Przedwczesny wytrysk to frustrujący problem dotykający wielu mężczyzn. Zaburzenie to trapi nawet jedną trzecią aktywnych seksualnie panów. Wytrysk następuje u nich bardzo szybko, tuż po minimalnej stymulacji seksualnej, co prowadzi do poczucia utraty kontroli nad swoją seksualnością i obniżonej satysfakcji z seksu. Problem może wpłynąć także na partnerkę, która czuje się niezaspokojona i sfrustrowana. Warto więc poszukać sposobów na lepszą kontrolę wytrysku. Jednym z nich jest odpowiedni zestaw ćwiczeń.

 Przedwczesny wytrysk może nastąpić jeszcze przed pieszczotami, w trakcie wprowadzania członka do pochwy lub zaraz po rozpoczęciu stosunku. Jest kłopotliwy dla mężczyzny, może prowadzić do utraty pewności siebie, a nawet pogorszenia relacji pary. Zaburzenie to pojawia się często u mężczyzn przed 40. rokiem życia. Jest uznawane za wstydliwy problem, dlatego panowie niechętnie zgłaszają się do lekarza. Niesłusznie – istnieją skuteczne sposoby, by opóźnić ejakulację.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Problem przedwczesnego wytrysku ma złożone podłoże. Na pojawienie się dolegliwości może mieć wpływ zbyt rzadkie współżycie czy negatywne doświadczenia mężczyzny podczas inicjacji seksualnej. Niebagatelną rolę odgrywa psychika. Negatywna postawa wobec kobiet, strach przed niesprawdzeniem się w łóżku lub silny stres i stany lękowe także mogą przyczynić się do rozwoju zaburzenia. Niekiedy przyczyny przedwczesnego wytrysku są czysto biologiczne. Związane są one z infekcjami dróg moczowych, chorobami neurologicznymi lub stanem zapalnym wewnętrznych narządów rozrodczych. Czasami zbyt wczesna ejakulacja następuje tylko w konkretnej sytuacji. Ponieważ przyczyn jest tak wiele, metody radzenia sobie z tym zaburzeniem są różne.

Przedwczesny wytrysk – diagnoza i leczenie

Lekarz stwierdza problem przedwczesnego wytrysku, gdy u pacjenta występuje brak kontroli nad ejakulacją, co jest przyczyną jego dyskomfortu i niepokoju. Ważne jest także, jak często pojawia się problem. Jeśli zbyt wczesny wytrysk dotyczy większości stosunków oraz zdarza się przy minimalnej stymulacji seksualnej, specjalista może zalecić leczenie. Jedną z metod jest stosowanie środków znieczulających w postaci kremu lub żelu, którym mężczyzna smaruje członek przed stosunkiem. Często zapisywane są także leki podnoszące poziom serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem istotnym w przebiegu samego wytrysku. Pomocna bywa również psychoterapia oraz techniki relaksacyjne. Jednak najbardziej naturalną metodą radzenia sobie z przedwczesną ejakulacją jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń.

Ćwiczenia na przedwczesny wytryskPrzedwczesny wytrysk

Zarówno mężczyzna, jak i jego partnerka, muszą zaangażować się w wykonywanie ćwiczeń, które pozwalają na kontrolowanie ejakulacji. Sam akt seksualny powinien być trochę wolniejszy, a gra wstępna dłuższa. Partnerzy powinni skupić się na stymulowaniu mniej erotycznych miejsc – pleców, rąk czy twarzy. W momencie, gdy mężczyzna czuje, że zaraz będzie mieć wytrysk, kobieta przestaje go pieścić. To ćwiczenie pozwala wyrobić nawyk panowania nad ejakulacją. Innym sposobem na kontrolę wytrysku jest wkładanie członka do pochwy i wyciąganie go, gdy zaczyna zbliżać się moment ejakulacji. Partner powinien wtedy pozostać w bezruchu przez kilkanaście sekund, ucisnąć członek u nasady i napiąć mięśnie brzucha. Także duża ilość stosunków powoduje wydłużenie czasu osiągania wytrysku. Nie zaleca się jednak takiego działania, jeśli mężczyzna cierpi jednocześnie na zaburzenia erekcji.

Przydatne techniki przy przedwczesnym wytrysku

Na przedwczesne osiąganie wytrysku mogą pomóc masaże oraz wizualizacje scen erotycznych. Pierwsza metoda polega na masowaniu trzech punktów na ciele przez 5 sekund raz dziennie. Położone są one w połowie długości mostka na wysokości brodawek sutkowych, na lewym udzie w odległości czterech palców od zgięcia kolana oraz między odbytem a jądrami. Wizualizacje polegają za to na wyobrażeniu sobie stosunku z poczuciem pełnej kontroli nad sytuacją. W momencie, gdy mężczyzna w wyobraźni dochodzi do etapu penetracji, powinien się zatrzymać i wziąć głęboki oddech. Dopiero gdy czuje, że panuje nad wytryskiem, może wyobrazić sobie finał. Warto, aby panowie z tym problemem często masturbowali się do momentu, gdy czują, że są tuż przed ejakulacją – wtedy powinni przerwać. Regularne ćwiczenie opisanych praktyk pozwala na opóźnienie wytrysku. Satysfakcja z życia seksualnego zarówno mężczyzny, jak i jego partnerki, na pewno będzie większa.

Karolina Solga