HTZ Zalety HTZ

Bioidentyczne hormony

bioidentyczne-hormony

Korzystasz z HTZ, ale wolałabyś takie hormony, które mają znacznie mniejsze skutki uboczne? Przeczytaj o hormonach endogennych.

Czym są hormony bioidentyczne?

To takie hormony, które pod względem struktury i działania są identyczne z hormonami występującymi w organizmie ludzkim. Są to więc hormony dokładnie odpowiadające naturalnym, lecz pozyskiwane ze składników syntetyzowanych. Warto podkreślić, że estrogeny końskie i roślinne (fitoestrogeny) nie są hormonami bioidentycznymi.

W czym tkwi sekret?

W grupie hormonów ciałka żółtego jedyną czynną substancją bioidentyczną jest progesteron. Pozostałe to syntetyczne pochodne określane mianem „gestagenów”. Zaletą gestagenów jest to, że aby ochronić błonę śluzową macicy potrzebujemy mniejszych dawek. Ten fakt sprawia, że można je stosować doustnie lub transdermalnie, czyli poprzez kontakt ze skórą, za pomocą nasyconych plastrów.

Zalety bioidentycznej terapii hormonalnej

Wiele wskazuje na to, że łagodniejszy sposób dostarczania organizmowi niezbędnej dawki estrogenu poprzez skórę może zmniejszyć działania niepożądane towarzyszące HTZ.

Mira Starobrzańska

Korzystasz z HTZ, ale wolałabyś takie hormony, które mają znacznie mniejsze skutki uboczne? Przeczytaj o hormonach endogennych.

E3N-EPIC

Skrót ten oznacza prospektywne badanie kohortowe, w wyniku którego dowiedzieliśmy się, że we Francji poddano wieloletniej obserwacji 54 000 kobiet po menopauzie. Pacjentkom podawano estrogen transdermalnie, głównie w postaci żelu. Stosowały one także progesteron naturalny. Badanie wykazało, że takie połączenie leków nie powodowało wzrostu ryzyka rozwoju zakrzepicy i raka piersi.

BHTZ

Miejmy nadzieję, że bioidentyczna hormonalna terapia zastępcza (BHTZ) zyska jeszcze większe uznanie i popularność. Konsekwencją tego będzie możliwość połączenia bioidentycznych estrogenów w plastrach z progesteronem w kapsułkach u większości kobiet.

Mira Starobrzańska

Komentarze (3)

filodendron

11 lat temu

Dziwi mnie dlaczego w Polsce lekarze tak bardzo zachecaja do terapii hormonalnych,np. w Holandii odradzaja te terapie,mowia ,ze lepiej ,zeby organizm wszystko robil naturalnie,mieszkam i tu i tam,niby jedna Europa,a zupelnie inne spojrzenie na te sprawy.

drobina

11 lat temu

Dobrze, że oprócz HTZ (większośc kobiet nie ma o nim najlepszego zdania), pojawia się coraz wiecej środków o łagodniejszym sposób dostarczania organizmowi niezbędnej dawki estrogenu.

Zostaw komentarz