Intymnie Problemy intymne kobiet

Co łączy brak miesiączki i zapalenie pochwy?

brak miesiączki

Regularne miesiączki świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu kobiety. Problem zaczyna się, gdy zaobserwujemy zaburzenia cyklu. Co łączy brak miesiączki i zapalenie pochwy?

Zdrowie nie tylko intymne

Natura obdarzyła kobiety w taki sposób, że ich organizm został zaprogramowany na pewien cykl. Każda z nas doskonale zna cykl menstruacyjny. Comiesięczne krwawienia się naturalnym efektem pracy jajników. Świadczą o prawidłowym zachowaniu organizmu. Na zdrowie intymne wpływa wiele czynników. Oprócz higieny, znaczenie ma także bielizna której używamy czy kosmetyki do pielęgnacji oraz środki higieniczne. Problemy intymne mogą wynikać ze znacznie poważniejszych przyczyn. Często zaburzenia odżywiania czy różne choroby, wpływają na cykl menstruacyjny kobiety oraz inne dolegliwości intymne.

Co łączy brak miesiączki i zapalenie pochwy?

Brak miesiączki może być wynikiem niewłaściwej diety, leczenia farmakologicznego czy poważnej choroby. To powód do niepokoju dla kobiety, tym bardziej tej, która jest zdrowa i nigdy wcześnie nie zaobserwowała takiego zjawiska. Nieregularny cykl może być efekt zaburzenia flory bakteryjnej pochwy lub jej stanu zapalnego. Obecność dużej liczby bakterii zwiększa ryzyko rozwoju chorób pochwy. Zaburzone pH skóry to idealne środowisko dla mikroorganizmów. Ich atak może zakończyć się zapaleniem pochwy. Dolegliwości towarzyszące zapaleniu pochwy to zwykle świąd, pieczenie, upławy oraz obrzęk warg sromowych. Zapalenie pochwy może być wywołane przez bakterie lub grzyby. Brak miesiączki jest więc skutkiem działania tych mikroorganizmów w pochwie kobiety. Wymieniona symptomy powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa. Lekarz określi przyczynę choroby, dzięki czemu będzie w stanie dopasować odpowiednie leczenie. Zapalenie pochwy jest infekcją, która może nawracać, więc tym bardziej warto zadbać o zdrowie intymne, by uchronić się przed kolejnymi problemami tej natury.

zapalenie pochwyWiele problemów zdrowotnych zwalamy na stres, szybkie tempo życia i złą dietę, tymczasem okazuje się, że przyczyna może być zupełnie inna, niż nam się wydawało. Każda kobieta, która zaobserwuje brak miesiączki czy jakiekolwiek zaburzenia cyklu menstruacyjnego, powinna zgłosić się do lekarza. Zapalenie pochwy, które bywa powodem zmian, wymaga leczenia. Nie warto więc zwlekać z wizytą czy samemu eksperymentować ze środkami farmakologicznymi. Najlepiej udać się do specjalisty, by móc znowu cieszyć się zdrowiem intymnym.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

elle@elle

8 lat temu

faktycznie jedno i drugie moze byc ze soba powiazane, a stan zapalny pochwy trzeba koniecznie przeleczyc i miesiaczki tez trzeba wyregulowac

pati25

8 lat temu

Ciekkawa zależność pomiędzy brakiem miesiączki a zapleniem pochwy.Ale jak się przeczytało ten artykuł to faktyczniie jest to możliwe..

Zostaw komentarz