Styl życia

Blichtr, blask i błysk, czyli o stylu glamour we wnętrzach

styl glamour we wnętrzach

Glamour to jeden z popularniejszych stylów we wnętrzach. Sprawdza się znakomicie w salonach i sypialniach, ale pozwala uzyskać również bardzo efektowną łazienkę, a nawet kuchnię. Dowiedz się, czym charakteryzuje się styl glamour we wnętrzach.

Styl glamour to idealna aranżacja dla osób lubiących blask, szyk i luksus we wnętrzach. Jest on bardzo efektowny, ale niełatwy w aranżacji – trzeba uważać, aby nie przesadzić i nie stworzyć wnętrza kiczowatego, cechującego się przesadnym przepychem.

Główne cechy stylu glamour

Wyróżnia się kilka podstawowych cech charakterystycznych dla stylu glamour. Należą do nich przede wszystkim ozdobność odnosząca się do przepychu epoki baroku i przejawiająca się m.in. w masywnych, pikowanych meblach. Ponadto w mieszkaniach urządzonych w tym stylu znajdują się obszerne, a równocześnie wygodne kanapy i sofy, krzesła pikowane albo skórzane oraz duże fotele. Jako oświetlenie wykorzystywane są kryształowe żyrandole i ozdobne lampy stojące. Ponadto w salonach, sypialniach i innych pomieszczeniach w tylu glamour wiszą też obrazy i lustra w bogato rzeźbionych ramach.

Kolorystyka glamour

W stylu glamour ważną rolę odgrywa odpowiednia kolorystyka. To przede wszystkim barwy z palety różów i fioletów, ale bardzo efektownie prezentują się też intensywne turkusy i purpury. Wiele osób decyduje się też na kanapę czy fotel glamour w kolorze butelkowej zieleni. Elegancko wygląda też klasyczne połączenie bieli i czerni oraz szarości i beże.

We wnętrzach często stosowane są tapety w wyrazistych kolorach i barwach, a także świetlistość i blask w dodatkach, np. ramkach na zdjęcia, lustrach czy figurkach.

Efektowne dodatki

Istotnym elementem wnętrz glamour są dodatki. Aby uzyskać komfortowe, przytulne wnętrza, zdecyduj się na miękkie, piękne tekstylia: poduszki, pikowane zagłówki łóżka, zasłony, kotary, narzuty czy atłasowe poszewki. Dobrze sprawdzą się też obrazy, zwłaszcza w złotych ramach, jak również przezroczyste wazony i szklane świeczniki. Oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale też efektowne. Dlatego w pomieszczeniach glamour królują kryształowe żyrandole, które dodają luksusowego charakteru wnętrzom.

Meble w stylu glamour

Jeśli chodzi o meble, to ich ważną cechą jest wielkość. Umeblowanie w stylu glamour cechuje się sporymi gabarytami, ale także charakterystycznymi miękkimi kształtami oraz obiciami. Sofy, kanapy i fotele glamour występują zazwyczaj w wersjach z pikowanym obiciem welurowym, aksamitnym albo pluszowym. Alternatywą są natomiast miękkie, rozłożyste komplety wypoczynkowe z lekko połyskliwej skóry. Co do kolorystyki, to najczęściej są dostępne w stonowanych kolorach: beżach, szarościach czy graficie, ale również – na zasadzie kontrastu – w intensywnych barwach.

Mimo że styl glamour odnosi się do baroku, wcale nie wymaga antyków albo dodatków stylizowanych na czasy minione. We wnętrzach znakomicie prezentują się bowiem meble klasyczne, a nawet sprzęty nowoczesne. W takim przypadku warto jednak pamiętać, aby poszczególne elementy mebli, np. uchwyty czy klamki były eleganckie bądź bogato zdobione.

Komentarze (5)

Zostaw komentarz