Natura i eko Uważaj, chemia!

Bisfenol A nabity w butelkę

bisfenol-a-nabity-w-butelke

Sklepowe półki działów dziecięcych uginają się pod ciężarem różnych artykułów dedykowanych najmłodszym. Czy jednak każdy produkt jest bezpieczny?

Niebezpieczne butelki

Wydaje się, że ze względu na specyfikę branży, produkty dla dzieci podlegają szczególnym kontrolom i są w pełni wolne od substancji mogących zagrażać życiu bądź zdrowiu naszych maleństw. Jednak kilka lat temu dość głośno mówiło się o Bisfenolu-A wykorzystywanym do produkcji butelek z tworzyw sztucznych, w tym także butelek do karmienia. Ze względu na potwierdzenie niebezpiecznych właściwości, od 1 marca 2011r. zakazano jego używania. Co prawda, niemal wszystkie butelki obecnie zawierają napis Bisphenol A free, jednak nie ma pewności czy w 100% zaprzestano jego stosowania w procesach produkcji.

Szkodliwe zabawki

Niestety, także w zabawkach możemy odnaleźć mnóstwo niebezpiecznych dla naszego dziecka substancji. Problem ten nie dotyczy jedynie produktów importowanych z Chin, bowiem zdarzają się również przypadki stosowania szkodliwych związków przez producentów znanych marek.

Substancje, które m.in. można spotkać w zabawkach:

  • Węglowodory aromatyczne, mające właściwości rakotwórcze;
  • Metale ciężkie, np. ołów i kadm. Ołów wykazuje negatywne oddziaływanie na mózg i układ nerwowy, natomiast kadm może zaburzać prawidłową pracę nerek.

Gabriela K.

Sklepowe półki działów dziecięcych uginają się pod ciężarem różnych artykułów dedykowanych najmłodszym. Czy jednak każdy produkt jest bezpieczny?

  • Formaldehyd, substancja obecna m.in. w świeżo remontowanych pomieszczeniach może powodować u dorosłego człowieka silne reakcje alergiczne, objawiające się atakami duszności. Strach pomyśleć, jak może wyglądać reakcja małego dziecka w pokoju pełnym zabawek.

Jak ustrzec dziecko przed bisfenolem A?

Aby mieć pewność, że produkt jest bezpieczny, musielibyśmy zbudować w domu własne laboratorium i badać w nim każdą zakupioną przez nas rzecz. Niestety nie jest to możliwe, dlatego najlepszą drogą do uchronienia dziecka przed niebezpiecznymi substancjami to kupowanie wyłącznie certyfikowanych i atestowanych produktów. Unikajmy również produktów nieznanych firm, szczególnie jeżeli nie posiadają atestów. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że kupowane przez nas zabawki są bezpieczne dla naszych pociech.

Gabriela K.

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Nawet w zabawkach dla dzieci istnieje wiele szkodliwych substancji.Niebezpiecznych dla zdrowia.To karygodne.Musimy dokladnie sprawdzać co zawierają zabawki,czytać etykietki.Kupujmy tylko takie,które mają atest

Tess

10 lat temu

Trudno mi sobie wyobrazić, że można zastosować takie szkodliwe substancje w przedmiotach przeznaczonych do użytku dzieci. Czy w tych czasach pieniądze powodują brak człowieczeństwa, czy kiedyś też tak było tylko nie wiedzieliśmy o tym?

Mindi

10 lat temu

Przeraża mnie, że pieniądze są ważniejsze od człowieka, zwłaszcza maleństw. W tym tygodniu oglądałam program Galileo poświęcony też temu tematowi, tej niebezpiecznej chemii, którą stosuje się w zabawkach czy butelkach dziecięcych jest więcej. Będę zwracała uwagę na atesty, gdy będę kupowała dzieciom prezenty.

drobina

10 lat temu

Dobrze, że pojawił się taki artykuł. Niestety, w sklepach na nasze dzieci i wnuki czyha wiele niebezpiecznych zabawek. Musimy zwiększyć czujność przy zakupie wielu artykułów dla dzieci.

Zostaw komentarz