Dbaj o zdrowie Zdrowie

Bolące stawy – a co ze sportem?

bolace-stawy-a-co-ze-sportem

Stawy zapewniają naszym kościom ruchomość oraz stabilność. Wraz z biegiem lat zużywają się jednak, dodatkowo występuje duża podatność na uszkodzenia. Dobrej kondycji stawów mogą przeszkodzić między innymi : częste, poważne urazy, przeciążenia lub występowanie chorób.

Błędem byłoby jednak myśleć, że ruch czy uprawianie sportu są niewskazane. Wręcz przeciwnie – w wyniku braku wysiłku fizycznego na co dzień może rozwinąć się bowiem wiele schorzeń związanych z zastaniem stawów. Sport jest więc niezbędny, aby zapobiegać bolącym stawom, ale również wskazany przy terapii. Jednak jego rodzaj musi być ściśle dostosowany do naszych możliwości (a w przypadku choroby do stopnia zaawansowania zmian).

Wyjątkowo groźne dla stawów są bowiem wszelkiego rodzaju przeciążenia. Mogą być one związane zarówno z nadwagą (która nadmiernie obciąża staw), siedzącym trybem życia (pozostawanie na długo w jednej pozycji, wykonywanie pracy wymagającej ściśle jednostajnych ruchów). Zbytnie obciążenie stawów może również mieć miejsce w przypadku uprawiania niektórych dyscyplin sportu. Bieganie, na przykład, jest niekorzystne dla stanów kolanowych – nacisk na nie może powodować u biegaczy szereg dolegliwości.

Innym sportem narażającym nas na liczne urazy stawów jest tenis – narażone są nie tylko kolana, ale również łokcie i nadgarstki. Co ciekawe, uraz zwany „zespołem tenisisty” może dotyczyć też golfistów, muzyków czy krawców (zazwyczaj do objawów należą zaczerwienienie, obrzęk i ból stawu łokciowego).

Dlatego trzeba rozważnie wybierać rodzaj aktywności fizycznej, dbać o jej regularność, a przy tym można wspomóc się suplementami wzmacniającymi chrząstkę stawową oraz odpowiednią dietą.

Redakcja

Komentarze (3)

pati25

8 lat temu

Właśnie na stawy bardzo dobry jest ruch.I chociaż staw boli to trzeba ćwiczyć.Stawy muszą być w ruchu.Tak twierdził lekarz.Muszę więcej czasu przeznaczyć na ćwiczenia,gdyż ostatnio odpuściłam trochę.Przy moim siedzącym trybie życia z powodu problemów zdrowotnych to jak najbardziej wskazane

Danusiate

9 lat temu

Zgadzam się z Drobiną! Ruch – oczywiście odpowiednio dostosowany – świetnie działa na preblemy ze stawami. Odkąd regularnie ćwiczę i więcej spaceruję, bóle pojawiają się rzadziej.

drobina

9 lat temu

Jestem żywym przykładem na to, że sport jest niezbędny, aby zapobiegać bolącym stawom. Ze stawami mam kłopoty od kilku lat. Jeszcze dwa lata temu zwijałam się z bólu podczas chodzenia. Odkąd wróciłam do sportu (oczywiście teraz tylko rekreacyjnie), moje problemy ze stawami prawie zniknęły. Jeżdżę na rowerze, pływam i ćwiczę (oj! ostatnio z ćwiczeniami byłam na bakier;). Pamiętam też o odpowiedniej diecie. Miałabym także ochotę pobiegać, ale z moimi kolanami muszę raczej uważać. Myślę, że najlepiej na bolące stawy działa pływanie.

Zostaw komentarz