Kultura Styl życia

Błyski – Kamila Bryksy

Błyski – Kamila Bryksy

Kamila Bryksy w swojej najnowszej powieści kryminalnej pt. Błyski po raz kolejny zabiera nas na Podlasie. Choć akcja rozgrywa się w środku upalnego lata, to ukazana historia pełna jest mroku i sekretów z przeszłości, które stanowią ogromny balast. Dlaczego warto sięgnąć po Błyski? Co czyni lekturę tak wyjątkową?

Niedojrzała kobieta i jej zaborczy mąż

Oliwia to kobieta, która niebawem będzie świętowała swoje 30. urodziny. Niestety, pomimo upływu czasu nie udało jej się uzyskać stabilizacji zawodowej. Oliwia nie potrafi doprowadzić żadnych studiów do końca. Na dodatek nie potrafi nigdzie zagrzać miejsca na dłużej. W rezultacie zarabia na życie, udzielając korepetycji z języka francuskiego maturzystom. Nie zapewnia jej to stałych dochodów. Obowiązek utrzymania rodziny spoczywa na barkach jej męża, Wiktora. Mężczyzna skrywa przed swoją żonę jakiś mroczny sekret. Jednocześnie jest wobec niej niezwykle podejrzliwy i kontrolujący. Często przegląda jej telefon. Potrafi też wszcząć awanturę, gdy Oliwia rozmawia z kimś dłużej niż z nim. Niewątpliwie nie jest to do końca zdrowa, małżeńska relacja.

Popularna malarka i jej sekrety

Oliwia wraz ze starszą siostrą, Pauliną, wychowywała się bez ojca. Ich matka, choć początkowo pracowała w biurze, aby móc utrzymać córki, zawsze miała w sobie naturę artystki. Po latach jej talent został doceniony. Małgorzata często organizuje zagraniczne wernisaże swoich prac, na których sprzedaje swoje obrazy za ogromne pieniądze. Kobieta skrywa też przed bliskimi niejedną tajemnicę. Jaki układ zawarła przed laty? Jak bardzo zdeterminował on losy jej bliskich oraz ich znajomych?

Brutalne morderstwo babci

Historia rodzinna Łapińskich jest niezwykle trudna. Babcia Oliwii została brutalnie zamordowana, gdy Małgorzata była małą dziewczynką potrzebującą matki. Przez lata spełniała się jako modelka. Zdjęcia wykonywał jej fotograf zaprzyjaźniony z jej mężem. Po latach Oliwia postanawia odnaleźć zdjęcia babci z sesji zdjęciowej, odwiedzając salon fotograficzny, który obecnie prowadzi jej chłopak sprzed lat. Igor nie potrafi jednak pomóc młodej kobiecie. Nie znajduje bowiem żadnych zdjęć jej babci. W salonie Oliwia mija się z Martą, studentką lalkarstwa. Nazajutrz zobaczy jej twarz we wszystkich serwisach informacyjnych. Młoda kobieta padnie bowiem ofiarą równie brutalnego mordu jak jej babka.

Co łączy morderstwo studentki z zabójstwem babci?

Morderstwo mocno wstrząśnie Oliwią. Kobieta będzie próbowała dociec, kto stoi za zabójstwem Marty. W ten sposób ściągnie na siebie mnóstwo kłopotów.  Co łączy zabójstwo jej babci z morderstwem Marty? Czy stoi za nim Igor, którego salon odwiedziła młoda kobieta? Co wspólnego ma młody fotograf ze studentkami lalkarstwa? Co ukrywają przed Oliwią jej mąż i matka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Błyski.

Błyski – kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniej chwili

Kamila Bryksy po raz kolejny niezwykle umiejętnie poprowadziła akcję. Autorka wodzi czytelnika za nos za sprawą wielowątkowej narracji. Równolegle dzieje się tak wiele rzeczy, że trudno rozszyfrować tożsamość mordercy i jego motywacje. Każdy może być brutalnym zabójcą. Wszyscy bohaterowie coś przed sobą ukrywają, sieć układów i układzików zaciska coraz mocniej pętlę.  Błyski to powieść, od której nie sposób się oderwać. Jej akcja rozgrywa się w zawrotnym tempie. Na dodatek cały czas dochodzą nowe wątki, które sporo wnoszą do fabuły.  Błyski to książka, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik dobrego kryminału.

Dodaj komentarz