nią makaronem. Joanna zaczyna dostrzegać, że źle oceniła swoją córkę. Ta bardzo ją kocha, choć może to uczucie nie dawało się tak mocno we znaki jak miłość, którą darzyła ojca.

Dlaczego pokazujemy innym idealny obrazek rodziny?

Helena podczas wizyty u matki zwraca uwagę na fakt, iż wiele z nas, gdy słyszy pytanie dotyczące tego, jak leci, odpowiada, że w porządku. Zazwyczaj jednak sytuacja daleka jest od ideału. Próbujemy ubarwiać rzeczywistość i tuszować niewygodne kwestie. Tymczasem te prędzej czy później dojdą do głosu. Dzięki szczerej rozmowie można zyskać cenne wsparcie.

Nierówny podział obowiązków w rodzinie

Skąd w Helenie taka mądrość życiowa? Ta nie bierze się znikąd. Córka Joanny sama doświadcza problemów małżeńskich. Choć pracuje tyle samo co mąż, tyle samo zarabia, to on wciąż oczekuje od niej większego poświęcenia rodzinie. Każdą prośbę o pomoc w domowych obowiązkach, traktuje jako napaść. Helena zdaje sobie sprawę, że pewne zadania powinny być podzielone bardziej sprawiedliwie. Nieprawidłowości w tym zakresie coraz bardziej ją irytują.  Wiele wskazuje na to, że jej małżeństwo coraz bardziej wisi na włosku i nie jest tak odporne na życiowe perturbacje, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Czas nadziei

Jak potoczą się losy głównych bohaterek? Czy Joanna wraz z córką odnajdzie spokój i szczęście? Czy problemy, jakie pojawiły się w ich małżeństwach, można jeszcze rozwiązać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie, sięgając po najnowszą powieść Joanny Kruszewskiej pt. Czas nadziei.