Moda

Biała sukienka na wesele – czy wypada ją założyć?

Biała sukienka na wesele

Taylor Heery z Unsplash

Biała sukienka na wesele uchodzi za faux pas oraz olbrzymi nietakt. Zawsze, gdy trafimy na dyskusję dotyczącą ubioru na tę uroczystość, padają słowa – bieli i czerni nie wypada założyć. Jak jest w rzeczywistości? Czy wypada założyć białą sukienkę na wesele?

Spis treści:

  1. Biel zarezerwowana dla panny młodej
  2. Czy wypada założyć białą sukienkę na wesele?
  3. Biała sukienka czy czarna sukienka na wesele wymaga zgody panny młodej
  4. Biała sukienka na weselu – dużo zależy od printu!
  5. Krój sukni ślubnej kontra biała sukienka z wiskozy
  6. Czerwona suknia ślubna

Biel zarezerwowana dla panny młodej

Zapewne nie raz słyszałaś, że biel jest zarezerwowana dla panny młodej. To ona ma błyszczeć w tym wyjątkowym dniu. Nikt nie powinien wchodzić jej w paradę czy próbować ją przyćmić własnym strojem. Biała sukienka na wesele miałaby sprawić, że zostaniemy pomylone z panną młodą. Natomiast czarna sukienka stanowi modowe faux pas, ponieważ jest zbyt smutna i ma lekko żałobny charakter.

Czy wypada założyć białą sukienkę na wesele?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, musimy sobie uzmysłowić, że czasy się zmieniają. Dziś wiele par młodych ma bardzo luźne podejście do stroju swoich gości. Nie przeszkadza im ani czerń, ani biel. Zresztą goście chyba wiedzą, jak wygląda panna młoda, ponieważ zostali przez nią zaproszeni na ślub. Ta zazwyczaj ma bardzo strojną suknię i welon/wianek/diadem/toczek na głowie. Raczej trudno ją pomylić z jakimkolwiek gościem. Dziś biała sukienka na weselu nie gorszy ludzi młodych. Oczywiście dużo zależy od tego, jakie poglądy ma panna młoda i jej rodzina.

Biała sukienka czy czarna sukienka na wesele wymaga zgody panny młodej

Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że o kwestiach, które budzą tak duże kontrowersje, warto porozmawiać z samą zainteresowaną. Jeśli panna młoda wyrazi zgodę na to, abyśmy zjawiły się na jej uroczystości w bieli czy czerni, to możemy to zrobić, nie bacząc na opinię innych. Niewątpliwie, jeśli targają nami wątpliwości, to warto poznać odpowiedź u źródła.

Biała sukienka na weselu – dużo zależy od printu!

Przejdźmy do najważniejszej kwestii. Określenie: biała sukienka jest dość ogólne. Możemy znaleźć zarówno bardzo strojną kreację w tym kolorze, jak i zwykłą bawełnianą. Do tego dochodzi jeszcze print. Biała sukienka w czarne groszki nie ma nic wspólnego z suknią ślubną. Tak samo biała sukienka w zebrę czy różnokolorowe kwiaty nie kojarzy się z kreacją panny młodej. Najlepiej po prostu unikać sukienek gładkich, utrzymanych w bieli, écru czy beżu. Te rzeczywiście, mimo prostej formy, mogą kojarzyć się z suknią ślubną. Dziś wiele panien młodych stawia na minimalizm. Ale białe sukienki w printy jak najbardziej nadają się na wesele.

Krój sukni ślubnej kontra biała sukienka z wiskozy

Suknia ślubna charakteryzuje się tym, że zazwyczaj wygląda bardzo strojnie i efektownie. Nierzadko jest rozkloszowana, wysadzana kryształkami. Posiada długi tren i nosi się ją w komplecie z welonem oraz szpilkami. Jeśli my założymy białą sukienkę z wiskozy oraz beżowe balerinki, raczej będziemy wyglądały zwyczajnie i nie przyćmimy panny młodej. Niemniej tutaj rzeczywiście warto postawić na białą sukienkę z printem, aby uniknąć ewentualnych wątpliwości i oskarżeń.

Czerwona suknia ślubna

Powróćmy na chwilę do kwestii zmieniających się czasów. Do niedawna w Polsce ślub brano w białych sukniach, ewentualnie écru. Dziś biel nie jest tak oczywistym wyborem. Czerwona suknia ślubna, fioletowa suknia ślubna, szmaragdowa suknia ślubna – nawet do kościoła panny młode zakładają bardziej odważne kreacje. Wszak nigdzie nie jest napisane, że suknia ślubna musi być biała i jeśli w kościele pojawi się kobieta w czerwieni, to ksiądz odmówi jej ślubu. W praktyce oznacza to, iż goście weselni powinni raczej unikać czerwieni, skoro w tym dniu ma to być kolor zarezerwowany dla panny młodej.

Zapraszamy do lektury:

Biustonosz minimizer – czyli sposób na duży biust

Dodaj komentarz