Zdrowie

Ból mięśni, ból stawów, bóle kręgosłupa – kiedy koniecznie udać się do fizjoterapeuty?

Ból mięśni, ból stawów, bóle kręgosłupa – kiedy koniecznie udać się do fizjoterapeuty

Grafika dostarczona przez partnera

Dolegliwości w postaci bólu mięśni, stawów oraz kręgosłupa doświadcza w ciągu swojego życia niemal każda osoba. Ich przyczyna jest różnorodna, często są wynikiem urazów, długiego siedzenia czy niezachowywania ergonomii w czasie pracy. Występujący ból pogarsza jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zwykle jest on jednak niegroźny i po kilku dniach ustępuje. Niekiedy ból mięśni stawów czy kręgosłupa może być także objawem, który koniecznie wymaga wizyty u fizjoterapeuty lub lekarza. W tym artykule opisano, w jakich sytuacjach konsultacja z powyższymi specjalistami może okazać się niezbędna.

Utrzymywanie się bólu

Typowy ból mięśni, stawów lub kręgosłupa zwykle ustępuję w ciągu kilkunastu dni samoistnie lub po przyjmowaniu leku przeciwbólowego. Jeżeli tak się nie dzieje i dolegliwości nie ulegają załagodzeniu lub wręcz się nasilają, stanowi to niebezpieczny sygnał. Może się wówczas okazać, że przyczyną bólu nie jest jedynie niewielkie naruszenie struktury mięśnia, stawu czy kości, a bardziej poważna kontuzja. Niezbędna jest wówczas wizyta u lekarza oraz fizjoterapeuty celem poszerzenia diagnostyki i w zależności od potrzeby, wykonania badania radiologicznego, np. RTG[1].

Bólowi towarzyszą inne dolegliwości

Kolejna wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty i lekarza mogą być objawy towarzyszące bólowi mięśni, stawów lub kręgosłupa. Inne dolegliwości mogą bowiem wskazywać na uszkodzenie lokalnego unerwienia, uszkodzenie ukrwienia lub na chorobę ogólnoustrojową, której jedną z manifestacji jest właśnie ból. Do objawów, które, gdy towarzyszą bólowi, są powodami do niepokoju zalicza się[2]:

  • występowanie objawów ogólnoustrojowych – gorączki, niezamierzonej utraty masy ciała, nocne poty,
  • zaburzenia czucia na skórze, drętwienia, pieczenia oraz osłabienie siły mięśni (niedowłady lub całkowity paraliż) – takie dolegliwości mogą być związane z uszkodzeniem nerwów np. przez odłamek kostny,
  • zaburzenia czucia na skórze, oziębienie kończyny, brak tętna – takie objawy mogą z kolei wskazywać na uszkodzenie ukrwienia danego obszaru,
  • ocieplenie stawów, obrzęk, deformacje, sztywność – mogą wskazywać na chorobę reumatologiczną (wywołującą stan zapalny stawu).

Ból wybudza w nocy

Kolejnym powodem do niepokoju w przypadku bólu mięśni, stawów lub kręgosłupa są bóle, które wybudzają ze snu. W prawidłowych warunkach ból, zwłaszcza na początku po urazie, może być na tyle nasilony, że utrudnia zasypianie i czasem wybudza ze snu. Jeżeli jednak taki stan utrzymuje się dłużej lub pojawił się dopiero po kilku dniach od wystąpienia bólu, to może to być objaw ostrzegawczy, wymagający konsultacji z fizjoterapeutą/lekarzem.

Rekomendacje:

[1] S. N. El-Tallawy, R. Nalamasu, Gl. Salem, Management of Musculoskeletal Pain: An Update with Emphasis on Chronic Musculoskeletal Pain. Pain Ther. 2021; 10(1), s. 181-209.

[2] Y. J. Kim, Red flag rules for knee and lower leg differential diagnosis. Ann Transl Med. 2019; 7(Suppl 7), s. 250.

Dodaj komentarz