Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Ból stawów – objawy

bol-stawow-objawy

Stawy są to miejsca, w których stykają się dwie (i więcej) kości. Składają się z chrząstki, więzadeł, ścięgien, kaletek i błony maziowej, która wyściela torebkę stawową. Stawy są niestety podatne na urazy.

Czasami ich ból nie jest więc niczym niezwykłym. Jednakże często ból ten występuje wraz z objawami innych chorób. Dodatkowe objawy mogą wiele powiedzieć o przyczynie bólu stawów, dlatego podczas diagnozowania konieczna jest współpraca lekarza z pacjentem.

Wraz z typowymi objawami, jak obrzęk, ból stawu, ograniczenie ruchomości stawu, niemożność jego obciążenia, sztywność czy widoczne zniekształcenia, mogą występować również inne niepokojące symptomy. Należą do nich: bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, wysypki w okolicach stawów, suchość skóry, pojawienie się łuszczących plam na skórze, zwiększona ilość wydalanego moczu, objawy przypominające przeziębienie, a także gorączka o nieznanej etiologii.

Już te symptomy powinny być dla nas wystarczająco niepokojące i skłonić do natychmiastowego umówienia wizyty u lekarza. Jednakże istnieje jeszcze grupa objawów, które mogą wskazywać na zagrożenie życia.

Ból stawów współwystępuje wtedy z takimi dolegliwościami jak: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, osłabienie mięśni, krwawienia nawet z drobnych skaleczeń, utrata wagi bez wyraźnej przyczyny, zaczerwienienie, powiększenie się węzłów chłonnych.

W trosce o swoje zdrowie (i życie) należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, każda zwłoka może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Redakcja

Komentarze (3)

pati25

5 lat temu

To poważna sprawa z tym i stawami.Narazie na szczęście ból mi nie dokucza.Mam małe problemy ze stawem kolanowym.Ale to raczej z przeciążenia

drobina

6 lat temu

Problemy ze stawami mam od kilku lat i tochę ten artykuł mnie wystraszył. Przeanalizowałam więc go dokładniej i mam nadzieję, że nie muszę się tak bardzo martwić, bo u mnie są to zmiany typowo zwyrodnieniowe.
Najlepiej na moje stawy działa pływanie. Dlatego bardzo się cieszę, że kończy się remont naszej pływalni i od 1-go lipca wreszcie odżyję!:-X:P:-)

Mindi

6 lat temu

Ważne informacje, przy bólach stawów raczej nie myśli się o zagrożeniu życia a jednak tak moze być. Szukałam informacji na temat stawów, od jakiegoś czasu bolą mnie stawy w kolanie i łokciu. Nie myślę aby zagrażał ten ból mojemu życiu, nie mam pozostałych objawów. Jednak dokucza ten ból i przeszkadza w funkcjonowaniu, dlatego chcę znaleźć podpowiedź z jakiego powodu mam te dolegliwości.

Zostaw komentarz