Sen

Bezsenność podczas upałów

bezsenność

Przed nam gorące lato. Temperatury już od samego rana zaskakują. Rozpoczynają się wakacje, a wraz nimi także upalne noce. Bezsenność podczas upałów to problem wielu osób. Ja sobie z nim poradzić?

Czas upałów

Z niecierpliwością wyczekujemy lata i słonecznych dni. Ale gdy tylko pojawiają się pierwsze upały, zaczynamy narzekać na panującą pogodę. Piękne słońce, choć dodaje energii i ubarwia otoczenie, dla wielu osób jest przyczyną wielu problemów, także zdrowotnych. Wysokie temperatury nie sprzyjają godzinom spędzonym w biurze, utrudniają skupienie i efektywną pracę. Nawet wieczory czy noce są dość upalne. Wtedy pojawić się może problem z przespaniem nocy.

Bezsenność podczas upałów

Gdy za oknem parno, a w pomieszczeniu również nie możemy liczyć na przyjemny chłód, może pojawić się bezsenność. Upalne lato, mimo że piękne, bywa dość uciążliwe. W letni czas, temperatura za oknem przekracza idealne parametry do zdrowego i spokojnego snu, nic dziwnego, że niektórym trudno zasnąć w trakcie upałów. Na tego typu dolegliwości mogą narzekać kobiety w trakcie menopauzy. Jednym z objawów są zaburzenia snu, do tego dochodzą nocne poty, co w połączeniu z upałem daje dość uciążliwą mieszankę. Organizm człowieka potrzebuje około 8 godzin snu na dobę, by móc odpocząć i zregenerować siły. Przy problemach ze snem, w ciągu dnia człowiek jest ospały i nie ma energii do działania, co przekłada się na jego efektywność. Jak więc poradzić sobie z bezsennością podczas upałów?

Co na bezsenność podczas upałów?

Podczas upałów otwieramy szeroko okna, bo wydaje nam się, że przepływ powietrza dobrze wpłynie na atmosferę w pomieszczeniach, także w sypialni. Ale zostawiając otwarte okna na cały dzień, wpuszczamy do środka gorące powietrze, które może zbytnio nagrzać wnętrze domu czy mieszkania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie okien przed snem a nawet pozostawienie ich otwartych na całą noc.

Jeśli nie ma nas w domu przez większość dnia, warto także zasłonić okna, by gorące słońce nie nagrzewało pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż wiatraka, ale jego powietrze nie powinno być skierowane na osoby śpiące, ponieważ niesie ze sobą ryzyko przeziębienia. W zaśnięciu podczas upałów pomoże też nasza nocna bielizna lub jej brak. Spać można przecież nago lub w satynowej bieliźnie, która daje uczucie przyjemnego chłodu. To samo dotyczy pościeli. Satynowy komplet pościeli doskonale sprawdzi się w upalne noce. Osoby, które nie przepadają za śliską satyną, mogą wybrać cienką bawełnę lub oddychający jedwab. Kołdry z tworzyw sztucznych nie przepuszczają powietrza, więc na czas letni wymieńmy je na bawełniane lub wełniane i przewiewne okrycia.

Odpowiednia wilgotność powietrza to także klucz do dobrego snu. Suche powietrze to jedna z głównych przyczyn bezsenności, dlatego zadbajmy o temperaturę w sypialni. Ustawmy nawilżacze lub zwykły pojemnik z wodą, w miejscu gdzie śpimy. Wtedy na pewno poczujemy się lepiej, a nasze problemy ze snem zmniejszą się w mgnieniu oka.

bezsenność podczas upałówOsoby, które nie potrafią zasnąć w upały zwykle zaczynają liczyć barany czy inne cuda, przewracają się z boku na bok, szukając idealnego miejsca w łóżku. Minuty mijają, a upragniony sen nie przychodzi. W takiej sytuacji najlepiej wstać z łóżka i zająć się czymś absorbującym. Może to być oglądanie telewizji czy czytanie książki. Jeśli poczujemy się senni, udajmy się do łóżka.

Rozwiązaniem na bezsenność są także środki farmakologiczne, ale te z kolei nie są konieczne. Dlatego zdecydowanie lepiej skonsultować się z lekarzem, o ile nasz problem trwa dość długo i żadne ze sposobów kompletnie nam nie pomogło.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Ilonka

4 lata temu

Ja miałam dużo problemów ze snem podczas upałów. W końcu usłyszałam, że najlepiej wybrać pościel satynową i, że się czuje dużą różnicę – faktycznie! Ja zamawiam na madley.pl – mają bardzo dobrej jakości materiały, a to jest ważne żeby kupując satynę, faktycznie satynę się kupiło a nie jakiś poliester… tam mam już sprawdzone więc nie kombinuję.

Tess

4 lata temu

Mieszkam w blokach i jak się nagrzeją mury to nie ma czym oddychać. Wtedy po pół nosy nie śpię. Wietrzę pokój nad ranem i wieszam mokre ręczniki ale to niewiele daje.

Mindi

4 lata temu

Bezsenność to złożony problem. Jeśli męczymy się z tą przypadłoscią lepiej sprawdzić czy nie ma innego podłoża niż tylko temperatura i suche powietrze. Kiedyś byle powód powodował, że nie mogłam spać, teraz gdy już usunęłam problem, złe wyniki żelaza, nic mi nie przeszkadza, śpię nawet gdy są złe warunki pogody.

filodendron

4 lata temu

Nie znoiszę upałów , alle jakoś w tym roku nie dokuczają mi. Nawet śpię mocno, chyba dlatego ,że jestem mocno zmęczona. Kiedys , gdy upały nie dawały mi spać wstawałam i piłam cos zimnego, albo jadłam lody 🙂 A satynowa pościel jest super 🙂

dulcynea

4 lata temu

Dobre sposoby na bezsenność z powodu upałów.
Mnie jeszcze nie dopała , bo te upały krótko trwają.
W niedzielę już będzie lżej . Ja w takie upały śpię pod prześcieradłem
frotte:)

pati25

4 lata temu

Temaat na czasie.Akurat zaczęły się upały i problemy ze snem.Artykuł podsuwa dobre sposoby.Ja jednak w ciągu dnia nie wyobrażam sobie,aby okno było zamknięte.Gdy nie mogę spać czytam książkę

Zostaw komentarz