Brulion – Malwina Ferenz

Malwina Ferenz w powieści Brulion zabiera nas do przedwojennego Wrocławia, który jest wówczas częścią Rzeszy i nazywa się Breslau.  To tam umiejscawia główną akcję swojej książki. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Korespondent szwajcarskiej gazety zostaje wysłany do Breslau

Moritz Stille ma 26 lat i pracuje w dziale kultury najpopularniejszego szwajcarskiego dziennika. Pewnego dnia otrzymuje od swojego przełożonego propozycję wyjazdu do Breslau. Redakcja dziennika zapewnia mu zakwaterowanie i wynagrodzenie za artykuły, które przygotuje i prześle z tego wyjątkowego miasta. Moritz Stille początkowo czuje się nieusatysfakcjonowany. W końcu marzył o zawrotnej karierze i wyjeździe do Berlina, który stanowi dla niego stolicę kultury. O Breslau nie ma najlepszego zdania. To miasto postrzega jako daleką prowincję. Do czasu, aż dociera do Breslau i widzi, jak to miejsce rozkwita pod względem kulturowym i architektonicznym. Nie może oderwać wzroku od nowoczesnych mostów etc.

Piękna i trudna miłość, która rodzi się znienacka

Moritz Stille nie przypuszczał jednak, że wkrótce stanie się przedmiotem zainteresowania Niemców. Wkrótce po swoim przyjeździe do Breslau otrzymuje zaproszenie od zastępcy szefa wrocławskiego gestapo. Mężczyzna początkowo nie chce go odwiedzić, jednak zostaje poinformowany, że tak naprawdę nie ma wyboru. Mężczyzna okazuje się służbistą po uszy zakochanym w Hitlerze. Naprawdę wierzy w nieomylność i doskonałość Fuhrera. Od Moritza oczekuje artykułów, w których kultura będzie przenikała się z polityką Hitlera.  Ten pomysł nie podoba się szwajcarskiemu dziennikarzowi. Podobnie jak sam zastępca szefa wrocławskiego gestapo. Wzrok Szwajcara przykuwa jednak piękna Ingrid Beaucourt, sekretarka tego nieprzyjemnego, aczkolwiek świetnie wykształconego mężczyzny. Drobna kobieta zdaje się skrywać jakiś sekret.  Ingrid ma to coś, co sprawia, że na jej widok serca Moritza szybciej bije.  Czy ta miłość okaże się szczęśliwa?

Aresztowania Żydów i urojonych wrogów Hitlera

W międzyczasie sytuacja dość mocno się komplikuje. Stille widzi, jak wobec Żydów wprowadza się kolejne restrykcje.  Nieopodal Weimaru powstaje obóz KL Buchenwald.  Staje się on miejscem zsyłki dla wszystkich osób, które z jakichś względów nie podobają się Hitlerowi i są traktowane przez Fuhrera jako zagrożenie.  Z każdym kolejnym dniem jest coraz gorzej. Nasileniu ulegają represje i aresztowania. Moritz traci kolejne bliskie osoby ze swojego otoczenia. Jak w tej niełatwiej sytuacji zachowa się szwajcarski dziennikarz? Czy stanie po właściwej stronie? A może po latach będzie żałował podjętych decyzji?

Brulion – historia o pięknej miłości w przededniu wojny

Brulion to najnowsza powieść Malwiny Ferenz, która intryguje już od pierwszej strony. Autorka jej akcję umiejscowiła w latach 30. XX wieku. Był to okres niezwykle trudny. Wiele osób stało się wówczas wrogami Hitlera ze względu na swoje pochodzenie, wygląd, wykształcenie czy wyznawaną religię. Brulion to wprawdzie fikcja historyczna, ale nietrudno się domyślić, że podobne represje wobec Żydów rzeczywiście miały miejsce.  Najnowsza powieść Malwiny Ferenz to także historia pięknej i trudnej miłości, która zrodziła się tuż przed wybuchem II wojny światowej.