choroby-stawow-dloni

Nasze dłonie narażone są na wiele chorób, a spowodowane jest to przede wszystkim tym, że ciągle ich używamy. Dłonie, palce i nadgarstki są bezustannie w ruchu: czy to w pracy zawodowej, czy w realizowaniu hobby, prawie wszystkich codziennych czynnościach.

Z nadmiernym ruchem wiążą się przede wszystkim dwie choroby dłoni. Nie mają one podłoża reumatycznego i wynikają przede wszystkim z tego, jaki tryb życia prowadzimy, jaką mamy dietę.

Cieśnia nadgarstka (zespół cieśni kanału nadgarstka)

Jest to zespół objawów, które są spowodowane uciskiem nerwu w kanale nadgarstka. Bezpośrednią przyczyną jest wzmożone ciśnienie w kanale, które powoduje ucisk nerwu, czego konsekwencją jest upośledzenie funkcji nerwu.

Cieśnia nadgarstka spowodowane jest zazwyczaj przez:

  • stany zapalne w obrębie pochewek ścięgien,
  • różne urazy (złamanie kości nadgarstka, złamanie nasady dalszej kości promieniowej),
  • przeciążenie nadgarstka, które jest konsekwencją wykonywanej pracy bądź aktywności fizycznej.

Najczęściej na zespół cieśni cierpią pracownicy fizyczni, akordowi, którzy wykonują ciągłe, monotonne, identyczne czynności dłońmi – na przykład krawcowe (przesuwanie tkaniny), informatycy (pisanie na klawiaturze), zatrudnieni przy taśmie produkcyjnej.

Leczenie cieśni zależy od tego, w jakim stopniu choroba się rozwinęła. Jeśli objawy ograniczają się do okresowego drętwienia czy mrowienia palców, stosuje się leczenie zachowawcze (kortezy, witamina B6, leki przeciwzapalne, odpoczynek, kortykosterydy).

Sabina Sosnowska