atrofia pochwy

Borykasz się z problemami intymnymi? Wciąż odczuwasz suchość, pieczenie i świąd? Nie lekceważ tych objawów!

Możesz cierpieć na atrofię pochwy. Najczęściej dotyka ona kobiety w okresie menopauzy. Jednak nie tylko – mogą cierpieć na nią również młodsze panie. Sprawdźcie, czym jest atrofia pochwy i jak jej zapobiegać.

Czym jest atrofia pochwy?

Podczas atrofii pochwy, czyli atroficznego zapalenie pochwy, dochodzi do zaniku nabłonka błony śluzowej. Za jej odpowiednie ukrwienie i zapewnienie odpowiedniego nawilżenia odpowiadają estrogeny. To również dzięki nim wagina jest bardziej elastyczna. Gdy ich poziom spada, panie odczuwają suchość, swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Niektóre pacjentki cierpiące na atrofię pochwy odczuwają również ból w trakcie współżycia oraz obniżenie elastyczności i ścian napięcia pochwy. Poza tym po stosunku mogą plamić, a także odczuwać podrażnienie miejsc intymnych. Często towarzyszy jej też nietrzymanie moczu, częstomocz, parcie na pęcherz, czy ból podczas oddawania moczu. Do atrofii pochwy najczęściej dochodzi w okresie menopauzy – wraz z wiekiem bowiem poziom estrogenów spada. Z badań wynika, że cierpi na nią niemal połowa kobiet po klimakterium. Nie oznacza to jednak, że można ją lekceważyć. Chorobę tę powinno się leczyć. Dlatego też w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, należy koniecznie skonsultować się z ginekologiem.

Jak leczyć?

Podstawową metodą leczenia jest estrogenoterpia, a więc uzupełnienie brakujących w organizmie hormonów. Mogą być one podawane w różnej formie – doustnie, donosowo, dopochwowo, przez skórę lub przez iniekcje (zastrzyki). Trzeba jednak pamiętać, że leczenie atrofii musi przebiegać pod okiem specjalisty. To on – na podstawie szeregu badań – dobierze najodpowiedniejszą metodę. Tylko dzięki niej uciążliwości związane z chorobą można w pełni wyeliminować i przywrócić pełną sprawność seksualną.

Jak jej zapobiegać?

Na atrofię pochwy narażone są również młodsze panie. Szczególnie te, które borykały się z problemami hormonalnymi albo przeszły operację narządów płciowych. Są jednak metody, które pozwalają, aby jej zapobiec. Jedną z nich jest… seks. Dzięki niemu pochwa jest lepiej nawilżona i ukrwiona. Podczas codziennej higieny należy sięgać po preparaty przeznaczone do miejsc intymnych, które zapewniają odpowiednie pH pochwy. Powinny one zastąpić drażniące środki higieniczne o intensywnych zapachach. Poza tym najlepiej postawić na przewiewną, luźną bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin. Należy również zrezygnować z używek – papierosów i alkoholu – oraz ograniczyć spożywanie czekolady, papryki i pieprzu. Więcej porad dotyczących zapobiegania atrofii, a także informacje o leczeniu i objawach choroby znajdziemy na stronie lactovaginal.pl

Zbliżone objawy

Atrofia pochwy niejednokrotnie mylona jest z zapaleniem pochwy. Dlaczego? Bo towarzyszom im podobne objawy – jak świąt oraz ból występujący zarówno samoistnie, jak i podczas oddawania moczu czy w czasie stosunku. Ta druga dolegliwość ma jednak zupełnie inne podłoże – może być bakteryjne, wirusowe, bądź drożdżakowe – i w zupełnie inny sposób należy sobie z nią radzić. Aby się nie pomylić, sprawdź czym jest zapalenie pochwy – jak je rozpoznać.

Tekst partnera