co-to-jest-mammografia

Mammografia jest jedną z najbardziej znanych metod badania piersi. Polega na wykorzystaniu promieni rentgenowskich do prześwietlenia oraz wykonania serii zdjęć gruczołu piersiowego.

Mammografia pomaga wykryć nawet niewielkie zmiany w piersiach (o średnicy mniejszej niż 0,5 cm), stąd jej regularne wykonywanie może przyczynić się do wykrycia nowotworu już w jego wczesnym stadium (kiedy nie ma jeszcze przerzutów, a choroba jest uleczalna). Badanie mammograficzne jest w szczególności zalecane kobietom po 40 roku życia (oraz wkraczającym w menopauzę), a także młodszym pacjentkom, które z powodu czynników genetycznych są narażone na wystąpienie nowotworu piersi.

Jak wygląda badanie mammograficzne? Każda z piersi jest umieszczana w aparacie, pomiędzy dwiema płaszczyznami (stolikiem oraz płytką uciskową). Powierzchnie zostają do siebie przysunięte (pierś zostaje spłaszczona – co może powodować chwilowy dyskomfort). Następnie wykonywane są zdjęcia (standardowo po dwa na każdą z piersi). Wiarygodność badania zależy zarówno od aparatu jakim dysponuje instytucja, kompetencji osoby przeprowadzającej diagnostykę oraz od struktury piersi u samej pacjentki.

Pierwszą mammografię przeprowadzono już w latach 50 XX wieku, lecz do jej regularnego użycia przystąpiono od ok. 1969 roku. W Polsce mammografię można wykonywać od wielu lat, dodatkowo co jakiś czas organizowane są akcje z użyciem tzw. mammobusów mające umożliwić regularną profilaktykę. Warto pomyśleć o regularnych badaniach tym bardziej, że są one dostępne bezpłatnie (dla kobiet od 50 do 69 roku życia), a rak piersi – nadal jest w naszym kraju wysoce śmiertelny, właśnie z racji niskiej wykrywalności w początkowej fazie.

Redakcja