Infekcje miejsc intymnych Intymnie

Ciąża a infekcje intymne

ciąża a infekcje intymne

Podczas ciąży kobieta jest bardziej narażona na działanie szkodliwych bakterii oraz wirusów. Musi dbać nie tylko o zdrowie swoje, ale także dziecka, które nosi w sobie. W czasie tych wyjątkowych miesięcy łatwo o infekcje miejsc intymnych. Ciąża a infekcje intymne – co warto o nich wiedzieć?

Infekcje intymne

Infekcje intymne są powszechnym schorzeniem. Statystyki wskazują, że kobieta przynajmniej raz w roku boryka się z infekcją intymną. Dzieje się tak, ponieważ miejsca te, są szczególnie wrażliwe i narażone na działanie wielu czynniku. Czasem wystarczy brak odpowiedniej higieny czy ochrony, by zaatakowały nas szkodliwe bakterie. Pochwa jest idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Osłabiony organizm ułatwia atak bakterii, przez co może dojść do zakażenia pochwy. Wtedy pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie, świąd czy ból podczas oddawania moczu.

Ciąża a infekcje intymne

Na stan pochwy wpływają zmiany hormonalne, a te w ciąży są nieuniknione. Obserwuje się także znacznie większą ilość grzybów, właśnie w pochwie kobiet ciężarnych. Warunki w drogach rodnych kobiety w ciąży sprzyjają ich aktywności, przez co panie bardzo często zapadają na grzybicę pochwy. W organizmie kobiety wzrasta ilość estrogenów, czyli hormonów płciowych oraz glikogenu w śluzówce pochwy. Prawidłowy odczyn pochwy powinien być kwaśny, za co odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego. Chronią one środowisko pochwy, przed rozwojem drobnoustrojów. Odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy, przez co mogą namnażać się grzyby. Do rozwoju infekcji intymnych przyczyniają się także zaburzenia układu odpornościowego.

Infekcje dróg rodnych kobiety mogą mieć następstwa, niebezpieczne dla dziecka. W efekcie infekcji niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego, przez co dochodzi do przedwczesnego porodu. W wyniku pęknięcia, drobnoustroje przedostają się do środowiska, w którym znajduje się dziecko. Przekroczenie tej bariery grozi rozwojem infekcji u dziecka, co może prowadzić do poważnych problemów z ciążą i porodem. Kobieta nie powinna bagatelizować objawów infekcji intymnej w ciąży, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przepisze jej odpowiednie środki.

Higiena intymna w ciąży

infekcje intymne Zakażenie pochwy bywa bardzo nieprzyjemne przez swoje objawy, a kobiety wciąż wstydzą się powiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Niestety nieleczona infekcja może przenieść się na szyjkę macicy lub przyczynić się do niepłodności. Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o higienę intymną. Podmywanie i stosowanie płynów do higieny intymnej to podstawowe czynności, które mogą zapobiec rozwojowi dokuczliwej infekcji. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów typu świąd czy pieczenie pochwy, utrzymujących się kilka dni, najlepiej zgłosić się do lekarza, nić leczyć je domowymi sposobami.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

W ciąży i nie tylko dbajmy o higienę intymnną,aby nie rozwinęła się infekcjja.Dla przyszłej mamy każda infekcja jest dokuczliwa .I niebedzpieczna dla dziecka.Z każdym problemem intymnym czy infekcją trzeba zgłosić się do ginekologa

Emilly27k

7 lat temu

Moim zdanie większość kobiet dba o siebie w czasie kiedy ma zostać mamą. Powinny. To podstawa.
W razie czego mogą udać się do lekarza – ginekologa, który może udzielić im cennych porad. Nie powinno stanowić wstydu zadawanie pytań lekarza o infekcje intymne.

Zostaw komentarz