Natura i eko Naturalne piękno

Borowina dla ciała i ducha

borowina-dla-ciala-i-ducha

Salony kosmetyczne oferują od pewnego czasu zabiegi z borowiną, a sklepy kosmetyczne i drogerie kuszą nas coraz to nowymi borowinowymi kosmetykami. Czym jest borowina? Jakie są jej właściwości?

Borowina = torf

Borowina to po prostu nieodwodniony torf. Torf ten powstawał przez wiele lat w wyniku butwienia roślin przy zachowaniu odpowiednich warunków (środowisko wodne, niewielki dostęp powietrza, drobnoustroje). Borowina jest świetnym kosmetykiem, bowiem składa się z wielu dobrze przyswajalnych przez organizm ludzki substancji organicznych. I właśnie z tego powodu jest tak chętnie wykorzystywana przez branżę kosmetyczną.

Skład i zalety borowiny

Borowina jest bogata w liczne substancje organiczne – od białka, poprzez związki bituminowi i kwasy huminowe, po estrogeny i enzymy. Wszystkie te substancje spełniają pożyteczne funkcje, bowiem regenerują uszkodzone tkanki, działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie, zwiększają ukrwienie tkanek oraz pobudzają metabolizm komórkowy.

Co ważne, dzięki zastosowani borowiny występuje zjawisko tzw. „dializy skórnej”. Jest to swoiste oczyszczenie organizmu ze zbędnych toksyn, gdyż zjawisko to polega na transporcie wody ze skóry do borowiny.

Zastosowanie borowiny

Borowina ma bardzo szerokie zastosowanie. Tu skupimy się zaletach stosowania borowiny w na kosmetyce oraz w lecznictwie.
Kosmetyka:

 • likwidacja cellulitu i rozstępów,
 • modelowanie sylwetki,
 • poprawienie jędrności skóry,
 • opóźnienie procesów starzenia się.

Sabina Sosnowska

Salony kosmetyczne oferują od pewnego czasu zabiegi z borowiną, a sklepy kosmetyczne i drogerie kuszą nas coraz to nowymi borowinowymi kosmetykami. Czym jest borowina? Jakie są jej właściwości?

Lecznicze właściwości borowiny

 • łagodzenie bólów: reumatycznych, artretycznych, występujących po stłuczeniach i złamaniach,
 • łagodzenie przykrych i uciążliwych objawów menopauzy,
 • leczenie chorób: „kobiecych”, układu krążenia (głównie w obrębie kończyn),
 • zmniejszenie dolegliwości układu pokarmowego i krwionośnego.

Postacie borowiny

Borowina to podstawowy składnik wielu kosmetyków – kosmetyków, które można zakupić pod różnymi postaciami:

 • płyny do kąpieli – są bogate w kwasy humusowe i sole mineralne (polecane przez stanach zapalnych skóry i stanach zapalnych stawów),
 • maseczki (polecane do udrażniania naczyń krwionośnych i do opóźniania procesu starzenia się skóry),
 • szampony (łagodzą podrażnienia skóry głowy, poprawiają stan włosów),
 • balsamy, maski (odtruwają organizm, pobudzają metabolizm tkanek, likwidują cellulit).

Sabina Sosnowska

Salony kosmetyczne oferują od pewnego czasu zabiegi z borowiną, a sklepy kosmetyczne i drogerie kuszą nas coraz to nowymi borowinowymi kosmetykami. Czym jest borowina? Jakie są jej właściwości?

Godna polecenia jest kąpiel borowinowa. Jest to kąpiel przede wszystkim lecznicza, jednak nie jest ona przeznaczona dla każdego. Z kąpieli tej nie mogą skorzystać osoby chorujące na: nowotwory, wrzody, miażdżycę, żylaki. Nie mogą z niej skorzystać także osoby młode, mające bardzo osłabiony organizm, kobiety w ciąży, a także osoby z niewydolnością oddechową i zmiennym ciśnieniem.

Borowina przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i duszy. Aby jednak zabieg był bezpieczny, należy zawsze zapoznać się z informacjami na opakowaniu kosmetyku lub zapytać swojej kosmetyczki, a nawet swojego lekarza rodzinnego. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to można stosować borowinę w celach leczniczych, relaksacyjnych oraz po to, aby zmniejszyć stres spowodowany długotrwałym bólem.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Dowiedziałam się o dobroczynnym wpływie borowinny na ciało.O jej działaniu leczniczym.Bardzo mnie to zainteresowało.Czas rozejrzeć się za maseczkami,balsamami

mejgosia

9 lat temu

Ja również się zachwyciłam tym działaniem, ale niestety z kąpieli muszę zrezygnować, iż moja miażdżyca jest przeciwwskazaniem! 🙁 A szkoda , bo to prawdziwa zabawa z lat dziecięcych , by była!(LOL)

drobina

9 lat temu

Wiele razy chciałam spróbować borowinowej kąpieli, ale jak sobie pomyślałam o spłukiwaniu tego błotka, to ochota na kąpiel mi przechodziła:-X Chociaż…w dzieciństwie kąpiele błotne nad stawem, czy rzeką nie stanowiły dla mnie i moich koleżanek i kolegów żadnego problemu:-X:P

Mindi

9 lat temu

Nie miałam okazji skorzystać z zabiegu borowinowego. Ale jak poczytałam o działaniu, i że w sklepach może być taki wybór kosmetyków z borowiną to nabrałam wielkiej ochoty aby taki zabieg zrobić w domu.

Zostaw komentarz