Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Co powinnaś wiedzieć o anginie ropnej

co-powinnas-wiedziec-o-anginie-ropnej

Migdałki mają za zadanie wyłapywać bakterie i wirusy, zanim te dostaną się do wnętrza organizmu. Są naszym pierwszym zabezpieczeniem przed chorobą, dlatego w wyniku nasilonego ataku czynników zewnętrznych same mogą zostać zainfekowane. Wówczas mamy do czynienia z anginą.

Opis choroby

Angina to zapalenie migdałków podniebiennych, którego przyczyną są bakterie (zwykle paciorkowce, rzadziej gronkowce) lub wirusy. Chorobą zarażamy się drogą kropelkową, dlatego jest ona bardzo zakaźna. Do zapalenia może dojść choćby po skorzystaniu z tego samego przedmiotu, którego wcześniej używała chora osoba. Zarażać można bowiem przez cały czas występowania ostrych objawów.

Okres “wykluwania” się infekcji (tzw. inkubacja) jest bardzo krótki, przeważnie wynosi 1-3 dni, w przypadku anginy paciorkowcowej 2-5 dni.

Angina ropna jest bakteryjną odmianą choroby i rozwija się bardzo gwałtownie. Szczególnie podatne na zapalenie migdałków jesteśmy w środowisku, gdzie szybko i gwałtownie zmienia się temperatura.

Najczęstsze objawy anginy

  • silny ból gardła
  • obrzęk gardła, utrudniający przełykanie
  • wysoka gorączka (38-40°C)
  • wyczuwalne przy dotyku powiększone węzły chłonne
  • powiększone, zaczerwienione migdałki
  • biały nalot na migdałkach (pojawia się do ok. 48 godzin od wystąpienia objawów bólowych)
  • brak apetytu
  • złe samopoczucie i osłabienie
  • wymioty

Leczenie

Jeśli po zaobserwowaniu objawów udamy się od razu do lekarza i podejmiemy terapii antybiotykowej, angina powinna przebiec bez komplikacji. Choroby tej nie wolno jednak ignorować, gdyż może doprowadzić do groźnych powikłań jak zapalenie stawów, nerek, mięśnia sercowego, ucha środkowego czy powstanie ropnia okołomigdałkowego, który zagraża już naszemu życiu. W przypadku zaawansowanego stanu infekcyjnego, lekarz może podjąć decyzję o wycięciu migdałków po to, by ustrzec nas przed wypisanymi powikłaniami. Niestety, po tym zabiegu musimy uważać jeszcze bardziej na wszelkie stany zapalne w gardle.

Leczenie anginy ropnej zazwyczaj prowadzone jest przy pomocy antybiotyków z grupy penicylin.
Aby zmniejszyć gorączkę, można podawać choremu leki zawierające paracetamol, uprzednio jednak konsultując ich wybór z lekarzem. Ponadto wskazane są środki, mające odkazić jamę ustną. Zanim jednak sięgniemy po farmaceutyki, warto spróbować płukanek z szałwii czy rumianku, które skutecznie łagodzą ból gardła. Na powiększone, obolałe węzły chłonne pomoże natomiast ciepły okład na gardło.

Jak w każdej chorobie, wiążącej się z wysoką gorączką, bardzo ważne jest, by dużo pić. Ciekawostkę stanowi natomiast fakt, że w celu złagodzenia bólu gardła, lekarz może zalecić… jedzenie lodów! To dlatego angina jest ulubioną chorobą dzieci.

A. Złotkowska

Komentarze (16)

pati25

10 lat temu

Ja nie chorowałam na anginę ropną.W ogóle odkąd pamiętam to nie miałam nawet zwykłej anginy.Nigdy nie mam problemów z gardłem.
Zmiana klimatu może przynieść poprawę

marbel63

11 lat temu

W dzieciństwie bardzo chorowałam na anginy. Od 10. roku życia zaczęłam jeździć co roku na 3-tygodniowe kolonie nad morze. Po 5 latach był spokój, przestałam chorować. To samo było z moim synem, jeździliśmy z nim każdego roku nad morze i anginy go opuściły. Morze, oczywiście nasze- Bałtyk- jest zbawienne na dolegliwości dróg oddechowych. Jeżdżę co roku i dzięki temu nawet nie dopada mnie katar. Oczywiście pobyt musi być odpowiednio długi – minimum 2 tygodnie.

filodendron

11 lat temu

Jestem doświadczonym anginowcem.Myślałam ,że po wycięciu migdałów, będzie dobrze ,ale niestety nie.Okazało się ,że bakterie przeszły na tkankę w gardle i od tego czasu ropa tworzy mi się w miejscach po migdałach.Szkoda ,że nie miałam operacji wcześniej, bo w wieku 25 lat, okazało sie za późno.

Emilly27k

12 lat temu

Moim zdaniem za małą wiedzę posiadamy na temat anginy ropnej.Uświadamiamy sobie o chorobie wówczas , gdy nas dopada.Co do antybiotyków uważałabym. Nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla uleczenia anginy.

trojan94

12 lat temu

Zdarza się, że migdały są zbyt przerośnięte i ten fakt skutkuje przewlekłym stanem zapalnym. Migdały stają się takie porowate ze szczelinami, przez które przedostają się bakterie a te do krwiobiegu. Jeśli lekarz stwierdza, że migdały trzeba usunąć, to jednak trzeba usunąć, by pozbyć się przewlekłych stanów zapalnych, które mogą również zaatakować stawy.

marta13

12 lat temu

Gdy byłam mała bardzo często chorowałam na anginę.Miałam mieć wycięte migdałki ale w końcu zabieg się nie odbył i migdałki zostały.Na szczęście w dorosłym życiu przestałam na nią chorować.

Emilly27k

12 lat temu

Istotna jest wiedza na temat anginy ropnej. Z bakteriami mamy do czynienia na co dzień . W zasadzie sami czasem nie wiemy czemu chorujemy na anginę.Najlepiej już w pierwszym stadium zadbać o to aby nie było powikłań.

Narcyza

12 lat temu

Ja raczej nigdy nie chorowałam na anginę ropną, na anginę tak – jak byłam mała i żywienie jeszcze nie zależało ode mnie. Teraz gdy od ponad trzech lat nie łyknęłam żadnej nawet najmniejszej tabletki i odżywiam się naturalną zywnością to wogóle nie choruję, nawet się nie przeziębiam.

Fibi

12 lat temu

Pamiętam jak byłam mała, gdy miałam anginę lub bolało mnie gardło to jadłam lody. Ból wtedy był mniejszy a czasami nawet udało się bez antybiotyku, wyleczyć moje gardełko.

basikmac

12 lat temu

Mam od dziecka wycięte migdałki – wszystkie 3. Od tamtej pory nie chorowałam na anginę, bo skoro to ropne zapalenie migdałów… Ale ostatnio miałam wysoką temperaturę i silny ból gardła i moja dr stwierdziła, że to angina. Myślicie, że to możliwe?

justi

12 lat temu

będąc dzieckiem dość często miałam anginy, teraz już zupełnie zapomniałam co to jest .. w tym roku dopiero pierwszy raz od wielu lat brałam antybiotyk!

Zielarka

12 lat temu

W zeszłym roku moja córka rozchorowała się na anginę ropną, ale taką mocną, że nawet będąc dzieckiem takiej nie miała, seria bardzo mocnych antybiotyków nie specjalnie pomagała leczenie trwało 4 tygodnie, bardzo jej wtedy obniżyła się odporność – tej anginy nie zapomnę !

danatwa

12 lat temu

Na szczęście mnie jakoś angina omija . W swoim dorosłym życiu tylko raz ją miałam, ale dość łagodnie ją przeszłam.

Annagata

12 lat temu

Jako dziecko często łapałam anginę.Nie było miesiąca,żebym nie była chora.Fury antybiotyków,które wtedy łykałam odzywają się teraz różnymi dolegliwościami.Mieszkałam wtedy w środkowej Polsce.I wtedy moi rodzice postanowili zmienić miejsce zamieszkania i przeprowadziliśmy się w góry.To był strzał w dziesiątkę,bo od tego czasu nie choruję,mimo,że wielokrotnie zmieniałam miejsce zamieszkania,a w góry jeżdżę tylko raz do roku!!!

Zostaw komentarz