cytologia-kto-i-kiedy-powinien-sie-badac

Cytologia to badanie szyjki macicy, polegające na pobraniu rozmazu. W wyniku analizy pobranych komórek nabłonka można wykryć bardzo wczesne zmiany nowotworowe, a tym samym – zwiększyć szanse wyleczenia raka szyjki macicy,który jest drugim co do częstości występowania nowotworem wśród kobiet.

Pierwsze badanie cytologiczne powinno mieć miejsce wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego (nie później niż 3 lata po tymże), między 20 a 25 rokiem życia. Jeżeli jest taka potrzeba – cytologię można także wykonywać u dziewic ( np. w przypadku nadżerki, stanów zapalnych…).

Badanie cytologiczne należy regularnie powtarzać. Kobiety, u których występuje wysokie ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy – często zmieniające partnerów seksualnych, mające skłonności genetyczne – powinny badać się raz w roku,a nawet częściej w przypadku niepokojących objawów, jak stany zapalne pochwy, krwawienie kontaktowe itp.

Raz w roku powinny również badać się kobiety po 25 roku życia. Panie, u których ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy jest niskie – mogą robić cytologię rzadziej, raz na dwa lata. Z kolei u ciężarnych konieczne jest dwukrotne wykonanie badania podczas przebiegu ciąży ( w I i III trymestrze). Zwykle kobietom po 30 roku życia nie jest potrzebne częstsze badanie, niż raz na 2 – 3 lata (przy prawidłowym wyniku cytologii).

Niestety – w Polsce kobiety rzadko zgłaszają się na badania cytologiczne. Nie pomagają nawet akcje promujące walkę z rakiem szyjki macicy! O ile w pozostałych krajach UE na takie badania zgłasza się do 70 % kobiet, to wśród Polek ten odsetek wynosi zaledwie 15 %.

Redakcja