cytoliza pochwowa

Badanie cytologiczne pozwala na ocenę mikroskopową komórek pobranych z szyjki macicy. Pozwala stwierdzić u pacjentki występowanie stanu zapalnego, nadżerki czy zmian nowotworowych. W wyniku cytologii często możemy znaleźć zapis o cytolizie. Dosłownie oznacza ona rozpad struktur komórkowych. Cytoliza pochwowa świadczy za to o nadmiernym rozwoju bakterii kwasu mlekowego.

Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie raka we wczesnym stadium. Dzięki niemu możemy odpowiednio szybko wdrożyć terapię. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje największą szansę na wyzdrowienie. Niestety, jedynie 27% Polek regularnie wykonuje cytologię. Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Badanie cytologiczne – na czym polega?

Regularnie wykonywane badanie cytologiczne jest skuteczną metodą profilaktyki raka szyjki macicy. Poddawać się mu powinny zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki. Cytologia pozwala wykryć raka w stadium przedinwazyjnym. Za jej pomocą stwierdza się też zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), będącego przyczyną nowotworu. Wykorzystuje się ją także w celu oceny stanu nabłonka pochwy czy działania leków hormonalnych. W trakcie badania lekarz pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Każda z nich zostaje poddana analizie mikroskopowej. Laborant ocenia, czy komórki w nich obecne są prawidłowe, podejrzane lub nieprawidłowe.

Jak odczytać wynik cytologii?

Wyniki cytologii opisywane są według systemu Bethesda. Mogą być prawidłowe, wykazywać łagodny stan zapalny lub wskazywać na nieprawidłowości. Oznaczenie AGUS/ASCUS świadczy o stanie zapalnym bez komórek nowotworowych. Jego wystąpienie powinno skłonić nas do wizyty u ginekologa i leczenia infekcji intymnej. Gdy obraz cytologiczny opisany jest w systemie Bethesda jako LSIL, w próbce stwierdzono obecność pojedynczych, potencjalnie rakowych komórek. W takim przypadku konieczne są dalsze badania diagnostyczne. Najbardziej niepokojące wyniki opisywane są jako odpowiadające Bethesda HSIL. Oznacza to, że w rozmazie zauważono liczne komórki, z których rozwinąć się może nowotwór. Należy pamiętać, że nieprawidłowy wynik cytologii nie świadczy o raku szyjki macicy. Dopiero badanie histopatologiczne potwierdza lub wyklucza tę chorobę.

Cytoliza w wyniku cytologii

badanie cytologiczne

Cytoliza oznacza rozpad struktur komórkowych. Najczęściej świadczy o nieprawidłowo wykonanym wymazie z pochwy lub błędzie laboratoryjnym. Możliwe jest, że ginekolog niewłaściwie pobrał próbkę. Niekiedy brak doświadczenia lub zwykły błąd w sztuce sprawia, że musimy powtórzyć badanie. Cytoliza może być także wynikiem toczącego się silnego stanu zapalnego. Nie jest on jednak równoznaczny z nowotworem. Ginekolog wdroży odpowiednie leczenie i zleci ponowne wykonanie cytologii, aby wykluczyć wszelkie niekorzystne zmiany.

Cytoliza pochwowa – co oznacza?

Cytoliza pochwowa oznacza stan nadmiernego rozwoju bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Są one korzystnym komponentem mikroflory pochwy, chroniącym przed infekcjami intymnymi. Ich nadmiar jest jednak szkodliwy. Zbyt duże ich namnożenie pojawia się zwykle w trakcie drugiej połowy cyklu. Objawy cytolizy pochwowej są zbliżone do zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida. Pojawia się świąd i pieczenie okolic intymnych, a także białe upławy. Błędne rozpoznanie choroby sprawia, że jej przykre symptomy są nieskutecznie leczone. Aby je zniwelować, należy ograniczyć rozwój bakterii kwasu mlekowego. Wykorzystuje się do tego roztwór sody, którym płucze się pochwę trzy razy w tygodniu.

Karolina Solga