Styl życia

Ciekawostki o kotach – czym może zaskoczyć Cię Twój mruczek?

Ciekawostki o kotach

Fotografia dostarczona przez partnera

Każdy opiekun futrzaka z pewnością chce dobrze poznać swojego mruczka. Kot domowy, mimo że od lat żyje pod jednym dachem z człowiekiem to nadal potrafi go w wielu sytuacjach zaskoczyć. Jeśli i Ty żyjesz w przekonaniu, że koty chodzą swoimi ścieżkami możesz zdziwić się gdy dostrzeżesz, że Twój pupil domaga się pieszczot lub prezentuje inne nietypowe dla tego gatunku zachowania. Poznaj kocią naturę i dowiedz się czego możesz jeszcze możesz spodziewać się po swoim mruczku. 

Kot domowy – jakie krążą o nim mity?

Czy spotkałeś się z poglądem, że koty udomowione widzą duchy? Ten pogląd często krążył jako sposób na wytłumaczenie dziwacznych z pozoru kocich zwyczajów. Z pewności wiele razy zauważyłeś, że kot nagle zaczyna wnikliwe rozglądać się po mieszkaniu i staje się bardzo czujny. Na szczęście siły nadprzyrodzone nie mają z tym nic wspólnego. Zarówno mózg kota, jak i jego zmysły są niezwykle wyczulone na wszelkie zmiany otoczenia. Gdy mruczek zaczyna się dziwnie zachowywać z pewnością zauważył coś, czego Ty jeszcze nie dałeś rady spostrzec. 

Słodkie mruczenie kota jest postrzegane na takiej zasadzie jak śmiech u człowieka. Jednoznacznie kojarzy się z dobrym stanem psychicznym. Jednak ten dźwięk nie zawsze oznacza kocie zadowolenie. Koty wydają go również, gdy cierpią. Mogą sygnalizować w ten sposób chorobę i odczuwany ból. Warto, więc uważnie przyjrzeć się czy wraz z mruczeniem zmienia się też kocie zachowanie.

Czy koty rzeczywiście nie czują słodkiego smaku – czy czasem mity są jednak prawdą?

To, że koty nie czują słodkiego smaku jest z kolei prawdą. Na kocim języku nie ma receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie słodkości. Wybierając przysmaki dla swojego kota nie ma więc sensu kupować mu łakoci, dużo lepiej sprawdzą się smaczki takie jak dostępne na stronie: https://hubun.pl/18-koty

Zastanawiasz się czasem, czy koty pocą się tak jak ludzie. Zarówno dorosłe koty, jak i kocie oseski nie mają takich zdolności. Sprawa jest prosta i wytłumaczalna na poziomie biologii. Zwyczajnie nie mają one gruczołów potowych. Nawet w największy upał nie spotkasz więc spoconego kota. 

Czy kocie pazury należy obcinać jeśli w środowisku naturalnym nikt nie chodzi za nimi z cążkami? To także prawda. Koty domowe nie wspinają się po drzewach, ani nie polują. Przez to nie mają okazji, aby naturalnie ścierać pazury. Człowiek będący ich opiekunem musi pomóc mu w tej procedurze. 

Czy teraz koty nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic? 

Dodaj komentarz