NTM Profilaktyka NTM

Co to są flawonoidy?

co-to-sa-flawonoidy

Pomagają czy szkodzą? Czym są flawonoidy i jak wpływają na organizm człowieka?

Flawonoidy to naturalne związki występujące w niektórych roślinach – głównie w owocach i warzywach. Najczęściej są umiejscowione w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych. W roślinach związki te pełnią funkcje ochronne, barwiące, mają też bardzo silne działanie przeciwutleniające. Naukowcy wyodrębnili już prawie 8 tys. związków flawonowych, jednak grupa ta stale się powiększa. Flawonoidy mają niezwykle pożyteczne działanie na ludzki organizm.

Gdzie występują flawonoidy?

Związki flawonowe możemy znaleźć przede wszystkim w wielu owocach i warzywach. Ze względu na wiele typów flawonoidów jakie występują w naturze, zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety, bogatej w różnorodne warzywa i owoce.

Głównym źródłem flawonoidów w diecie są owoce, np. jabłka, jagody, borówki, maliny, truskawki, czerwone winogrona, pomarańcze, żurawina oraz warzywa, np. cebula, brokuły, pomidory, kapusta, dynia, szpinak, buraki, rośliny strączkowe. Poza tym flawonoidy występują też w: gorzkiej czekoladzie, kakao, zielonej herbacie, czerwonym winie, oliwie z oliwek i w wielu ziołach.

Milena L.

Pomagają czy szkodzą? Czym są flawonoidy i jak wpływają na organizm człowieka?

Na co pomagają flawonoidy?

• Oczyszczają organizm z metali ciężkich i substancji toksycznych.
• Działają antyoksydacyjnie – usuwają z organizmu wolne rodniki tlenowe.
• Działają przeciwzapalnie.
• Chronią serce i układ krążenia – uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, opóźniają rozwój procesu miażdżycowego, obniżają poziom cholesterolu.
• Mają właściwości przeciwalergiczne.
• Działają moczopędnie, oczyszczają drogi moczowe.
• Zmniejszają objawy menopauzy.
• Opóźniają procesy starzenia.

Jak uzupełniać flawonoidy w organizmie?

Aby flawonoidy przynosiły wymierny skutek codziennie powinniśmy przyjmować ich ok. 1-2 g, czyli mniej więcej 1,5 kg świeżych owoców i 2,1 kg świeżych warzyw. Niestety zdarza się to bardzo rzadko. Z badań wynika, że jemy coraz mniej owoców i warzyw, a te które spożywamy nie pochodzą z czystych upraw. Przez to dostarczamy do organizmu bardzo niewiele naturalnych flawonoidów. Wyjściem z tej sytuacji jest suplementacja diety. Flawonoidy obecne w suplementach diety są doskonałym uzupełnieniem naszej diety w te aktywne biologicznie związki.

Flawonoidy mają ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowia. Warto skorzystać z tego, co natura daje nam w darze.

Milena L.

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Wiem o dobroczynnym działaniu flawonoidów.Jem dużo warzyw i owoców,ale to za mało ile wynosi dzienna dawka.
Rozwiązaniem są suplementy diety:-)

mejgosia

9 lat temu

Uwielbiam owoce i warzywa, ale takiej ilości, aby zaspokoić poziom flawonoidów, nie jestem w stanie zjeść! Dobrze że mamy suplementy!:-d

stazyz

9 lat temu

Wiem o flawonoidach sporo, dlatego również staram się prowadzić taką dietę, aby ich ilość była w żywieniu wystarczająca. :-X

Mindi

9 lat temu

Lubię owoce i warzywa ale żeby dostarczyć organizmowi dostateczną ilość flawonoidów trzeba by było zjadać ich ogromne ilości. Latem wydaje mi się to możliwe gdy są sezonowe owoce ale zimą chyba nie dałabym rady. Może na wiosnę trzeba pomyśleć o suplementach?

drobina

9 lat temu

Prawie wszystkie wymienione wyżej owoce i warzywa goszczą w mojej kuchni. Myślę więc, że moja dieta jest urozmaicona i z dostarczeniem organizmowi flawonoidów nie ma problemu:-X

Zostaw komentarz