chroniczne-choroby-jelit

Zaburzenia trawienia i przykre dolegliwości z jelitami spędzają sen z powiek 80% ludzi na świecie. Co złego i dlaczego dzieje się z naszymi jelitami?

Najczęstsze problemy z jelitami:

  • Śluzowe zapalenie okrężnicy

To stan zapalny występujący w dolnej części śluzówki przewodu pokarmowego. Nie jest traktowany jako choroba, lecz symptom różnych problemów. Stan zapalny powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości – na przemian biegunki lub zaparcia, wzbogacone wzdęciami i bólem brzucha. Przechodząc w stan chroniczny (trwający czasami latami) jest stosunkowo trudny do wyeliminowania w tradycyjny sposób. Każda zmiana diety, wprowadzenie większej ilości surowych warzyw i owoców, ciemnego pieczywa oraz dużej porcji błonnika, najczęściej nasila problem problemy, wywołując nawrót stanów zapalnych.
W zależności od rodzaju zaburzeń można stosować zioła i wyciągi roślinne, regenerujące śluzówkę. Należą do nich: żywokost lekarski, aloes, lukrecja, lobelia, babka płesznik, chlorofil, omega 3, rumianek, siemię lniane.

  • Choroba Cohna

To chroniczny stan zapalny, końcowego odcinka jelita cienkiego, zwanego krętnicą. Miejscowe ogniska zapalne dość łatwo się rozprzestrzeniają, pozostawiając po sobie blizny, najczęściej pogrubiające ściany jelit i zawężające ich światło. Symptomy są podobne jak przy wcześniejszym stanie zapalnym, ale z mniejszą biegunką i bólem po prawej stronie brzucha. Zaburzenia jelitowe są ściśle powiązane ze stanem emocjonalnym. W tym przypadku początkowo:

  • maleje odporność,
  • z czasem następuje utrata wagi,
  • zwiększa się podatność na stres, który jeszcze bardziej potęguje problem.

Zastosowanie terapii naturalnej, opanowanie stresu, ustalenie właściwej diety, wyeliminowanie alergenów, odpowiednia i świadoma suplementacja są podstawą przy leczeniu tej choroby.

  • Wstydliwy problem – gazy (wzdęcia)

To bardzo nieprzyjemne i krępujące zaburzenie jelitowe. Samo wydalanie gazu jest procesem naturalnym. Średnio wydalamy go około 500-2000 cm3. Bakterie żyjące w jelicie cienkim i okrężnicy rozkładają cukry pochodzące z węglowodanów, zmieniając je w gazy. Woń (raczej nieprzyjemna) zależy od typu bakterii znajdujących się w jelitach oraz od rodzaju spożytego pokarmu. Główną przyczyną tego jest bakteryjny rozkład źle strawionego białka, zwłaszcza przy nadmiernych jego ilościach spożywanych w czasie posiłku.

  • Drożdżak (bielnik biały)

Do ciągłych wzdęć i nadmiernej produkcji gazów przyczynia się również drożdżak candida ablicans (bielnik biały) – szalejący w naszych jelitach pod wpływem:

  • częstych antybiotykoterapii,
  • nadmiaru słodyczy,
  • wysoko przetworzonego niepełnowartościowego pożywienia (fast-food),
  • napoi gazowanych,
  • dużych ilości wypitego piwa i wina.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że grzyb ten wręcz „kocha” błony śluzowe i przy nadmiernym rozwoju atakuje nie tylko przewód pokarmowy, ale także inne błony, wyścielające narządy całego organizmu.

Drogie Panie, wyżej wymienione nieprzyjemne dolegliwości mogą nas ominąć, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać podstawowych zasad racjonalnego odżywiania i spożywania posiłków.

Zuzanna Górka