Kultura Styl życia

Boże Ciało – jakie zwyczaje są związane ze świętem?

Boże Ciało

Dziś obchodzimy czerwcowe święto kościelne, czyli Boże Ciało, które ma w sobie wiele tradycji, kultywowanych w naszym kraju. Jakie zwyczaje są związane ze świętem? Jak obchodzą je Polacy?

Boże Ciało

Tradycja Bożego Ciała, czyli święta eucharystycznego sięga XIV wieku, ale procesje zakorzeniły się dopiero 200 lat później. Od tego czasu, w czwartek, jedenaście dni po Zesłaniu Ducha Św. Obchodzimy Boże Ciało. Dzień ten jest w naszym kraju ustawowo wolny. Święto związane jest z wieloma zwyczajami i obrzędami. Święto ma na celu szerzenie kultu Chrystusa w Eucharystii, stąd nazwa uroczystości. Nieprzypadkowe są jej elementy, które warto poznać, by bardziej zagłębić się w sens całej uroczystości Bożego Ciała.

Uroczysta procesja

Elementem obchodów Bożego Ciała jak i jego oktawy jest uroczysta procesja, która zwykle przechodzi ulicami miasta. Procesja udaje się do czterech ołtarzy, które symbolizują cztery strony świata i czterech ewangelistów. Przy każdym z ołtarzy czytana jest jedna ewangelia. Ołtarze są zwykle przygotowywane przez mieszkańców miasta czy wioski. Dekorowane są kwiatami, gałązkami brzozowymi oraz świętymi elementami. Dawniej uderzano gałązkami o ciało, co miało zapewnić zdrowie. W niektórych rejonach kraju wtykano gałązki w ziemię na polach, co z kolei miało zapewnić dorodne plony. Wierni zrywają gałązki brzozowe, umieszczone przy ołtarzach i zabierają je do domów, by uchronić je przed letnimi burzami.

„Święty, święty…”

Sama procesja nie jest tylko zwykłym pochodem. Na jej początku idą dzieci komunijne i wszystkie chętne, ubrane w odświętne stroje, które sypią kwiaty. Barwne kwiaty tworzą dywan, po którym kroczy cała reszta procesji. Sypanie kwiatów jest tradycją, którą kultywują dziewczynki, ubrane w białe sukienki. W uroczystościach biorą udział także chorągwie czy figury świętych, niesione przez wiernych, zwykle z kół różańcowych.

Na drodze procesji można dostrzec udekorowane okna. Dawniej ludzie chętniej ozdabiali swoje okna w elementy liturgiczne i piękne kwiaty, tworząc małe ołtarze. Dziś coraz rzadziej możemy dostrzec tego typu dekoracje, przygotowywane specjalnie na Boże Ciało.

Wianki

Oprócz kwiatów i gałązek, jeszcze jedna tradycja roślinna wiąże się z Bożym Ciałem. W ostatnim dniu oktawy święta, w kościołach święci się wianki, przygotowywane z polnych kwiatów i ziół. Poświęcone wianki wiesza się w domach nad drzwiami czy oknami. Mają chronić domowników przed burzami, wszelkimi nieszczęściami i urokami. Dawniej z zebranych i ususzonych ziół przygotowywano napary lecznicze oraz wierzono w to, że chronią domowników i zwierzęta przed czarownicami.

uroczystośćBez wątpienia Boże Ciało jest jednym z uroczystych i pięknych świąt w Kościele katolickim. Polska jako jedyna kultywuje tradycję procesji, co jest bardzo wyjątkowe. Pieśni, kwiaty na ulicach i niepowtarzalna atmosfera uroczystości sprawiają, że Boże Ciało jest tak ważną i piękną uroczystością.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

Emilly27k

4 lata temu

Uważam ,że jest to piękne świadectwo naszej wiary. Nie zawsze jest możliwość uczestnictwa, ale za to cieszę się,że mogłam w inny sposób uczestniczyć. Stan zdrowia w tym roku nie pozwolił, abym mogła uczestniczyć. Cieszę się,że jest taki dzień. Piękny czas dla wszystkich, uśmiech, nie wstydzenia się własnej wiary. Z punktu widzenia pokolenia 30 + lubię kiedy młodzież się modli i nie wstydzi się swego kultu religijnego. Myślę,że wpływ na to mają słowa Jana Pawła II: ” Wy Jesteście obliczem tej ziemi”.
Wzruszające i bogate w treść słowa, będące wezwaniem i wskazówką dla nas wszystkich.

Aneta

4 lata temu

Dla mnie to jedno ze swiat kościelnycj, które obok Wielkanocy i Bozego Narodzenia wyznaczają jakis rytm roku. Nie wyobrazam sobie w nim nie uczestniczyć…

Tess

4 lata temu

Pierwszy raz nie byłam na procesji. Bardzo boli mnie kręgosłup. Uczestniczyłam patrząc z balkonu. W poprzednich latach zawsze szłam do kościoła na mszę i procesję. Za tydzień święcenie wianków, robię sama wianuszek z ziół i kwiatów.

dulcynea

4 lata temu

To piękne święto , bardzo je lubię . Mam koleżsnki , które nie chodzą do kościoła a na procesje z okazji Bożego Ciała chodzą z przyjemnością.
Chciałabym aby to święto nie zniknęło z naszych ulic jak wiele innych.
Święto nastrojowe i chętnie w nim uczestniczymy.

Danusiate

4 lata temu

Mam podobne odczucia jak Mindi. Zauważyłam, że wiele osób woli w te dni wyjechać gdzieś i nie uczestniczy w procesji, traktując to jak kolejny długi weekend. Dla mnie to piękne, wiosenne święto.

Mindi

4 lata temu

Bardzo lubię to święto i staram się zawsze uczestniczyć z mężem w procesji ulicami miasta. Szkoda, że z roku na rok coraz mniej ludzi uczestniczy w głównej mszy i procesji. Ja lubię tą podniosłą atmosferę, takie wyznanie wiary. Ale także lubię spotykać znajomych ludzi, z uśmiechem kłaniamy się sobie.

Zostaw komentarz