Bezpieczny seks

W XXI wieku wiele osób zapomina, czym jest bezpieczny seks. Coraz więcej ludzi zmaga się z chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym takimi, o których dawno już słuch zaginął. O czym warto pamiętać, aby uprawiać bezpieczny seks?

Odpowiedni partner

Aby seks był bezpieczny, na pewno powinnaś przyłożyć się przy wyborze partnera. Jeśli facet z jakiegoś powodu nie wzbudza twojego zaufania, nawet jeśli znacie się jak łyse konie, odpuść sobie. Kobieca intuicja bywa niezawodna i często informuje nas o tym, że z tym mężczyzną coś jest nie tak. Może wykazuje drobne oznaki agresji, których nie zauważasz? A może ma w sobie coś z osoby niepoczytalnej? Możliwe też, że zwyczajnie nie podoba ci się jego zapach, który zawiera istotne informacje nt. kodu genetycznego mające wpływ na zdrowie ewentualnego potomstwa. Może ci też nie odpowiadać jego władczość, brak szacunku do kobiet. Cokolwiek ci w nim nie pasuje, zdaj się na swoją intuicję. Nigdy nie idź do łóżka z przypadkową osobą, gdyż możesz zostać zgwałcona, odurzona i wywieziona do domu publicznego, ciężko pobita lub zakażona chorobą przenoszoną drogą płciową. Nigdy nie wiesz też, czy ten facet nie jest psychopatycznym zabójcą, a nie chcesz przecież skończyć poćwiartowana w rowie?

Odpowiednie miejsce

Seksu nie należy uprawiać w ryzykownych miejscach. Seks w publicznej toalecie niesie ze sobą ryzyko zakażenia, poza tym jest mało komfortowy. Nie róbcie tego też, że na drabinie, która nie wyróżnia się szczególną stabilnością czy na przedmiotach, których wytrzymałość stoi pod dużym znakiem zapytania.

Prezerwatywa

To w dzisiejszych czasach podstawa. Chroni bowiem nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: HIV, HCV, HBV, HPV, kiłą, rzeżączką i chlamydią. Mamy do wyboru także prezerwatywy dla kobiet, znane jako Femidom. Są one jednak trudno dostępne (apteki online, sex shopy online), drogie i dość skomplikowane w obsłudze. Trzeba je odpowiednie ułożyć, umiejętnie wyjąć, a ponadto całość zaplanować na dłuższy czas przed stosunkiem. Korzystajcie ze standardowych prezerwatyw kupionych w aptece lub w supermarkecie, które mają dobry termin ważności i nie stoją pod lampą wytwarzającą spore ilości ciepła. Opakowania z pojedynczą prezerwatywą nie rozrywamy za pomocą zębów, gdyż możemy niechcący uszkodzić kondom drogą mechaniczną. Pamiętajmy, aby przy każdym stosunku, nawet jeśli jest to czwarty tego samego wieczoru, korzystać z nowej, nieużywanej prezerwatywy. Przy wyjmowaniu penisa z pochwy należy przetrzymać prezerwatywę, aby ta się nie zsunęła.

Seks oralny też bywa niebezpieczny

Wiele osób zapomina o tym, że fellatio czy minetka też niosą ze sobą ryzyko zakażenia jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. W przypadku mężczyzn jako strony biernej sprawa wydaje się oczywista. Fellatio można zrobić, gdy ma on na członku smakową prezerwatywę. W przypadku kobiet problem można łatwo rozwiązać, rozcinając prezerwatywę i tworząc z niej płachtę do pieszczenia miejsc intymnych.

Unikanie ryzykownych zachowań seksualnych

Seks po dużej ilości alkoholu czy narkotyków z reguły jest dużo bardziej ryzykowny, bo tracimy częściowo kontrolę nad sobą i wszelkie hamulce, które na co dzień powstrzymują nas przed popełnianiem głupot. Może nas skusić seks bez zabezpieczenia lub seks z użyciem przemocy i niebezpiecznych narzędzi. Pod wpływem procentów dużo trudniej zachować asertywność i odmówić drugiej osobie.