Kultura Styl życia

Blizny przeszłości – Krystyna Mirek

Blizny przeszłości – Krystyna Mirek

Krystyna Mirek to popularna autorka powieści obyczajowych, które spotkały się z ciepłym przyjęciem czytelniczek. Pisarka postanowiła spróbować swoich sił w nowym gatunku. Jej najnowsza powieść pt. Blizny przeszłości, która nakładem Wydawnictwa Filia ukaże się 30 czerwca, stanowi połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jest dosyć mroczna, ale nie znajdziemy w niej krwawych opisów zbrodni, lecz zagadkę kryminalną, której rozwiązanie chcemy poznać.

Młoda policjantka, które pragnie ukarać winnych śmierci swojego ojca

Maja Sokołowska to młoda policjantka, która została mocno doświadczona przez życie. Gdy miała kilka lat, stała się świadkiem zabójstwa ojca. Sokołowski był miejscową legendą i dość szybko zyskał status bohatera. Pracował w policji i rozwiązywał najtrudniejsze sprawy, w tym tę związaną z włamaniami do pokoi nastolatek. Maja nie tylko straciła ojca, ale też matkę. Niestety, nawet gdy rodzice żyli, nie mogła czuć się bezpiecznie. Nastrój matki zmieniał się bowiem jak w kalejdoskopie. Raz była miła i kochająca, a po chwili przygnębiona, a nawet złośliwa. Mała Majka nauczyła się nasłuchiwać odgłosów nadbiegających z mieszkania. To właśnie z tego powodu widziała zabójcę swojego ojca.

Kto i dlaczego zabił Sokołowskiego?

Po latach Majka wraca w rodzinne strony, aby rozwiązać zagadkę związaną ze śmiercią swojego ojca. Kobieta ukończyła szkołę policyjną, aby mieć lepszy wgląd w akta sprawy. Majka jest przekonana, że ukarano tylko jednego ze sprawców. Uważa, że sprawą stoi coś więcej. Nie ufa komendantowi Mirskiemu, który prowadził sprawę i ujął zabójcę. Jest przekonana, że mężczyzna coś skrywa.

Podejrzane zachowanie komendanta policji

Swoją drogą Mirski również zachowuje się podejrzanie. Przyjazd Majki rozstraja go nerwowo. Boi się tego, co młoda kobieta może odkryć. Na dodatek ma głębszy problem z Idą, matką Majki. Dlaczego Mirski nie potrafi  współczuć Mai, dla której kiedyś był wujkiem? Co sprawia, że wmawia jej, że jej wspomnienia uległy deformacji?

Kto śledzi młodą policjantkę?

Majka spostrzega, że ktoś ją śledzi. Za pierwszym razem udaje jej się zmylić trop i uciec ze sklepu. Czy jednak szczęście będzie jej towarzyszyć zawsze? Kim jest ów mężczyzna? Jakie ma intencje? Kto i dlaczego zamordował Sokołowskiego? Dlaczego oczy wszystkich są zwrócone na Mirskiego? Nawet jego własna żona boi się, że Majka może go pogrążyć.

Blizny przeszłości – thriller psychologiczny pełny sekretów

Blizny przeszłości to świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, w którym ukazano sekrety małego miasteczka. Takie miejsca mają też swoją mroczną stronę, o czym przekonuje się Majka pierwszego dnia służby, gdy bierze udział w interwencji związanej z przemocą domową. Krystyna Mirek stworzyła powieść, która nie tylko intryguje i wciąga dynamicznym przebiegiem akcji, ale też skłania do refleksji. Pokazuje, jak niewiele policja jest w stanie zaproponować ofiarom przemocy. Niestety, system jest tak skonstruowany, że osoby, które są bite, nie mają dokąd uciec, dlatego trwają latami przy swoim kacie.

Blizny przeszłości to niezwykle udany debiut kryminalny w wykonaniu Krystyny Mirek. Ukazana historia od początku intryguje. Borki to miasteczko pełne tajemnic. Gdy na jaw wychodzą kolejne sprawy, nic już nie wydaje się tak czarno-białe jak na początku.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz