mięśnie Kegla

Oto kolejne propozycje z zestawu ćwiczeń pilates, które pomogą leczyć nietrzymanie moczu. Ponieważ ćwiczenie mięśni dna miednicy nie jest proste, dobrze jest zacząć trening od kilku indywidualnych lekcji z instruktorem, żeby wiedzieć, czy pracujemy poprawnie. Nie wolno się od razu zniechęcać, nawet jeżeli nie widać natychmiast rezultatów. Zainwestuj trochę czasu i cierpliwości a zobaczysz, że to się sprawdza i że było warto!

Ruch: Z wydechem kręg po kręgu unieś biodra do góry, do momentu aż twoje barki, biodra i kolana ustawią się w jednej linii, w pozycji tzw. skoczni narciarskiej – postaraj się wydłużyć całe ciało, tak jakby ktoś ciągnął cię za kolana w górę, w skos. Na górze wdech i z wydechem opuść biodra, kładąc na podłożu kręgosłup kręg po kręgu. Zobacz jak pracują twoje mięśnie dna miednicy, czy czujesz ich delikatne napinanie się w momencie unoszenia bioder i rozluźnianie w momencie ich opuszczania? Powtórz ćwiczenie 5–6 razy.

Na zakończenie ćwiczeń wyprostuj nogi, zadrzyj palce stóp do sufitu, wypchnij pięty jak najdalej, przenieś ręce za głowę i wyciągnij całe swoje ciało. Rozluźnij się… a następnie wyciągnij jeszcze raz.

Dla odprężenia przyciągnij kolana do brzucha i pooddychaj spokojnie, zamknij na chwilę oczy i odpychaj od siebie wszystkie myśli jakie przychodzą Ci do głowy.

Kwartalnik NTM 3(34)2010; www.ntm.pl

mgr Agata Frysztak