Co niszczy związek
Zdjęcie autorstwa Timur Weber z Pexels

Bardzo często narzekamy na to, że w naszym związku nie wszystko układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyły. Niestety, choć czas płynie, często nie wyciągamy wniosków z wcześniej popełnionych błędów, tylko je powielamy. W niniejszym artykule omawiamy to, co niszczy związek.

Spis treści:

  1. Przestajemy zabiegać o drugą osobę
  2. Brak bliskości emocjonalnej
  3. Dlaczego on nie umie się domyślić?
  4. Co niszczy związek? Wypominanie wad

Przestajemy zabiegać o drugą osobę

Wiele z nas traktuje związek jako dożywotnią umowę, która zapewnia nam szczęście i powodzenie. Początkowo bardzo zabiegamy o drugą osobę. Chcemy jak najlepiej wypaść w jej oczach. Potrafimy wymyślać ciekawe atrakcje na randki. Jednak z czasem, gdy jesteśmy już pewni, że zdobyliśmy serce wymarzonego partnera, zaczynamy spoczywać na laurach. Niewątpliwie pierwsze randki należą do stresujących przeżyć. Nie chcemy niczym urazić drugiej osoby. Ukrywamy swoje wady, eksponujemy zalety. Dbamy o to, aby spędzić wolny czas w sposób wartościowy.  Niestety, gdy przestajemy się starać o drugą osobę, związek zaczyna się psuć. Oddalamy się od siebie. Związek to coś, nad czym należy nieustannie pracować. W przeciwnym wypadku szybko się rozpadnie. Druga osoba nie jest nam przypisana raz na zawsze. Ona zawsze może odejść do kogoś, kto poświęci jej więcej uwagi, częściej będzie prawił komplementy i zabiegał o jej względy.

Brak bliskości emocjonalnej

Znasz to zjawisko, spędzacie czas razem, a tak naprawdę osobno. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu. Jednak nie zawsze oznacza to czas spędzony razem. Czasem brak bliskości emocjonalnej mocno daje się we znaki.  Widać to najwyraźniej w sytuacjach, gdy partner nie wie o tym, co trapi jego partnerkę. Obydwoje razem śpią, jedzą wspólny obiad, ale w tym czasie nie rozmawiają ze sobą na głębsze tematy, tylko przeglądają Instagram, albo oglądają telewizję.

Dlaczego on nie umie się domyślić?

Bardzo często zakładamy, że druga strona domyśli się, o co nam chodzi. Tymczasem każdy z nas wychodzi z domu rodzinnego z innym bagażem doświadczeń. Czego innego uczą nas pierwsze związki. W rezultacie to, co dla nas wydaje się oczywiste, dla drugiej strony wcale być nie musi. Niektórzy mają pretensje o to, że partner nie je z nimi obiadu przy wspólnym stole. Jednak on mógł wychować się w rodzinie, kiedy każdy spożywał posiłek, gdy wrócił do domu. Zabierał ze sobą zupę do salonu i oglądał serial. To wcale nie jest takie oczywiste. Nie istnieje jeden, dobry sposób spożywania posiłków, który dyskwalifikuje pozostałe. Trzeba umieć na ten temat rozmawiać. Otwarta komunikacja pozwala uniknąć wielu nieporozumień. Poza tym sprzyja wyjaśnianiu kwestii spornych i przekonaniu partnera do postępowania w sposób, który nam odpowiada.

Co niszczy związek? Wypominanie wad

Gdy jesteśmy zdenerwowani, chętnie wypominamy wady swojemu partnerowi. Bardzo często używamy przy tym określeń – nigdy, zawsze. Np. ty nigdy nie myślisz o moich potrzebach. Ty zawsze się spóźniasz na randki i na dodatek jesteś dla siebie złośliwy. Nikt nie jest zawsze zły. Jednak, gdy czujemy irytację i złość, widzimy świat w czarno-białych kolorach. Takie wypominanie wad działa negatywnie na związek. Jeśli chcesz przekonać partnera do zmiany zachowania, chwal go za dobre rzeczy i nakłaniaj go, aby częściej je robił, bo to sprawia ci przyjemność. Pozytywne komunikaty budują, a negatywne rujnują.