bolace-stawy-a-co-ze-sportem

Stawy zapewniają naszym kościom ruchomość oraz stabilność. Wraz z biegiem lat zużywają się jednak, dodatkowo występuje duża podatność na uszkodzenia. Dobrej kondycji stawów mogą przeszkodzić między innymi : częste, poważne urazy, przeciążenia lub występowanie chorób.

Błędem byłoby jednak myśleć, że ruch czy uprawianie sportu są niewskazane. Wręcz przeciwnie – w wyniku braku wysiłku fizycznego na co dzień może rozwinąć się bowiem wiele schorzeń związanych z zastaniem stawów. Sport jest więc niezbędny, aby zapobiegać bolącym stawom, ale również wskazany przy terapii. Jednak jego rodzaj musi być ściśle dostosowany do naszych możliwości (a w przypadku choroby do stopnia zaawansowania zmian).

Wyjątkowo groźne dla stawów są bowiem wszelkiego rodzaju przeciążenia. Mogą być one związane zarówno z nadwagą (która nadmiernie obciąża staw), siedzącym trybem życia (pozostawanie na długo w jednej pozycji, wykonywanie pracy wymagającej ściśle jednostajnych ruchów). Zbytnie obciążenie stawów może również mieć miejsce w przypadku uprawiania niektórych dyscyplin sportu. Bieganie, na przykład, jest niekorzystne dla stanów kolanowych – nacisk na nie może powodować u biegaczy szereg dolegliwości.

Innym sportem narażającym nas na liczne urazy stawów jest tenis – narażone są nie tylko kolana, ale również łokcie i nadgarstki. Co ciekawe, uraz zwany „zespołem tenisisty” może dotyczyć też golfistów, muzyków czy krawców (zazwyczaj do objawów należą zaczerwienienie, obrzęk i ból stawu łokciowego).

Dlatego trzeba rozważnie wybierać rodzaj aktywności fizycznej, dbać o jej regularność, a przy tym można wspomóc się suplementami wzmacniającymi chrząstkę stawową oraz odpowiednią dietą.

Redakcja