Jak zapobiegać? Profilaktyka

Bolące stawy – nie dopuść do tego

bolace-stawy-nie-dopusc-do-tego

Ból stawów jest dolegliwością, która może dać się nam we znaki w każdym wieku. Jego przyczyny bywają rozmaite – począwszy od urazów, na innych schorzeniach skończywszy. Często sygnalizuje stan zapalny, poważną kontuzję czy problemy ze stężeniem kwasu moczowego w organizmie.

Nim jednak spotka nas ból stawów – możemy się przed nim zabezpieczyć. W jaki sposób? Przede wszystkim nie stroniąc od ruchu. Ból stawów „lubi” brak aktywności, stagnację. Z kolei regularny wysiłek pomaga zachować sprawność stawów (ważne jednak, by ich nie obciążać podczas ćwiczeń).

Jeśli chodzi o codzienne czynności, to podczas ich wykonywania także warto pamiętać aby nie przeciążać stawów. W szczególności narażone (m.in. poprzez jednostajność wykonywanych ruchów) są: staw nadgarstkowy, staw łokciowy, staw barkowy, staw kolanowy, staw biodrowy.

A jakie czynności im szkodzą? Pisanie na klawiaturze komputera, używanie myszki, gwałtowne ruchy, chodzenie po schodach, wielogodzinne stanie czy noszenie wysokich obcasów. To wszystko może prowadzić do występowania bólu stawów. Z kolei częste zmiany pozycji mogą to ryzyko obniżać.

Przed bólem stawów może nas uchronić także utrzymywanie prawidłowej wagi oraz stosowanie odpowiedniej diety. Nieocenione są zwłaszcza takie składniki jak wapń, witaminy C i D, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Ważne jednak, aby nie zaniedbywać zarówno higieny fizycznej jak i psychicznej. Unikanie stresów to także zredukowanie napięcia mięśniowego – niekorzystnie wpływającego na stawy. Po raz kolejny okazać się może, że zdrowy duch to zdrowe ciało. I odwrotnie.

Redakcja

Komentarze (6)

drobina

9 lat temu

…a ja do tego dopuściłam 🙁 Do dziś zachodzę w głowę jak to się mogło stać. Od dziecka należałam do osób, które cenią sobie aktywność fizyczną i co? Osiadłam na laurach. Przez ostatnie 20 lat (do 2011-go roku) miałam tzw. pracę siedzącą i…zasiedziałam się, obrosłam w tłuszcz, pojawiły się problemy ze zdrowiem i do kompletu dopadły mnie zwyrodnienia stawów. Dopiero jak zaczęłam mieć duże problemy z chodzeniem, a ból stawów nie pozwałał spać, obudziłam się 😛 Radykalnie zmieniłam dietę, prowadzę aktywny tryb życia (ćwiczę, pływam, jeżdżę na rowerze), wypowiedziałam wojnę mojemu tłuszczykowi (schudłam 25 kg) i wreszcie wiem, że żyję:-X .Pewnie, że zwyrodnień stawów już się nie pozbędę, ale pozbyłam się przeszywającego bólu, który mi nie dawał spać po nocach i wreszcie normalnie funkcjonuję:-) Mam nadzieję, że aktywność fizyczna pomoże zapobiec dalszym zmianom:-)

mejgosia

9 lat temu

Zaznałam już też tych bólów! Jakiś czas temu staw łokciowy, a niedawno biodrowy! (devil) Właściwie samo minęło i nie zdązyłam się poradzić medyka, chwilowo jest oki! Oby tak dalej!(LOL)

Tess

9 lat temu

Miewam bóle stawów ale chodzę na rehabilitację, jeżdżę do sanatorium i jest dużo lepiej. O dietę też dbam. Chociaż przy bólach stawów niewiadomego pochodzenia trzeba sprawdzić czy to nie dna moczanowa.

Danusiate

9 lat temu

Parę miesięcy temu zmagałam się z okropnym bólem stawów i od tego czasu bardzo wzięłam się za siebie. Więcej się ruszam, pilnuję diety. Efekty: ból (odpukać!!!) nie wraca, waga spadła, a ja lepiej się czuję (no i lepiej wyglądam). Tak jak Mindi mam nadzieję, że to, co robię wystarczy, żeby takie „niespodzianki” już nie wracały.

pati25

9 lat temu

Ból stawów to często występujące schorzenie..Coraz więcej osób boryka się z tym schorzeniem.Aby zapobiec bólom ważny jest ruch,ruch,ruch 🙂

Mindi

9 lat temu

Przeżyłam zapalenie stawów w młodości to teraz jestem czujna. Staram się zdrowo odżywiać i uprawiać sport, mam nadzieje, że to wystarczy aby zapobiec bólom i chorobie.

Zostaw komentarz