Fitness Sporty sezonowe

Ciekawe sporty zimowe

ciekawe-sporty-zimowe

Zima to czas, kiedy można uprawiać wiele ciekawych sportów. Fani nart z utęsknieniem czekają na zimowe miesiące i odpowiednią pogodę. Wtedy oddają się swojej pasji i żaden śnieg czy niskie temperatury im nie przeszkadzają. A wręcz przeciwnie, gdyż to dzięki minusowym temperaturom i opadom śniegu mogą uprawiać swoje ulubione sporty.

Narciarstwo

Istnieje wiele odmian narciarstwa i każdy, kto tylko chce spróbować swoich sił na nartach, znajdzie dla siebie coś właściwego. Narciarstwo alpejskie czy zjazdowe polega ba zjeździe po ośnieżonym, górskim stoku bądź sztucznym stoku. Może być więc uprawiane w górach, ale także i na górce poza miastem. Inną formą jest narciarstwo klasyczne, czyli biegi narciarskie, rzadziej skoki. Biegi można uprawiać właściwie wszędzie tam, gdzie są rozległe, zaśnieżone tereny.

Narciarstwo ekstremalne

Narciarstwo może być także sportem ekstremalnym. Jeśli ktoś potrzebuje do szczęścia dużych skoków adrenaliny, to na pewno odnajdzie się w takim narciarstwie. Jednym z rodzajów takich sportów jest skialpinizm, który jest połączeniem wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w górskim, często niebezpiecznie nachylonym terenie. Z kolei skitouring polega na wykorzystywaniu nart po różnych górskich szlakach. Troszkę przypomina narciarstwo biegowe, ale różni się tym, że ze szczytu można także zjechać.

Nietypowe sporty zimowe

Snowgliding

Jest to zimowy sport ekstremalny, który można uprawiać zarówno na płaskim, jak i na górzystym terenie. Narciarz ma na sobie specjalną uprząż, która jest podpięta do małego skrzydła o kształcie paralotni. Narciarz steruje skrzydłem i może się rozpędzić nawet do prędkości 70 km/h lub wykonać daleki i bliski skok. Sport ten pozwala na obejrzenie gór z zupełnie innej perspektywy, ale podobnie jak każdy sport ekstremalny, wymaga wielu godzin treningów.

Sabina Sosnowska

Zima to czas, kiedy można uprawiać wiele ciekawych sportów. Fani nart z utęsknieniem czekają na zimowe miesiące i odpowiednią pogodę. Wtedy oddają się swojej pasji i żaden śnieg czy niskie temperatury im nie przeszkadzają. A wręcz przeciwnie, gdyż to dzięki minusowym temperaturom i opadom śniegu mogą uprawiać swoje ulubione sporty.

Speedriding

Sport ten w Polsce pojawił się w 2006 roku i już zyskał swoich fanów. Opisywany jest jako kwintesencja ekstremalnego sportu zimowego. Speedriding to połączenie narciarstwa, paralotniarstwa i spadochroniarstwa. Polega na zjeżdżaniu z różnych stoków i wznoszeniu się w odpowiednim momencie. Jest bardzo widowiskową, ale i wymagającą dyscypliną. W Europie wymagane jest odbycie specjalnego szkolenia.

Kitewing

Jest to ciekawy sport, ponieważ stanowi on połączenie windsurfingu ze sportami zimowymi. W sporcie tym niezbędny jest pociągowy latawiec o kształcie mini lotni, który umożliwia jazdę na snowboardzie czy na nartach. Dzięki temu można wykonywać długie skoki i różne ciekawe triki. Nauka sterowania kitewingiem (czyli tym latawcem) zajmuje około godziny, ale podobnie jak i w przypadku innych taki sportów, bardzo ważne jest doświadczenie, odpowiednie przygotowanie i rozsądek.

Istnieje wiele ciekawych sportów i każdy na pewno znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zalet sportów jest wiele: poprawa kondycji, nowe znajomości, poczucie się częścią natury, lepszy nastrój itp. Ważne jest jednak, aby zachować rozsądek, zadbać o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczyć ciało przed uszkodzeniami. A później można się już bawić.

Sabina Sosnowska

Komentarze (8)

pati25

9 lat temu

Ciekawe te ekstremalne sporty.Trzeba być bardzo wysportowanyym i do tego odważnym aby na takie ekstremalne sporty się zdecydować.Dla mnie to by nie było.

dulcynea

9 lat temu

Ze sportów zimowych tylko narciarstwo biegowe .
Choć coraz częściej myślę ,że to sport nie dla mnie .
Bo ciągle mi zimno.A po sobotnim wypadzie na trasę biegową ,padam po powrocie jak kłoda:)

mejgosia

9 lat temu

właściwie do tej pory ze sportów zimowych uprawiałam tylko saneczkarstwo i to w kilku odmianach: albo Zbyś mnie ciągnął, albo ja ciągnęłam dzieci, no i bardziej przyjemne to kulig! Narty miałam na nogach, jakieś ….30 lat temu, a artykuł uświadomił mi ,że już raczej na te ekstremalne sporty się nie nadaję! Niestety wymagają one zupełnie innej sylwetki niż moja! 😉

Danusiate

9 lat temu

Bardzo ciekawe, szczególnie kitewing mnie zaintrygował… Ale dla mnie ekstremalne bywa nawet zwykłe jeżdżenie na nartach 😉

drobina

9 lat temu

Podobają mi się te ekstremalne sporty. Bezpieczniej jednak będzie, jak zostanę przy łyżwiarstwie;), chociaż muszę przyznać, że bardzo przypadł mi do gustu snowgliding.

sara

9 lat temu

nietypowe sporty zimowe owszem ale tylko dla tych co lubią takie ekstremalne sporty dla mnie ja jednak pozostaję wierna klasycznej jeździe na nartach i łyżwach

Mindi

9 lat temu

Dla mnie w zimie wystarczające są jazdy na nartach i łyżwach, Te inne sporty brzmią ciekawie, ale są bardziej ekstremalne i są odpowiednie dla bardziej odważnych. To chyba też dla młodszych, którzy mają lepsze zdrowie i kondycję.

Zostaw komentarz