Hormony a andropauza Męska Strefa

Chcesz być bardziej męski? Ruszaj się!

chcesz-byc-bardziej-meski-ruszaj-sie

Panowie, po lekturze kilku artykułów pewnie zdajecie sobie z tego sprawę, że strumień hormonu, który definiuje naszą męskość z upływem lat nieubłaganie kurczy się. Z roku na rok nasz organizm nie produkuje już tyle testosteronu, co w lach młodzieńczych. Dzieje się tak z różnych przyczyn, niemniej czy zastanawialiście się jaki jest najskuteczniejszy sposób na poprawę kondycji hormonalnej w późniejszym wieku?

Otóż istnieje wiele sposobów na podwyższenie naturalnej produkcji testosteronu, takie jak odpowiednia dieta, prawidłowy tryb życia, wspomaganie naturalnymi suplementami, ale najskuteczniejszym sposobem jest aktywność fizyczna, a ściślej rzecz ujmując ćwiczenia siłowe. Trening z ciężarami oprócz tego, że skutecznie podnosi poziom testosteronu, to ponadto zwiększa zagęszczenie receptorów tego hormonu (podnosząc skuteczność działania testosteronu), pomaga kontrolować poziom tłuszczu wokół talii, zwiększa masę mięśniową oraz dodaje pewności siebie.

Na początek wystarczy ci para hantli z obciążeniami. Nie musisz od razu lecieć na siłownię, choć oczywiście polecamy trening pod okiem wyspecjalizowanego trenera. Ale zostańmy w domowych warunkach. Mając do dyspozycji standardowe ciężarki, które możesz kupić w każdym sklepie sportowym, jesteś w stanie zrobić trening angażujący wszystkie partie mięśniowe.

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z kulturystyką, na początek polecamy tzw. trening obwodowy, czyli na każdym treningu ćwiczysz wszystkie grupy mięśniowe. Możesz ewentualnie podzielić go na dwie partie – górną i dolną ćwicząc osobno. Aby dobrze przygotować swoje mięśnie do ciężkiej pracy, zacznij od wykonywania dużej liczby powtórzeń, najlepiej od 16 do 20, w 2 – 3 seriach. Ważne jest czas pomiędzy seriami, im krótszy tym lepiej, staraj się aby nie przekraczać 2 minut. Gdy twoje mięśnie zaadoptują się już do pracy, jakim jest wyciskanie ciężarów możesz rozpocząć trening z podziałem na poszczególne grupy mięśniowe i ćwiczyć osobno każdą partię mięśni. Zaleca się wykonywanie treningu siłowego 3 do 4 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb oraz indywidualnych możliwości.

W kulturystyce, nawet amatorskiej, ważna jest regeneracja, ponieważ nadmiar ćwiczeń może obniżyć poziom testosteronu, a także wydolność fizyczną i seksualną. Dobrym sposobem jest wykonywanie na przemian treningu siłowego z aerobowym (30 – 40 minut biegania czy też jakiejkolwiek innej formy ruchu, którą lubisz), dzięki temu twoje mięśnie będą miały odpowiednio dużo czasu na regenerację. Dobór poszczególnych ćwiczeń jest ogromny, ogranicza nas tylko sprzęt którym dysponujemy. W sieci możesz znaleźć mnóstwo poradników na temat prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, dzięki nim będziesz wiedział w jaki sposób prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia oraz unikniesz ewentualnych kontuzji.

Ćwiczenia siłowe ściśle wiążą się z prawidłowym odżywianiem. Ponieważ aby mieć wystarczająco dużo siły, potrzebujesz odpowiedniej dawki energii. Dlatego wybierając tę formę aktywności fizycznej, nie tylko podniesiesz swój poziom testosteronu, będziesz zdrowszy oraz silniejszy, odzyskasz także sprawność seksualną, a wtedy twoja partnerka sama będzie sprezentuje ci karnet na siłownię.

Borys

Komentarze (4)

irysek7

12 lat temu

Jak dla mnie mężczyzna również musi być męski. Co to znaczy? Otóż swoją posturą powinien sprawiać wrażenie silniejszego ode mnie. No wiecie- żebym to ja nie musiała przeganiać chuliganów w parku… A więc Panowie- ruszajcie się i wzmacniajcie swe ciało a będą z tego same korzyści. Nie tylko podziw w oczach partnerki, ale też ogólna poprawa zdrowia i kondycji.

summer

12 lat temu

Nie przepadam za „mięśniakami”, ale nie wyobrażam sobie faceta słabszego od siebie;), faktycznie ruch wskazany, zwłaszcza dla panów, którzy mają pracę siedzącą, nie wymagającą wysiłku fizycznego, a do pracy dojeżdżają autem;)

Zostaw komentarz