co-to-jest-mastopatia-cukrzycowa

Klasyczna postać mastopatii pojawia się zwykle u kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Geneza jej występowania nie została dotąd wyjaśniona – mówi się zarówno o przyczynach wynikających ze zmian hormonalnych jak i stylu życia.

Istnieje jednak jeszcze inna „odmiana” zwyrodnienia włókniasto–torbielowatego. Mianowicie mastopatia cukrzycowa. To schorzenie dotyka, jak sama nazwa wskazuje, kobiet cierpiących na cukrzycę.

Zazwyczaj choroba objawia się w młodym wieku (choć zdarza się również u kobiet w wieku menopauzalnym). Wynika ona najprawdopodobniej ze stosowania leków przeciwcukrzycowych, koniecznych przy cukrzycy typu 1 (insulinozależnej).

W mastopatii cukrzycowej nieregularne zgrubienia, przesuwalne pod względem podłoża, mogą się tworzyć w sutkach (jednym lub obu). Zmiany te mogą być bolesne (choć nie jest to koniecznym warunkiem). Guzki te mogą dawać mylny obraz nowotworu złośliwego, choć zazwyczaj nie mają tendencji do przeradzania się w nowotwór. Niemniej – konieczne jest przeprowadzanie kompleksowych badań – USG, mammografii.

Często niezbędne jest również wykonanie biopsji, bowiem tylko w ten sposób można odróżnić guzek niezłośliwy od raka. Samo leczenie (a raczej łagodzenie dolegliwości związanych ze zmianami) nie zakłada jednak interwencji chirurgicznych. Zazwyczaj stosuje się po prostu leki łagodzące obrzęki oraz stany zapalne a także maści (i środki doustne) przeciwbólowe.

Redakcja