Uroda

Chaber bławatek w kosmetyce

Chaber bławatek w kosmetyce

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Coraz częściej w przypadku problemów dermatologicznych sięgamy po zioła oraz pochodzące z nich ekstrakty. Na nowo odkrywamy ich dobroczynne wiadomości, które naszym przodkom były znane już parę wieków temu. Chaber bławatek w kosmetyce odgrywa niezwykle kluczową rolę. Do czego się go wykorzystuje?

Chaber bławatek to popularna roślina

Co ciekawe, chaber bławatek nie występuje już wyłącznie na dzikich łąkach, lecz coraz częściej uprawiany jest w przydomowych ogrodach i na działkach. Jego fioletowe, niebieskie i różowe kwiaty  prezentują się bowiem bardzo estetycznie i stanowią ozdobę rabatek.  Chaber bławatek znalazł też zastosowanie w uprawach przemysłowych. Jest to bardzo pożądany składnik w przemyśle kosmetycznym.

Co zawiera chaber bławatek?

Surowcem wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym są kwiaty chabra bławatka. Stanowią one bogate źródło antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki, reaktywne cząstki odpowiedzialne za procesy starzenia się. Ponadto kwiaty chabra bławatka dostarczają nam flawonoidów, garbników, śluzów, witaminy C oraz minerałów takich jak magnez, potas i mangan.

Kremy do cery tłustej z chabrem bławatkiem

Ta popularna roślina zielarska znalazła zastosowanie przy produkcji kremów do cery tłustej. Zawarte w niej substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym pozwalają zwalczać bakterie wywołujące trądzik. W rezultacie chronią ona skórę przed wykwitem niedoskonałości.

Kremy do cery tłustej z chabrem bławatkiem

Kremy pod oczy z chabrem bławatkiem

Substancje pochodzące z kwiatów chabra bławatka wykazują właściwości łagodzące, przez  co niwelują podrażnienie delikatnej skóry wokół oczu i rozjaśniają sińce, które lubią pojawiać się w tej części twarzy.

Kosmetyki dla cery naczynkowej

Cera naczynkowa wykazuje tendencję do czerwienienia się. Chaber bławatek dzięki wysokiej zawartości witaminy C wzmacnia naczynka krwionośne. Ponadto pochodzące z niego substancje zwalczają zaczerwienienie i pozwalają zachować naturalny koloryt cery.

Kosmetyki dla cery suchej

Chaber bławatek zapobiega łuszczeniu się cery, jest to często spotykany problem w przypadku cery suchej.  Bardzo często nawet regularne nawilżanie i natłuszczanie na niewiele się zdaje. Chaber bławatek pomaga opanować ten nieestetyczny problem.

Chaber bławatek w kosmetyce. Szampony do włosów

W związku z tym, iż flawonoidy pochodzące z kwiatów chabra bławatka wykazują delikatne właściwości myjące, wykorzystuje się je w szamponach. Ponadto substancje zawarte w tej niepozornej roślinie pozwalają zwalczać szarawy odcień na siwych włosach, nadając im żółtoniebieską tonację.

Dodaj komentarz