Gdy pojawia się problem... Seks

Ból podczas stosunku

bol-podczas-stosunku

Udane życie seksualne to jeden z filarów szczęśliwego związku. Harmonię w intymnej sferze może zakłócić nagłe pojawienie się bólu w czasie miłosnego aktu. Jeśli nieprzyjemne objawy utrzymują się podczas każdego zbliżenia, może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, których nie należy ignorować.

Kiedy seks przestaje być przyjemnością

Według danych statystycznych niemal 30% kobiet odczuwa przykre dolegliwości związane ze stosunkami seksualnymi. Niektóre z nich ignorują dyskomfort, myśląc, że to normalny stan rzeczy. Inne z kolei zwlekają z wizytą u lekarza mając nadzieję, że ból wkrótce minie. To bardzo ważne, by zwracać uwagę na wszystkie sygnały, jakie daje nam organizm. Ból narządów rodnych podczas uprawiania seksu może mieć przyczynę w jednej z wielu chorób, w zaburzeniach hormonalnych lub też jego źródło może tkwić bezpośrednio w psychice kobiety. W niektórych przypadkach bardzo łatwo go zniwelować, wystarczy dociec jego przyczyny. W innych leczenie może być długotrwałe i skomplikowane.

Dyspareunia – bolesny problem

Jeśli podczas stosunku seksualnego kobiecie towarzyszy ból narządów rozrodczych cierpi ona na dyspareunię, czyli rodzaj zaburzenia seksualnego. Pod tą nazwą kryje się szereg różnych dolegliwości, które wywołują ból w czasie aktu seksualnego, a także przed lub po jego odbyciu. Na dyspareunię w przeważającej większości cierpią kobiety, ale może ona dotknąć także mężczyzn.

Wśród przyczyn wyróżnia się zarówno te natury fizycznej, jak i psychicznej. U kobiet rozróżnia się dyspareunię powierzchowną – jeśli ból występuje w trakcie wprowadzania członka do pochwy, wówczas zmiany chorobowe mogą obejmować srom lub samą pochwę. Jeśli ból pojawia się podczas penetracji, oznacza to dyspareunię głęboką. Wówczas zmian należy szukać w obrębie miednicy mniejszej.

Przyczyny

Najczęstszymi przyczynami dyspareunii są infekcje w obrębie pochwy, zakażenia bakteryjne, stany zapalne (miejscowe zapalnie sromu i pochwy, zapalenie gruczołu przedsionkowego większego, ostre stany zapalne miednicy mniejszej, zapalenie szyjki, przydatków) oraz zmiany organiczne. Bardzo często pojawiającą się przyczyną bolesności stosunków jest suchość pochwy wywołana zaburzeniami gospodarki hormonalnej – czy to u kobiet w okresie menopauzalnym, czy też przyjmujących doustną antykoncepcję.

M. Borowik

Udane życie seksualne to jeden z filarów szczęśliwego związku. Harmonię w intymnej sferze może zakłócić nagłe pojawienie się bólu w czasie miłosnego aktu. Jeśli nieprzyjemne objawy utrzymują się podczas każdego zbliżenia, może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, których nie należy ignorować.

Innym powodem występowania bólu nie tylko podczas seksu, jest endometrioza, poważna choroba, której szybkie rozpoznanie jest bardzo ważne w dalszym leczeniu. Powstające w pochwie ranki, nadżerki, torbiele na jajnikach, guzy również mogą przyczyniać się do dyskomfortu podczas aktów miłosnych. Duże znaczenie ma także podłoże psychologiczne – problemy w związku, w pracy, kłopoty osobiste mogą odbić się niekorzystnie na życiu seksualnym i doprowadzić nawet do tego, że kobieta zacznie odczuwać dyskomfort w trakcie stosunku. Takie problemy psychiczne w sferze intymnej wymagają już porady specjalisty seksuologa.

Najważniejsze to nie zwlekać z wizytą u lekarza i nie czekać aż być może ból sam minie. W ten sposób możemy po pierwsze doprowadzić do rozwoju choroby, która jest przyczyną bólu, a po drugie – nabawić się przykrych urazów psychicznych i podświadomie zacząć unikać kontaktów seksualnych. Efektem mogą być problemy z partnerem, nieporozumienia i wzajemne pretensje. Większość przyczyn dyspareunii leży po prostu w infekcjach, zakażeniach bakteryjnych lub suchości pochwy, które dość łatwo da się wyleczyć.

M. Borowik

Komentarze (6)

elle@elle

7 lat temu

oj tak Emily,niełatwo choiaz jak tutaj jest napisane infekcje np.grzybicze lub rzesistkownica tez powduja ból sa bardo nieprzyjemne i dlugie w leczeniu,niestety

Emilly27k

9 lat temu

Zgodzę się z Pati, że niestety ból odczuwa się podczas stosunku. pierwszy ból jest w momencie kiedy traci się dziewictwo , ale jest naturalne.Może być przyczyna
w nastroju.Oj nie jest łatwo być kobietą, oj nie jest:)

pati25

9 lat temu

Z bólem podczas stosunku zmaga się dość znaczna liczba kobiet.Jest to przykry problem.Przyczyny też mogą być różne.Dlatego z tym problemem najlepiej zgłosić się do lekarza

Zostaw komentarz